Nagyszüleim idejében még nem ismerték a hulladék fogalmát. Őket nem fenyegette annak veszélye, hogy a dombjaink, hegyeink szemétből lesznek, vagy mikro- és nanoműanyag kerül az állatok vagy akár a saját szervezetünkbe. Azonban a hulladék okozta probléma még megfékezhető a zero waste életmóddal, amelynek célja, hogy hulladékmentesen tágabban értelmezve pazarlásmentesen éljük a mindennapjainkat.
A zero waste életmódot már most el tudod kezdeni. Hogyan? Például vásárolj csomagolásmentesen! Az egyik hely ahol sikerrel járhatsz és hulladékmentesen vásárolhatsz: a PIAC!
Mit vásárolhatsz meg csomagolás nélkül?
Friss, helyi, szezonális zöldséget, gyümölcsöt mindig kaphatsz csomagolásmentesen a piacon, csak vinned kell hozzá a saját vászonzsákjaidat.
Ha viszel magaddal tojástartót, friss tojást is vehetsz hulladék termelése nélkül.
Saját textil zsákba kérheted a pékárut azonban, hogy biztosan ne száradjon meg a zsákban a kenyér vagy kifli, otthon helyezd át egy régi műanyag zsákba (amit mindig újra és újra felhasználsz) vagy egy jénai tálba. Én ha a megvásárolt pékárut a textil zsákomban hagyom -még akkor is ha PUL belsejű- azt tapasztaltam, hogy hamarabb megszáradnak mintha áthelyezném azokat.
A piacon tejtermékeket is találhatsz kimérősen. Vásárolhatsz például tejfölt, teavajat, túrót, juhtúrót, sajtot, joghurtot. Ha viszel üveget friss nyers tejet is vásárolhatsz. Ha a tejet nem fogyasztod el napokon belül fontos, hogy még a váráslás napján felforrald így több napig finom maradhat a tejed, más különben hamar megsavanyodik. Hogy forrald fel? (1) Öntsd a tejet egy lábasba, (2) kis tűzön, folyamatosan kavargasd, (3) majd melegítsd teljesen addig, amíg fel nem fut –azaz addig, amíg a habos teteje hirtelen el nem kezd emelkedni-.
Vannak árusok, akiknél különböző szárazáru is megtalálható például magvak, hüvelyesek, tészták, aszalványok. Ügyelj arra, hogy a tégelyed súlyát letárázzák még mielőtt beleszednéd a vásárolni kívánt árut, így véletlenül se fizetsz a tároló dobozod súlyáért.
A piacon saját befőttesüvegbe vagy műanyag „vödrös” dobozokba is kérheted a finomabbnál, finomabb savanyúságokat.
Sok kicsi sokra megy, így a te döntésed is számít! Számít az, hogy életed során szeméthegyet termelsz, vagy részese vagy annak a folyamatnak, ami rendszer szinten indít el változást a világban. Egy olyan változást, amelynek célja, hogy a mi unokáink már ne ismerjék a hulladék fogalmát és az ahhoz köthető veszélyeket.
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Hogyan válhatok környezetvédővé? Erre a kérdésre kaphatsz választ Az Élet Virága cikkeiben. Kis lépésekkel, a lehetőségeinkhez mérten, megoldásokat találunk és a példaértékű tetteinken keresztül apránként megváltoztatjuk a világot.