„Semmi sem hozza ki olyan könnyen belőlünk a neveletlen bunkót, mint a műanyag. A műanyag szinte könyörög, hogy hagyjuk ott a tengerparton vagy a réten, és ezt a szívességet örömmel meg is tesszük neki.”
Frank Schätzing német író szavaival sajnos egyet kellett sokáig értenem. Most talán abban reménykedem, hogy itthon a nemrég bevezetett betétdíjas rendszer kellő ösztönző ahhoz, hogy a palackonként járó 50 ft megéri a „fáradságot” és nem eldobjuk, hanem visszaváltjuk.
Meglehet, hogy naív vagyok de hiszem, hogy nagyobb valószínűséggel tartanánk ki a hulladékmentesség vagy a felelős hulladékgazdálkodás mellett, ha egy kicsit tisztában lennénk vele, hogy mit is okoznak ezek a palackok a környezetbe kerülve. Ezért bemutatnám azokat a szigeteket, ahova repülőjegyet nem árusítanak, eljutni sose fogsz, de radarról jól behatárolhatóak és hogy ezen szigetek hazánk területétől, több mint tízszer nagyobbak:
SZEMÉTSZIGETEK
Az úszó hulladékokat - melyek nagy részét teszik ki a PET palackok- az óceáni áramlatok terelik össze. Az áramlások folytán ezek méretét pontosan nehéz meghatározni, mert folyamatosan változnak. Jelenleg 5 nagy óceáni szemétsziget található az Atlanti, a Csendes és az Indiai óceánban. Emellett több kisebb szemétsziget is kialakult és sajnos alakulóban van jelenleg is.
Régóta léteznek már olyan projektek, melyek ezen szigeteket hivatottak felszámolni, ilyen a 2012-ben alakult Ocean Cleanup The Ocean Cleanup.
Az ENSZ óceán konferenciáján elhangzott becslések alapján jó okunk van feltételezni, hogy 2050-re az óceánokban több műanyag lesz, mint hal. Mielőtt bárki azt gondolná, hogy minket ez idehaza nem érint, mert ugye nincs közvetlen kapcsolatunk az óceánnal, így nincs kapcsolatunk az élővilágával sem közvetlenül, az nagyon téved. Ha másért nem, legalább a jövő generációjáért érdemes lenne a nemtörődömség helyett a környezetbarát alternatívákat figyelembe venni és élni vele. Egyetemi tanulmányaim során sokkolódtam először a műanyag palackok lebomlási folyamatával és idejével. Folyamatába nem mennék bele részletesen, de az időbe igen: több száz év! Mérhetetlen pusztulást tud okozni egyetlen palack is, hiszen idővel lebomlanak mikroműanyaggá ami vonzza a tengeri madarakat, teknősöket és a halakat is hiszen színük és formájuk a megszokott táplálékukra emlékeztetik őket és vagy mérgezést kapnak vagy elpusztulnak. Ha már önmagában ez lenne tragédia, csak egy kicsit gondoljuk tovább és vegyük figyelembe a táplálékláncot, mert bizony sokunk szereti a tenger gyümölcseit és még sorolhatnám. De nem teszem, hanem helyette elmegyek és szétnézek a környezetemben hátha találok pár eldobott palackot amit visszaváltok, és a rajta vásárolt élelmiszert odaadom az itt élő rászorulóknak.
Én ebben a körforgásban hiszek, ami számomra fenntartható...
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Havasi Patrícia, okleveles környezetmérnök és aromaterápiás tanácsadó vagyok.
1. Imádom a természetet, a növényeket és az állatokat.
2. Hobbim a természetes alapú kozmetikumok készítése és rabja vagyok az etikus, fenntartható ökodivatnak.
3. Szenvedélyem az írás és az utazás. Természetesen természetközeli helyekre és olyan városokba látogatok el, melyek sokat tettek a környezetvédelem érdekében.
4. Munkán a környezetvédelemhez kapcsolódik: főként megújuló energiák hasznosításával és klímastratégiák készítésével.foglalkozom.
5. Minden maradék időmet a természetes gyógymódok tanulmányozására fordítom, szentül hiszek a gyógynövények "csodájában".
Ezt az ÖT erősségemet egyesítettem és hoztam létre az ÖkoTrendet(ÖT), mely a környezetbarát életvitelt hozza közelebb Hozzád! Legyél Te is Ökotrendy!
https://www.facebook.com/Hogyanlegyekokotrendy/