Papírhulladék
A papírt – illetve annak ősét - már több mint kétezer éve ismerjük, Kínából indult világhódító útjára. Fő alapanyaga a növényi rost, ami többféle növényből (például fenyő és nyár-félék, bambusz) is kinyerhető. Újabban, környezetvédelmi okokból, egyre elterjedtebb a hulladékpapírból készített, újrahasznosított papír.Bár természetes alapanyagról van szó, a gyártás jelentős vízszennyezéssel jár, és a papír előállításához sok fára van szükség. Egy tonna fehér papírhoz kb. 2 tonna fára és kb. 400 m³ vízre van szükség. Ezzel szemben egy tonna újrapapír előállításához kb. 1 tonna fekete-fehér újságpapír és 100 m³ víz szükséges. Papírból ma már nagyon sokféle van, és ezek típustól függően 1-5 hónap alatt bomlanak le.
Mi legyen a feleslegessé vált papírral?
Vásároljunk tudatosan!Ma már szinte mindenhol elérhetőek az újrahasznosított papírok. Míg korábban ezek minősége rosszabb, ára viszont magasabb volt a normál papírnál sokan nem a környezetbarát megoldást választották. Ma az újrapapír minősége és ára is megegyezik a normál papíréval, így valós alternatívává válik az újrapapír.
Használjunk kevesebbet!A legjobb hulladék az, ami meg sem termelődik, épp ezért törekedjünk a megelőzésre. Mondjunk nemet az ingyenesen terjesztett reklám-és szóróanyagokra, ne használjunk felesleges csomagolóanyagokat, írjunk a papír mindkét oldalára, ne használjunk papírtörlőt. Irodában törekedjünk a dokumentumok elektronikus javítására és tárolására, kerüljük a nyomtatást.
Ne dobjuk ki, lehet, hogy más még elolvasná!Mielőtt kidobnánk a feleslegessé vált újságokat, érdemes körülnézni a környezetünkben, nincs-e olyan, aki esetleg szívesen elolvasná azokat. Ugyanez igaz a könyvekre is, a kiselejtezett darabokat adjuk oda valakinek, vagy vigyük el az antikváriumba, adományozzuk egy könyvtárnak vagy egy iskolának.
Gyűjtsük szelektíven!A különböző papírfajták (irodai papírhulladék, újságpapír, reklámanyagok, csomagolóanyag, karton) általában szelektíven gyűjthetőek, de nagyon fontos, hogy zsíros, olajos, ételmaradvánnyal vagy egyébbel szennyezett papírt ne dobjunk a szelektív gyűjtőbe. Ha a papírcsomagolás például még egy műanyag fóliát is tartalmaz, válasszuk azt le a papírról, csak úgy dobjuk be.
Mi lesz a kidobott csomagolópapírral?A szelektíven gyűjtött papír újrafeldolgozásra kerül. A válogatás után a papírhulladékot a papírgyárakba szállítják, ahol főleg csomagolóanyagként használt hullámkarton készül belőle. De az újrapapírból irodapapír, füzet, sőt még bútor is készíthető.
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Olyan korban élünk, amikor egyéni, közösségi és nemzetközi szinten is aktív cselekvésre és összefogásra van szükség annak érdekében, hogy élhetőbb, fenntarthatóbb világot adjunk át gyermekeinknek, unokáinknak. Ezért összehangoltabbá kell tennünk az üzleti és a társadalmi érdekeket, erőteljesebben kell fókuszálnunk az edukációra, a társadalmi szemléletformálásra, így a környezettudatos gondolkodásmód erősítésére is.
A HOLNAPUTÁN rendszere ebben kíván Partner lenni: Tudáscentrumként, tájékozódási pontként és kommunikációs felületként nyújt díjmentes publikációs lehetőségeket a felelősen gondolkodók számára. A Holnapután részletesebb bemutatása ezen az aloldal érhető el.
Így utaztunk tavaly és ez várható idén: itt az ALL, az Accor foglalási platformjának 2024-es áttekintése és 2025-ös előrejelzése.
Kis karácsony, nagy karácsony - de hogyan lesz zöld karácsony? Hogyan tehetjük környezetbaráttá az év legszebb ünnepét?!
Az év utolsó cikkemnek ...
„Semmi sem hozza ki olyan könnyen belőlünk a neveletlen bunkót, mint a műanyag. A műanyag szinte könyörög, hogy hagyjuk ott a tengerparton vagy a ...
Az Európai Bizottság támogatásával 2021. januárjában indult a hároméves „Több Zöld Várost Európának nemzetközi kampány, melynek hazai szervezését a ...
A dán "Basecamp Lyngby" projekt nyerte el idén az első díjat. A második helyet Franciaország, a harmadikat pedig Hollandia kapta. A 13 országból ...