A keleti síkvidéki gorillák nem csak a gorilla alfajok közül tűnnek ki méretükkel, ők a legnagyobb termetű emberszabásúak a bolygónkon. Egy ezüsthátú hím elérheti a 250 kg-ot, magassága meghaladhatja a 2 métert.
A keleti síkvidéki gorillák (melyeket – főként angol nyelvterületen – Grauer-gorilláknak is neveznek) kizárólag a Kongói Demokratikus Köztársaság területén fordulnak elő. Az IUCN (Természetvédelmi Világszövetség) besorolása szerint súlyosan veszélyeztetettek, az alfaj legalább 77%-os populációcsökkenést szenvedett el az elmúlt 20 év folyamán, becslések szerint jelenleg mindössze 3 800 egyedből áll a populáció1.
Több mobiltelefon van, mint ahány ember: közvetlen fenyegetés a keleti síkvidéki gorillák számára
A keleti síkvidéki gorillák (és közeli rokonaik, a hegyi gorillák) hosszú távú túlélését jelentős mértékben fenyegeti a bozóthús-vadászat és a megélhetési mezőgazdasági, fakitermelési és bányászati tevékenység okozta élőhelyvesztés, mely tényezők mindegyike az emberi populáció növekedésére és az erőforrások iránti egyre növekvő igényre vezethető vissza. A Kongói Demokratikus Köztársaság a világ egyik leggazdagabb természeti erőforrásokkal rendelkező országa, ami egyben hozzájárult a régió destabilizálódásához vezető hosszú távú fegyveres konfliktusainak kialakulásához is.
Bár mindez elég távoli problémának tűnhet, az arany, az ón, a volfrám, a koltán és a tantál, ezek az úgynevezett konfliktusövezetekből származó ásványi anyagok, amelyek iránt igen nagy kereslet mutatkozik, valójában a mobiltelefonok és tabletek gyártásához felhasznált kulcsfontosságú ásványok közé tartoznak.
Tudtad? – 2014 óta már több mobiltelefon van a bolygón, mint ahány ember.2
A primer ásványi anyagok kitermelése iránt mutatkozó nyomás csökkentése érdekében világszerte számos állatkert indított a mobiltelefonok újrahasznosítását célzó kezdeményezést: például az Egyesült Államokbeli Houston és Columbus Zoo, vagy az ausztráliai Victoria állam három állatkertjét egyesítő Zoos Victoria szervezet. A Zoos Victoria a mai napig több mint 170 000 készüléket hasznosított újra, és az összegyűjtött összeg egy részét a Gorilla Doktorok terepi munkájának támogatására fordítja.
A keleti síkvidéki gorillák élőhelymegőrzési cselekvési terve
2006-ban a Gorilla Doktorok a keleti síkvidéki gorillákat is felvették a betegeik körébe, jelenleg a Kahuzi Biega parkban élő, emberi jelenléthez szokott (összesen 41 egyedet számláló) csoportok egészségi állapotát kísérik figyelemmel, valamint 2008-ban tevékenységüket kiterjesztették a Tshiabirimu-hegy régiójára is. A National Geographic és egy magánszemély támogatásával nem invazív egészségügyi ellenőrzési eljárásokat is kifejlesztettek a populáció többségét magába foglaló, az emberi jelenléthez nem szokott keleti síkvidéki gorillák felügyelete érdekében.
Nemrégiben Dr. Eddy és Dr. Fabrice, a Kongói Demokratikus Köztársaságban működő állatorvosi csapat tagjai egészségügyi állapotfelméréseket végeztek a Kahuzi Biega Nemzeti Parkban élő Bonane-csoportnál, valamint Mugarukánál, a magányosan élő ezüsthátú hímnél. Minden egyedet jó egészségi állapotban találtak, beleértve a Bonane-csoport csecsemőikerpárját is!
2012-ben az IUCN és a Jane Goodall Intézet közzétette a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén található Kahuzi Biega, Maiko, Tayna és az Itombwe-hegység területén élő keleti síkvidéki gorillákra és csimpánzokra vonatkozó 2012-2020-as Élőhelymegőrzési Cselekvési Tervet (CAP). A Gorilla Doktorok 2013 óta vezető szerepet játszanak számos, a CAP-ban megfogalmazott, egészséggel kapcsolatos kiemelt jelentőségű intézkedés végrehajtásában, a Kahuzi Biega Nemzeti Parkban élő, emberi jelenléthez szokott keleti síkvidéki gorillák vonatkozásában.
