Nagyon megrémültem és mélyen megrázott, amikor hallottam, hogy tűz ütött ki a történelmileg igen jelentős párizsi Notre Dame katedrálisban. Borzalmas tragédia.
Nagyon megrémültem és mélyen megrázott, amikor hallottam, hogy tűz ütött ki a történelmileg igen jelentős párizsi Notre Dame katedrálisban. Borzalmas tragédia.
Mint ahogy azt A remény gyümölcsei című könyvemben is írom, a katedrális és az ott kapott tapasztalás nagyon fontos szerepet játszott az életemnek egy igen nehéz szakaszában, amikor 1977-ben ott jártam. Revelációként hatott az élet értelméről és a Földön betöltött szerepemről való gondolkodásomban.
Imádkozom a félelmetes lángokkal harcoló tűzoltókért és sokat gondolok rájuk, és mindazokra Franciaországban, akik számára a Notre Dame a francia nemzet jelképe és azokra, akik ott imádkoznak.
Részlet Jane A remény gyümölcsei című könyvéből:
Sok évvel ezelőtt, 1974 tavaszán jártam a párizsi Notre Dame székesegyházban. Már azóta be akartam menni ebbe a fenséges katedrálisba, hogy olvastam Victor Hugo A Notre Dame-i toronyőr című művét. Nem sejtettem, milyen fontos látogatás lesz ez.
Nem voltak sokan, bent csend és nyugalom honolt. Néma csodálattal bámultam a nagy Rózsaablakot, ahogy ragyog a reggeli fényben. Egyszer csak rettentően hangos zene töltötte be az épületet: az egyik távoli sarokban éppen zajló esküvőhöz valaki orgonán játszott pompás dallamot: Bach D-moll toccata és fúgáját. Mindig imádtam a nyitó akkordokat, de ott a katedrálisban, ahogy a zene kitöltötte a tágas teret, úgy tűnt, mintha belém szállna és eggyé válnék vele. Olyan volt, mintha élne.
Ez a pillanat, az örökkévalóság hirtelen foglyul ejtett momentuma volt az, amikor életemben a legközelebb kerültem az eksztázis átéléséhez, a misztikum eksztázisához. Hogy is hihettem volna, hogy valami ősi por véletlenszerű örvénylése vezetett az időnek ehhez a pillanatához – a magasban lebegő székesegyház, a megépítését kezdeményezők kollektív inspirációja és hite, magának Bachnak az eljövetele, az elme, amely az igazságot fordította át zenébe; és az elme, mint akkor az enyém is, ami felfogja az evolúció kérlelhetetlen haladását? Mivel nem tudom elhinni, hogy véletlen lett volna, el kell ismernem, hogy nincs véletlen. És így hinnem kell az univerzum vezérlő erejében – más szóval, hinnem kell Istenben.
Fordította: Franczen Bea
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Dr. Jane Goodall 1977-ben hozta létre a Jane Goodall Intézetet a csimpánzok és élőhelyük védelmének érdekében. Az azóta eltelt idő alatt pedig már a világ 24 országában alakult Jane Goodall Intézet, s a globális hálózat összesen több mint 110 országot foglal magában. 1991-ben Dr. Goodall, a fiatalságba vetett hite és reménye jeleként útjára indította a Roots & Shoots környezeti nevelési programot, aminek tagjai aktív környezetvédelmi programok által azóta is nap mint nap enyhítik a bolygónkra nehezedő terheket.