Marla Friedman Dr. Jane Goodallt és Szürkeszakállú Dávidot ábrázoló szobra most korlátozott számban elérhető!
Marla Friedman A piros pálmamakk, Jane Goodall és Szürkeszakállú David elnevezésű figyelemre méltó bronzszobrát 2018-ban avatták fel a Chicago Field Múzeumban Jane 84. születésnapja tiszteletére.
A Hollis Taggart galéria most örömmel jelenti be, hogy a Jane Goodall munkássága előtt tisztelgő szobor korlátozott számban megvásárolható. Az alkotás azt a különleges pillanatot örökíti meg, amikor a 26 éves Goodall a tanzániai Gombe-ban végzett kutatásai során elsőként nyerte el egy csimpánz, Szürkeszakállú David bizalmát.
Goodall, a Jane Goodall Intézet alapítója és ENSZ békenagykövet megjegyezte: „Marla nem csak engem és Szürkeszakállú Dávidot, hanem ami ennél is fontosabb, az ember és állat kapcsolatát is megörökítette.
Egy erdei ösvényen követtem Davidot, amikor egy időre elvesztettem szem elől, de aztán újból rátaláltam, éppen ült. Vettem a bátorságot és leültem a közelébe, a földön feküdt közöttünk ez az érett, piros pálmamakk, amelyet a csimpánzok imádnak. Felvettem, és a tenyeremre helyezve felé nyújtottam, mire ő először elfordította az arcát. Ekkor még közelebb tettem hozzá a kezem, Szürkeszakállú David pedig egyenesen a szemembe nézett.
Kinyújtotta a kezét, megfogta és leejtette a pálmamakkot, majd nagyon finoman megszorította az ujjaimat: a csimpánzok így nyugtatják egymást. Abban a pillanatban megértettük egymást anélkül, hogy szavakat használtunk volna. A gesztusaimból tudta, hogy jó szándékkal közeledem felé.
Remélem, hogy ezt a szobrot látva egyre több ember számára lesz világos, hogy mennyire szoros is az a kapcsolat, amely azokhoz az állatokhoz fűz minket, akikkel megosztjuk ezt a bolygót.
Friedman szobra testtartásokon és gesztusokon keresztül gyönyörűen eleveníti meg az egység ezen pillanatát. Mindkét alak felhúzott térdel ül, fejüket a másik felé fordítják, kinyújtott karjaik tökéletes ívet alkotnak a piros pálmamakk felett. Jane és Szürkeszakállú Dávid teste tükörképei egymásnak a köztük lévő tér ellenére.
Az ehhez hasonló fizikai érintkezést vagy közelséget Dr. Goodall vagy a Jane Goodall Intézet már nem gyakorolja és nem is szorgalmazza a kutatók körében, így e mágikus pillanat értelme és ereje még fontosabbá válik.
Ennek a szobornak a jelentőségét ismertetve Friedman így vallott: „ A szobor üzenete az empátia, a tisztelet, amit MINDEN állattal szemben tanúsítanunk kell. Az egyetemes, kimondatlan nyelv, az élőlények iránti tudatosság és érzékenység. Az empátia üzenete mély és fontos, különösen a történelem ezen pillanatában. A kedvesség jóindulatot szül."
Az eredeti öntvényt a Field Múzeum vásárolta meg 2018-ban, ma a márvány előcsarnokot díszíti. Hollis Taggart két méretet kínál megvételre, minden mű tartalmazza Jane Goodall aláírását is. További információért írjon az info@hollistaggart.com e-mail címre.
Fordította: Balogh Boglárka
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Dr. Jane Goodall 1977-ben hozta létre a Jane Goodall Intézetet a csimpánzok és élőhelyük védelmének érdekében. Az azóta eltelt idő alatt pedig már a világ 24 országában alakult Jane Goodall Intézet, s a globális hálózat összesen több mint 110 országot foglal magában. 1991-ben Dr. Goodall, a fiatalságba vetett hite és reménye jeleként útjára indította a Roots & Shoots környezeti nevelési programot, aminek tagjai aktív környezetvédelmi programok által azóta is nap mint nap enyhítik a bolygónkra nehezedő terheket.