Az elmúlt két év szélsőséges időjárása a svájci gleccserek 10 százalékát tüntette el egy új kutatás szerint. A gleccserek az egész országban érintettek, a déli és keleti Svájcban található gleccserek idén majdnem annyit olvadtak, mint a 2022-es rekordévben.
A mérések kezdete óta a legnagyobb csökkenés 2022-ben volt, amelyet az idei év követett a második legnagyobb mértékben - jelentette be ma a Svájci Tudományos Akadémia (SCNAT) és a Svájci Gleccserfigyelő Intézet (GLAMOS).
Megállapításaik szerint a svájci gleccserek egyre gyorsabban olvadnak, a gyorsulás drámai: két év alatt annyi jég veszett el, mint 1960 és 1990 között.
Miért olvadtak el ilyen gyorsan a svájci gleccserek?
A jelentés szerint az Alpokban a téli csapadék súlyos hiánya és a nagyon meleg hőmérséklet együttesen hozzájárult a rekordalacsony hómennyiséghez és a jég tömeges elvesztéséhez.
Február elején az 1000 méteres tengerszint feletti magasságban mért hómennyiség valamivel meghaladta az 1964-es, 1990-es és 2007-es kevésbé havas teleken mért értékeket. A hónap második felében azonban rekordalacsony szintre zuhantak, és a hosszú távú átlagnak csak mintegy 30 százalékát érték el.
2000 méteren az automatizált állomások több mint fele új 25 éves minimumrekordot mért.
Több méteres olvadást mértek a déli Wallisban és az Engadin-völgyben 3200 méter feletti magasságban, amely magasságban a gleccserek a közelmúltig stabilak maradtak.
A gleccsereket meggyengítette a rekordmeleg nyár
A jelentés szerint tavasszal a helyzet rövid időre normalizálódott, júniusban azonban a száraz és nagyon meleg időjárás miatt a hótakaró a szokásosnál akár négy héttel korábban olvadt el.
A 2023-as nyár volt a legmelegebb a világon a feljegyzések kezdete óta.
Augusztustól szeptemberig a svájci meteorológiai szolgálatnak csaknem 5300 méteres rekordmagasságba kellett felmennie, hogy megtalálja a nulla fokos "fagypontot" vagy izotermát. Ez az a küszöbérték, amely az alacsonyabb magasságokban 0°C feletti hőmérsékletű, illetve a magasabb magasságokban fagypont alatti hőmérsékletű légrétegek között húzódik. Az előző rekordot tavaly július 25-én, 5 184 méteren állították fel.
Miközben Svájcban hőséghullám tombolt, a kevés nyári hó gyorsan elolvadt, és nem tudta megerősíteni a gleccsereket - írja az SCNAT.
Miután 2022-ben 6 százalékot veszítettek térfogatukból, 2023-ban eddig további 4 százalékkal olvadtak el a svájci gleccserek.
Svájc mely részeit érintette leginkább a jégolvadás?
A kutatók szerint a két egymást követő évben tapasztalt szélsőséges időjárás miatt a gleccsernyelvek - a gleccserek keskeny, vízbe nyúló részei - összeomlottak, és számos kisebb gleccser eltűnt Svájcban. Az Uri kantonban található Szent Annafirn-gleccser méréseit emiatt felfüggesztették.
A gleccserek az egész országban érintettek, a déli és keleti Svájcban található gleccserek idén majdnem annyit olvadtak, mint a 2022-es rekordévben.
Idén a jég vastagságának átlagos csökkenése a déli Wallisban és az Engadin-völgyben akár három métert is elérheti, ami jelentősen meghaladja a 2003 forró nyarán mért értékeket.
Bár télen több hó hullott a Berni Felvidék és Wallis között, a térség jege még így is több mint két méterrel vékonyodott - ez "rendkívül magas" veszteség.
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Zöld szemléletformálóként célunk, hogy olvasóinkat informáljuk a világ zöld történéseiről, erősítsük a környezettudatos gondolkodást. Folyamatosan frissülő cikkállományunkban a külföldi zöld oldalak és hírügynökségek fontosabb beszámolói mellett a magazin jellegű saját írások, interjúk és egyedi képes összeállítások is megtalálhatóak. www.ecolounge.hu