A San Diego Állatkert Szafari Park gorilla-csapatának tagjai pozitív eredményt mutattak a SARS-CoV-2, a COVID-19-et okozó vírus szempontjából. Január 6-án, szerdán a gorillák közül kettő köhögni kezdett.
A jelenlegi körülmények között a San Diego Zoo Global a kaliforniai Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Laboratóriumi Rendszeren (CA HFS) keresztül elindította a gorillák székletmintáinak vizsgálatát a SARS-CoV-2 szempontjából. Január 8-án az előzetes vizsgálatok kimutatták a vírus jelenlétét a gorilla csapatban. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) Nemzeti Állategészségügyi Laboratóriuma (NVSL) megerősítette a pozitív eredményeket január 11-én, hétfőn.
A teszt eredményei megerősítik a SARS-CoV-2 jelenlétét a gorillák egy részében, és nem zárják ki teljesen a vírus jelenlétét a csapat többi tagjában se.
"Az orrfolyástól és a köhögéstől eltekintve a gorillák jól vannak" - mondta Lisa Peterson, a San Diego Zoo Safari Park ügyvezető igazgatója. „A csapat együtt marad karanténban, normálisan esznek és isznak. Reméljük a teljes felépülésüket.”
A gyanú szerint a gorillák egy tünetmentes alkalmazotttól szerezték meg a fertőzést, annak ellenére, hogy betartották az összes ajánlott óvintézkedést, beleértve a COVID-19 biztonsági protokollokat amiket a Betegségmegelőzési és Megelőzési Központból (CDC) és San Diego Megyei Közegészségügytől kaptak, valamint viselték az egyéni védőeszközöket a gorillák közelében. Kutatási tanulmányok igazolták, hogy egyes főemlősök hajlamosak a SARS-CoV-2 fertőzésre, de ez az első ismert eset a majmokra való természetes átvitelére, és nem ismert, hogy komoly reakciókat váltanak-e majd ki.
Kérdés felelet
Miért teszteltük a Gorilla csapatot?
Január 6-án, szerdán a gorillák közül kettő köhögött és egyéb enyhe tüneteket mutatott. A jelenlegi körülmények figyelembevételével, a nagy körültekintés és a CDC útmutatásának támogatása érdekében a San Diego Zoo Global megkezdte a SARS-CoV-2 tesztelés folyamatát.
Honnan tudjuk, hogy a Safari Park gorilláinak COVID-19 fertőzése van?
A San Diego Zoo Global, valamint a kaliforniai Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Laboratóriumi Rendszer (CAHFS) január 8-án, pénteken székletvizsgálattal fedezte fel a vírus jelenlétét a gorillacsapatban. Az USDA Nemzeti Állategészségügyi Laboratóriumai megerősítették a SARS-CoV-2 fertőzést ebben a gorilla csapatban január 11-én.
Hogy vannak a gorillák?
Jól vannak. Néhány enyhe tünet kivételével a csapat jelenleg eszik és iszik. Szorosan figyelik őket, és most semmi sem utal arra, hogy nem fognak teljes mértékben felépülni.
Az egész csapat beteg?
Három állatnál vannak olyan tünetei, mint például a köhögés. Bár a székletvizsgálat eredményei a SARS-CoV-2 jelenlétét a gorillák egy részében erősítették csak meg, ez nem zárja ki véglegesen a vírus jelenlétét a csapat többi tagjában. A gorillacsapatok együtt élnek mind a természetes élőhelyükön, mind a vadonban, és azt kell feltételeznünk, mint az emberi családoknál, hogy a csoport minden tagja ki van téve a fertőzés veszélyének.
Nem tudjuk, hogy a SARS-CoV-2 milyen hatással lesz végül a gorillákra, és nem tudjuk, milyen további tünetek jelentkezhetnek. Azok a gorillák, akiknek olyan betegség tünetei vannak, mint a köhögés, állatorvosi felügyelet alatt állnak, és az egész csapatot gondosan, folyamatosan megfigyelik. Lehetséges, hogy a látható tünetek a COVID-19 helyett inkább más állapotukból származnak.
Hogyan szerezték meg a vírust?
