Kedden reggel az állatkertet kiürítették, és ezután lezárták a látogatók elől. Két csimpánz szabadult ki, az állatkert igazgatója szerint emberi hibából kifolyólag. Mindkettőt: Mike-t és Karibuna-t lelőtték.
Az állatkert jelentése szerint a kiszabadult csimpánzok veszélyt jelentettek a látogatókra. A csimpánzok kitörésének idején a parkban tartózkodó látogatókat az alkalmazottak egy étterembe szállították, hogy megvárják míg a helyzet ismét biztonságos lesz, majd a kijáratig kísérték őket.
Getuige Jacco Wierda szemtanú a hiénák kifutójánál állt, amikor a majmok kiszöktek, ők egy nem lezárt kerítés mögé bújtak be. »Egy karabinerrel rögzítettük, hogy ne tudják kinyitni.«
A videón amit csinált látszik, hogy egy csimpánz a kerítést megpróbálja kitépni, de nem tudja kinyitni. Wierda szerint több csimpánz is sétált a parkban.
»Hallani lehetett ahogy a majmok kiabálnak. Több lövést is hallottunk és láttunk embereket akik nyugtatófegyverrel mentek körbe. Egy majmot láttunk amit lelőttek.«
Nagyjából 20 perc múlva Wierdát és a társaságát a felfegyverzett dolgozók felügyelete alatt a kijárathoz vitték.
Egy szemtanú, aki az unokájával volt a kitörés pillanataiban az állatkertben, azt mondja, hogy a csimpánzok területétől hangos sikoltozást lehetett hallani. A látogatók körében volt némi nyugtalanság, de nem volt pánik.
Egy másik látogató, aki a kitörés idejében a parkban tartózkodott azt mesélte, hogy más vendégekkel együtt azonnal egy étterembe vezényelték.
»Két lövést hallottunk, de e pillanatban nem tudtuk, hogy egy majom megszökött. Ezt csak eztán hallottunk. Én nem láttam majmot aki nem a helyén lett volna.«
Szerinte az étterembe való rövid karanténhelyzet nyugodtan zajlott.
»A személyzet ezt jól kezelte, csak a kommunikáció lehetne jobb.«
Nyugodjatok békében kedves Mike és Karibuna...
A Jane Goodall Intézet Forever Wild kampánya arra irányul, hogy a vadon élő állatok a vadonban vannak a legnagyobb biztonságban és a legjobb helyen, bár számos veszély leselkedik rájuk itt is. Ilyen veszélyek a vadászat, vagy az orgazdaság is.
Ezekkel problémákkal szemben a természetvédelmi őrökkel és a hatóság munkatársaival lépünk fel. A csimpánzkölyköket elkobozzuk és a Tchimpounga Csimpánz Rehabilitációs Központunkba szállítjuk őket, ahol egy második esélyt kapnak az életre.
Itt megkapják tőlünk azt a szeretetet és gondoskodást, amit a csládjuktól kaptak volna meg.
Kérjük hogy támogassák a menhelyen élő árváinkat, illetve ne osszanak meg olyan fotókat, videókat, amik nem a természetes közegükben ábrázolják az állatokat.
http://www.janegoodall.hu/pages/csimpanz_orokbefogadas.html
Fordította: Tarné Takács Vera
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Dr. Jane Goodall 1977-ben hozta létre a Jane Goodall Intézetet a csimpánzok és élőhelyük védelmének érdekében. Az azóta eltelt idő alatt pedig már a világ 24 országában alakult Jane Goodall Intézet, s a globális hálózat összesen több mint 110 országot foglal magában. 1991-ben Dr. Goodall, a fiatalságba vetett hite és reménye jeleként útjára indította a Roots & Shoots környezeti nevelési programot, aminek tagjai aktív környezetvédelmi programok által azóta is nap mint nap enyhítik a bolygónkra nehezedő terheket.