Ezen túl, a Gorilla Doktorok sürgősségi és rutin állatorvosi támogatást nyújtanak a GRACE Centre számára, amely az egész világon az egyetlen olyan mentőközpont, ahol elárvult keleti síkvidéki gorillákkal foglalkoznak. A Kongói Demokratikus Köztársaságbeli Tayna rezervátum közelében található GRACE központban jelenleg 14 megmentett keleti síkvidéki gorilláról gondoskodnak, közülük sokan korábban, amikor még csecsemőkorukban elkobozták őket, először a Gorilla Doktorok gondozásába kerültek. A GRACE végső célja az, hogy ezek a rehabilitált gorilla egyedek majd újra visszakerülhessenek a vadonba. A GRACE a gorillák védelme és az oktatás elősegítése érdekében szorosan együttműködik a helyi közösségekkel.
Hogyan segíthetsz a keleti síkvidéki gorilláknak?
Amennyiben az Egyesült Államokban élsz, és a feleslegessé vált mobileszközök újrahasznosítása vagy adományként való felajánlása céljából szeretnél egy helyi szervezetettel kapcsolatba lépni, írd be az interneten a keresőbe, hogy: „mobiltelefonok újrahasznosítása a közelben”. Számos helyi hulladékkezelő vállalat is rendszeresen indít programokat elektronikus eszközök újrahasznosítása céljából.
Magyarországon a Jane Goodall Intézet, a KÖVET Egyesület, az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet Egyesület segítségével "Passzold vissza, tesó!" néven indított mobiltelefongyűjtő és -újrahasznosító kampányt. Az egész ország területén (irodákban, intézményekben, iskolákban) elérhető gyűjtődobozokban a használaton kívülre került készülékeket lehet leadni.
A zárt dobozokban összegyűlt telefonokat az Inter-Metal Recycling Kft. veszi át újrahasznosításra, majd egy zárt láncolaton keresztül dolgozzák fel, vagyis a készülékekhez és az abban tárolt adatokhoz senki nem férhet hozzá.
2017-ben az „Elég Projekt” (Enough Project) közzétett egy jelentést, amelyben a konfliktusokkal nem érintett ásványi anyag ellátási láncok kialakítása terén tett erőfeszítéseik alapján rangsorolták a 20 legnagyobb szórakoztatóelektronikai és ékszerkiskereskedelmi vállalatot. A jelentés összefoglalóját valamint az Enough #DemandtheSupply kampányának legfrissebb híreit itt olvashatjátok.
A teljes IUCN Élőmelymegőrzési Cselekvési Terv innen tölthető le.
Itt nézhetitek meg, hogy Dr. Eddy miként ment meg egy vadon élő, felnőtt, ivarérett keleti síkvidéki gorilla hímet. (2020. márciusi felvétel).
Korábbi cikkünk a Gorilla Doktorokról itt olvasható.
Ezeken a weboldalakon tudhatsz meg többet a keleti síkvidéki gorillákról:
GRACE Center (a gorillákról készült élő közvetítés különösen elbűvölő)
Támogasd a Gorilla Doktorok munkáját a keleti síkvidéki gorillák egészségének megőrzése érdekében!
Hivatkozások:
1Plumptre, Andrew J., et al. PloS one 11.10 (2016): e0162697
2 https://www.ibtimes.co.uk/there-are-more-gadgets-there-are-people-world-1468947
Fordította: Engi Csilla
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Dr. Jane Goodall 1977-ben hozta létre a Jane Goodall Intézetet a csimpánzok és élőhelyük védelmének érdekében. Az azóta eltelt idő alatt pedig már a világ 24 országában alakult Jane Goodall Intézet, s a globális hálózat összesen több mint 110 országot foglal magában. 1991-ben Dr. Goodall, a fiatalságba vetett hite és reménye jeleként útjára indította a Roots & Shoots környezeti nevelési programot, aminek tagjai aktív környezetvédelmi programok által azóta is nap mint nap enyhítik a bolygónkra nehezedő terheket.