A Csimpánzok világnapját, azaz emberszabású unokatestvéreinket minden évben, július 14-én ünnepeljük, ezzel fejezve ki megbecsülésünket irántuk.
Az állatvilágban a csimpánzok számítanak a legközelebbi élő rokonainknak… de ezt már bizonyára sokan tudják! Azzal viszont talán nincs mindenki tisztában, hogy elképesztően egyediek, dinamikusak, és hogy minden nap többet tudunk meg róluk. Minden évben, július 14-én ünnepeljük emberszabású unokatestvéreinket, ezzel fejezve ki megbecsülésünket irántuk, amiért veleszületett értékeket hordoznak, létfontosságú szerepet töltenek be az ökoszisztémákban és megérdemlik a tiszteletünket.
Idén Dr. Jane Goodall és a Jane Goodall Intézet helyi szervezetei szerte a világon „Üdvözlő Huhogással” (csimpánz kiáltással) ünnepelik a csimpánzokat, egyúttal arra buzdítva mindenkit, hogy emeljék fel a szavukat legközelebbi élő rokonunk védelme érdekében!
A Csimpánzok Világnapján az emberek szerte a világon közösen ünneplik a csimpánzok lenyűgöző világát és az általuk betöltött jelentős szerepet. A nap annak az évfordulónak állít emléket, amikor a 26 éves Jane Goodall 1960-ban először lépett a Tanganyika-tó partjára Gombéban, Tanzániában, azzal a céllal, hogy ezeket a titokzatos és hihetetlen élőlényeket tanulmányozza. Jane felismerései, miszerint a csimpánzok eszközöket készítenek és használnak, képesek az együttérzésre, dinamikus személyiséggel és intelligenciával bírnak, és megérdemlik a tiszteletünket, átalakította a tudomány világát, örökre újraértelmezve a más állatokhoz fűződő viszonyunkat.
Ahogy Jane fogalmazott: „nem minőségileg különbözünk tőlük, inkább csak mennyiségileg”. Ezt a tanzániai Gombe-ban elkezdett kutatómunkát napjainkban is tovább folytatja a Jane Goodall Intézet , ez a világ leghosszabb időn át tartó, vadon élő csimpánzokat tanulmányozó kutatása – 60 éve kezdődött és még mindig tart. Ez a több mint fél évszázados munka óriási felismeréseket hozott az ökológia, az állati viselkedés és az egészségügy mellett számos más területen.
Perrine, mentett csimpánz bébi a JGI Tchimpounga Menedékhely lakója, Kongói Demokratikus Köztársaság
A 2021-es Csimpánzok Világnapján azt ünnepeljük, hogy a csimpánzok mennyi mindenben hasonlítanak ránk és mégis milyen egyediek! A komplex kapcsolatok és személyes kötelékek kialakításának képességétől a rendkívüli kommunikációs sajátosságukig, az esőerdőkben a magok terjesztésében betöltött alapvető szerepüktől kezdve saját személyiségükig és egyéni történeteikig: a csimpánzok valóban egyedülállóak.
Mikor ezeket a rendkívüli élőlényeket, az állatvilágban a legközelebbi unokatestvéreinket ünnepeljük, egyúttal igyekszünk világszerte elősegíteni védelmüket és jólétük fokozását. Magánszemélyek, civil szervezetek, kormányok és vállalatok közötti együttműködés révén hozzájárulhatunk a csimpánzok jobb megértéséhez, az irántuk tanúsított együttérzés növeléséhez és jólétük fokozásához.
CSIMPÁNZ tények
A csimpánzok különlegesek, mert:
A csimpánzok csoportjaikon belül különböző hangadásokkal kommunikálnak játék, vadászat és fenyegetőzés közben.
A csimpánzok kézfejükre támaszkodva járnak az erdő talaján, vagy ágról ágra lendülnek a fák között.
A hím csimpánzok élesen rikoltozva, ágakat és leveleket dobva jelölik ki a területüket, hogy megfélemlítsék a többi hímet és dominánsabbnak tűnjenek.
A csimpánzok érzelmi beállítottságukban különbözhetnek egymástól, ezáltal különböző személyiséggel rendelkeznek.
Gremlin 2019. augusztus 21-én született fiával, Goodalival a Gombei Nemzeti Parkban.
A csimpánzok fontosak
Mivel a csimpánzok főleg gyümölcsöt esznek, segítenek a magokat elterjeszteni az erdőben, ezáltal a gyümölcsök újra ki tudnak fejlődni, így fontos szerepet töltenek be az ökoszisztémában.
A csimpánzok a helyi élelmiszerhálózatok kulcsfontosságú szereplői.
Az emberéhez az egyik legközelebb álló viselkedés és fiziológia a csimpánzoké, ezért minél alaposabb megismerésük rendkívüli fontossággal bír.
A csimpánzok hasonlítanak a leginkább az emberekre
A csimpánzoknak nemcsak hogy nagy agytérfogatuk van, mint nekünk, hanem komplex agystruktúrával rendelkeznek, amely lehetővé teszi a társas viselkedés, a kultúra és a magasabb intelligencia kialakulását. A csimpánzok képesek olyan érzelmek kifejezésére, mint a bánat, a harag, az együttérzés és a vonzalom.
A csimpánzok születésük után körülbelül 5 évig az anyjukra vannak utalva ahhoz, hogy egészséges és boldog egyedekké fejlődhessenek.