A gyanú szerint a csapat egy tünetmentes alkalmazottól kapta el a fertőzést, annak ellenére, hogy betartotta az összes ajánlott óvintézkedést, beleértve a COVID-19 biztonsági protokollokat a Betegségmegelőzési és Megelőzési Központból (CDC) és San Diego Megyei Közegészségügyi Központból, valamint viselt PPE-t, amikor találkozott a vadvilág képviselőivel.
Mit tesz a San Diego Zoo Global, hogy megvédje a gondozásában lévő vadon élő állatokat a COVID-19-től?
A San Diego Zoo Global fokozott biológiai biztonsági protokollokat fogadott el a vadállatok körül a tavalyi pandémia kezdetén. Az a tény, hogy e protokollok ellenére az átvitel látszólag megtörtént, kiemeli azt a kihívást, amely mindannyian szembesülünk e rendkívül fertőző vírus elleni küzdelemmel. Az ezen esetek által bemutatott új információkkal a San Diego Zoo Global áttekinti protokolljait, és továbbra is keresi a javításuk módját.
Melyek a San Diego Állatkert Szafari Park vadállatok védelmére szolgáló biológiai biztonsági intézkedések?
A Parknál alkalmazott biológiai biztonsági intézkedések magukban foglalják a maszkok állandó viselését, a gyakori kézmosást, a fizikai távolságtartást, a fokozott tisztítási protokollokat, a kezeslábasokat és az egyenruhákat a vadállatok körüli munkához, valamint a személyzet hozzáférésének korlátozását a nagyon fogékony fajokhoz. Állatorvosainkat és a vadgondozó személyzetet a lehető leghamarabb beoltják, kezdve az állatorvosi csoport tagjainktól, akiket nemrég engedélyeztek az oltás megkapására.
Hogyan kezeli a San Diego Zoo Global a gorillákat a Safari Parkban?
Nem tudjuk, hogy a SARS-CoV-2 fertőzés emberszerű betegséget okoz-e a gorillákban. Az állatorvosok szorosan figyelemmel kísérik a gorillákat és kezelik a tüneteket, amikor azok felmerülnek. Tanácsokat és konzultációt folytatnak a vírussal kapcsolatos tapasztalatokkal rendelkező egészségügyi tisztviselőkkel is.
A látogatókat veszélyezteti ez a mostani járvány fertőzés?
Ez az esemény nem jelent nyilvános kockázatot. A San Diego Állatkert Szafari Parkja jelenleg nem látogatható, de normális körülmények között soha nem állna kapcsolatban a látogató a gorilla csapattal.
Van-e olyan aggály, hogy amikor az állatkert és a park ismét nyitva áll a vendégek előtt, hogy ez veszélyezteti az ott élő állatokat?
Tavaly év elején, a COVID-19 terjedésekor a San Diego Zoo Global tisztviselői mindkét parkot megvizsgálták annak biztosítása érdekében, hogy az összes vadállatot olyan módon kezeljék, hogy az megtiltja a vendégeknek a fertőzésre fogékony fajokkal való érintkezését - beleértve további védőgátak beépítését a kifutók és a látogatók közé, és a hat lábnál(kb.180cm) nagyobb távolság biztosítását. a potenciálisan fogékony vadállatok megtekintésekor.
Átadhatják-e az emberek ezt a vírust az állatoknak, és ha igen, milyen állatok vannak veszélyben?
Még mindig tanulunk erről a vírusról, de úgy tűnik, hogy bizonyos helyzetekben emberekről állatokra átterjedhet, átugorhat különösen a COVID-19 vírussal fertőzött egyénnel való szoros kapcsolat során. Mi, a tudományos közösség többi tagjával együtt, még mindig azon vagyunk hogy megismerjük ezt az új koronavírust és annak terjedését. Tudjuk, hogy a kedvtelésből tartott állatok, a nagymacskák, a kutyák és néhány más emlős is megfertőződhet a SARS-CoV-2-vel, de még nem ismerjük az összes olyan állatot, amely megfertőződhet. Világszerte beszámoltak vírussal fertőzött állatokról: nyérc, kutyák, macskák és görény, valamint tigrisek, oroszlánok, hóleopárdok és puma.
Az állatokról és a COVID-19-ről további információt a CDC COVID-19 weboldalán találhatnak: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/animals.html
Meg kell-e vizsgálni bármely olyan állatot, akinek légzőszervi megbetegedése van?
