A vadon élő növények jelentős része egyre gyorsuló mértékben pusztul ki: számítások szerint minden ötödik növényfaj érintett. Mostanáig az egyes példányok megőrzésére termékenységi laboratóriumokban kifejlesztett különleges technológiát alkalmaztak, ez azonban nem elégíti ki teljes mértékben a felmerülő igényeket.
Manapság számos magbank létezik a világon, amelyek célja, hogy biztosítsák a növényfajok jelentette biodiverzítást. A nagyobb létesítmények kialakításakor fontos szempont a bomba-, áradás- és sugárzás elleni maximális védelem, mint a norvégiai Spitzbergák Nemzetközi Magbunkernél, vagy a dél-angliai Wakehurst-ben működő Millenium Magbanknál. Utóbbi célja a vadon élő veszélyeztetett fajok 75 százalékának begyűjtése 2020-ig.
A megszokott módszerek azonban egyes fajták esetében nem működnek
Egy, a Nature Plant című tudományos lapban közzétett kutatás szerint a növényfajok közel harmadának, 36 százalékának (többnyire fák és gyógynövények) szárított magja rosszul viseli a fagyasztásos tárolást. A tölgy és a gesztenye magja rendkívül érzékeny, a szárítás során gyakorlatilag el is pusztul, állítja Daniel Ballesteros, a Millenium Magbank krioprezervációs (fagyasztott tárolás) rendszerért felelős munkatársa.
A mélyhűtéses tárolás új megoldást hoz a megőrzésben
Az úttörő módszert John Dickie, a Millenium Magbank tudósa mutatja be: elsőként kiemelik a magból a növény embrióját, majd folyékony nitrogénben nagyon alacsony hőmérsékletre hűtik le.
A magbank tudományos munkatársai szerint az új technológia még finomításra szorul, valamint a mélyhűtéses létesítmények végleges kialakítása is szükséges, ezért további beruházásokat kell végrehajtani.
Az angliai Magbankban jelenleg közel 40 ezer vadon élő növényfajt tárolnak szárítva, mínusz 20 Celsius fokon.
kép forrása: Millenium Magbank hivatalos weboldala
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Olyan korban élünk, amikor egyéni, közösségi és nemzetközi szinten is aktív cselekvésre és összefogásra van szükség annak érdekében, hogy élhetőbb, fenntarthatóbb világot adjunk át gyermekeinknek, unokáinknak. Ezért összehangoltabbá kell tennünk az üzleti és a társadalmi érdekeket, erőteljesebben kell fókuszálnunk az edukációra, a társadalmi szemléletformálásra, így a környezettudatos gondolkodásmód erősítésére is.
A HOLNAPUTÁN rendszere ebben kíván Partner lenni: Tudáscentrumként, tájékozódási pontként és kommunikációs felületként nyújt díjmentes publikációs lehetőségeket a felelősen gondolkodók számára. A Holnapután részletesebb bemutatása ezen az aloldal érhető el.