Legalábbis a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) szerint, mely 17 000 megújuló energiával kapcsolatos projekt és több mint 10 000, 2019-ben aláírt villamosenergia-ügylet adatait gyűjtötte össze.
2010 és 2019 között a nagy, közüzemi fotovoltaikus napelemprojektek (mely az energiát közvetlenül villamosenergiává alakítja) költsége 82%-kal csökkent. Ugyanebben az időszakban a napenergia másik fő típusa, a koncentrált napenergia (amely tükröket vagy lencséket használ a hőtermeléshez) költsége 47%-kal csökkent.
A szélenergia költségeinek csökkenése szintén jelentős: 39% a szárazföldi szélre és 29% a tengerre, ennek oka, hogy időközben javult a technológia, a gyártástechnika, a fejlesztő cégek pedig egyre nagyobb tapasztalattal rendelkeznek.
A megújuló energiaforrások fokozatosan terjednek tehát, ám csupán az energiatermelés kevesebb, mint felét teszik ki jelenleg az IRENA szerint.
A körülmények arra ösztönzik a nemzeteket világszerte, hogy vegyék fontolóra a „zöld növekedést” a gazdaság ösztönzésének egyik módjaként, azonban a kormányok elképzelései megoszlanak arról, hogy a gazdasági fellendülést „zöld növekedési irányelvekkel" támogassák-e vagy sem (ide értendő a megújuló energiákba történő beruházások is).
Így minden bizonnyal még jó ideig nem vehetünk búcsút a fosszilis energiaforrásoktól.
Ugyanakkor az IRENA előrejelzései szerint a jelenlegi tendencia a szén teljes kivonását könnyítheti meg.
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Zöld szemléletformálóként célunk, hogy olvasóinkat informáljuk a világ zöld történéseiről, erősítsük a környezettudatos gondolkodást. Folyamatosan frissülő cikkállományunkban a külföldi zöld oldalak és hírügynökségek fontosabb beszámolói mellett a magazin jellegű saját írások, interjúk és egyedi képes összeállítások is megtalálhatóak. www.ecolounge.hu