Az érzékenység nem ad számunkra információt a SARS-CoV-2 ezen fajokra gyakorolt hatásáról (vagyis nem tudjuk, hogy ez azt jelenti-e, hogy ezek a fajok COVID-19 betegségtüneteket mutatnak, vagy bármilyen más súlyos betegség tünete lennének). Az USDA és a CDC jelenleg nem javasolja az állatok rutinvizsgálatát COVID-19 vírusra. Mivel a helyzet folyamatosan változik, a San Diego Zoo Globális állatorvosai azt javasolhatják, hogy óvatosságból vizsgáljanak meg bizonyos állatokat.
Kerülnöm kell a vadon élő állatokkal való érintkezést, ha koronavírusban szenvedek (COVID-19)?
Igen. A COVID-19-ben szenvedő (feltételezett vagy megerősített) embereknek kerülniük kell az összes állattal való érintkezést, beleértve a háziállatokat, az állatállományt és a vadon élő állatokat is. Mivel az élővilágot az emberi tevékenységek és az ember által okozott betegségek könnyen megzavarhatják és veszélyeztethetik, a San Diego Zoo Global azt javasolja, hogy a természeti területeket felfedező emberek maradjanak a turista utakon, de leginkább otthon és engedelmeskedjenek a vadak tiszteletben tartásának minden törvényének, beleértve azt is, hogy ne próbálják megközelíteni őket vagy táplálni őket.
A gorillákat és más vadon élő állatokat be lehet-e oltani a SARS-CoV-2-re?
Jelenleg nincsenek jóváhagyott vakcinák állatokon történő alkalmazásra, de egyes fajok esetében vakcina fejlesztés és tesztelés folyik.
Ez a járvány azt sugallja, hogy a természetes élőhelyeken élő gorillákat veszélyeztetheti a COVID-19?
Annak a megerősítése, hogy a gorillák valóban fogékonyak a SARS-CoV-2-re, több információt nyújt arról, hogy a járvány hogyan befolyásolhatja ezeket a fajokat a természetes élőhelyeiken, ahol érintkezésbe kerülnek az emberrel. Ha egészségügyi tisztviselőkkel, természetvédőkkel és tudósokkal dolgozunk együtt az eset dokumentálásában, bővíteni tudjuk az ismereteinket erről a lehetséges kihívásról, hogy az afrikai erdők gorilláinak védelmére szolgáló lépéseket kidolgozzunk.
Hogyan viselik ezt az állatgondozó szakemberek a San Diego Zoo Safari Parkban?
A gorillákat gondozó csapattagok mind rendkívül elkötelezett egyének, akik a gondozásuk alatt álló vadon élő állatoknak szentelik magukat. Ez a helyzet nagyon nehéz volt számukra, de továbbra is azon dolgoznak, hogy a lehető legjobb ellátást biztosítsák az állatok számára.
A Jane Goodall Intézet minden esetben arra hívja fel a figyelmet, hogy kerüljük a testi kapcsolatot a vadon élő állatokkal. Intézetünk kutatói és a Tchimpounga Csimpánz Rehabilitációs Központunk dolgozói is folyamatosan betartják a biztonsági protokollszabályokat.
Korábbi írásunk a COVID-19-ről és a gorillákról.
Azzal hogy leadjuk a használt mobiltelefonunkat az országosan kialakított gyűjtőpontokon már tehetünk a vadon élő gorillák védelméért és azért hogy kevesebb kapcsolat alakulhasson ki ember és állat között.
Passzold vissza Tesó!
Fordította: Kádár András
https://www.sdzsafaripark.org/update
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Dr. Jane Goodall 1977-ben hozta létre a Jane Goodall Intézetet a csimpánzok és élőhelyük védelmének érdekében. Az azóta eltelt idő alatt pedig már a világ 24 országában alakult Jane Goodall Intézet, s a globális hálózat összesen több mint 110 országot foglal magában. 1991-ben Dr. Goodall, a fiatalságba vetett hite és reménye jeleként útjára indította a Roots & Shoots környezeti nevelési programot, aminek tagjai aktív környezetvédelmi programok által azóta is nap mint nap enyhítik a bolygónkra nehezedő terheket.