A csimpánzok fogékonyak az emberi megbetegedésekre, mivel ugyanazokat a vírusokat és fertőzéseket képesek elkapni. Azonban az emberek közönséges náthája halálos lehet egy csimpánz számára, mivel immunrendszerük számára új kórokozóknak számítanak.
A macskák vagy kutyák legfontosabb érzéke a szaglás, azonban a csimpánzok a világban való eligazodásban fejlett látásukra támaszkodnak, akárcsak mi, emberek.
Zeze, mentett csimpánz kölyök a JGI Tchimpounga Menedékhely lakója, Kongói Demokratikus Köztársaság
Sajnos a csimpánzok az IUCN vörös listáján veszélyeztetett státuszú besorolással szerepelnek. A 20. század fordulóján Egyenlítői Afrika 25 országában becslések szerint 1-2 millió csimpánz élt. A jelenlegi (legmerészebb) becslések szerint mindössze 340 000 csimpánz maradt fenn, 21 afrikai országban. Olyan fenyegetésekkel kell szembenézniük, mint az élőhelyvesztés, a betegségek, a fragmentált (egymástól elszakadt) populációk és az illegális vadállat-kereskedelem. Sajnálatos módon a világ számos pontján még orvosbiológiai kutatóintézetekben , illegális házikedvencekként, vásári mutatványosbódékban vagy akkreditációval nem rendelkező állatkertekben tartják őket fogságban. Közösen kell dolgoznunk azért, hogy véget vessünk ezeknek a fenyegetéseknek, javítsuk a fogságban élő egyedek jólétét, és megmentsük a csimpánzokat !
Cselekedjünk a Csimpánzok érdekében!
Számos módja van annak, hogy „üdvözlést huhogj” a csimpánzoknak: #GiveaPantHoot
Tájékozódj: Nézz szét a honlapunkon, facebook oldalunkon, és az org weboldalon is.
Add meg a tiszteletet:Kétszer is gondold meg, mielőtt lájkolsz egy közösségi média bejegyzést! Gyakran kizsákmányoló és ártalmas módon ábrázolják a csimpánzokat a közösségi médiában és a médiában. Te is változtathatsz ezen, tájékozódj a problémáról, a képi ábrázolással kapcsolatos irányelveinket itt olvashatod el.
Adakozz! Csimpánz-örökbefogadónak is jelentkezhetsz, amivel támogathatod mentett csimpánzainknak, az illegális háziállat- vagy bozóthús-kereskedelem túlélőinek a gondozását.
Csatlakozz a Gombe Science Heroes programunkhoz! Különböző célkitűzések teljesítésében vehetsz részt a Gombéban folyó úttörő kutatómunkánk követésével, amely jelenleg a világ leghosszabb ideje tartó, vadon élő csimpánzok tanulmányozására irányuló kutatása!
Ide kattintva támogathatod közösségi alapú csimpánzmegőrzési programjainkat
#GIVEAPANTHOOT - Huhogj üdvözlést velünk a Csimpánzok Világnapja alkalmából!
A csimpánzoknak sajátságos egyedülálló módon kommunikálnak egymással, hangadás (vokalizáció) útján. Az egyik ilyen hangadásukat „üdvözlő huhogásnak” hívják, a csimpánzok így köszöntik egy „helló”-val a másikat.
A csimpánzok jellegzetes hangadással, „üdvözlő huhogással” köszöntik egymást, ahogy Dr. Goodall is teszi minden előadása alkalmával. Rögzítsd a legjobban sikerült huhogásodat, és tedd közzé a közösségi médiában #WorldChimpanzeeDay @janegoodallintezet címkével, így esélyed lesz szerepelni az oldalunkon.
Oszd meg ismereteidet és a cselekvési lehetőségeket barátaiddal és családtagjaiddal a közösségi médiában, #WorldChimpanzeeDay #GiveaPantHoot @janegoodallinst @janegoodallintezet címkékkel.
Példa közösségi média üzenetekre:Twitter„1960. július 14-én érkezett a tanzániai Gombébe Dr. #JaneGoodall @janegoodallinst, hogy a vadon élő csimpánzok életét tanulmányozza #chimpanzees. Csatlakozz hozzám a #WorldChimpanzeeDay megünnepléséhez, köszöntsük ezeket a csodálatosan komplex teremtményeket és ösztönözzünk mindenkit cselekvésre a védelmük érdekében.
Facebook „Tudtad, hogy a csimpánzok és az emberek génjei közel 98,6% -ban megegyeznek? @Jane Goodall és az őt követő tudósok úttörő kutatásai révén ma már sokkal többet tudunk mindazokról a viselkedési formákról, amelyeken osztozunk emberszabású unokatestvéreinkkel. Csatlakozz hozzám és Jane-hez @janegoodallintezet hogy megünnepeljük a Csimpánzok Világnapját #WorldChimpanzeeDay ! worldchimpanzeeday.org
Dr.Jane Goodall üzenete ezen a szép napon:
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Dr. Jane Goodall 1977-ben hozta létre a Jane Goodall Intézetet a csimpánzok és élőhelyük védelmének érdekében. Az azóta eltelt idő alatt pedig már a világ 24 országában alakult Jane Goodall Intézet, s a globális hálózat összesen több mint 110 országot foglal magában. 1991-ben Dr. Goodall, a fiatalságba vetett hite és reménye jeleként útjára indította a Roots & Shoots környezeti nevelési programot, aminek tagjai aktív környezetvédelmi programok által azóta is nap mint nap enyhítik a bolygónkra nehezedő terheket.