A szépségért is meg kell szenvednie az esőerdőknek és lakóiknak
Már-már lehetetlen küldetéssel találja magát szembe az, aki megpróbál olyan kozmetikumot, fogkrémet vagy tisztítószert vásárolni, amiben nincsen pálmaolaj.
Vajon miért ilyen népszerű a pálmaolaj a szépség- és a vegyipar számára?
Az olajpálma terméséből előállított pálmaolaj kb. 1/4–ét a szépség - és a vegyipar hasznosítja. Hektáronként a legnagyobb hozamot termelő növényi olajról van szó, amely nagyon olcsó a gyártóknak, ezért ha megnézzük a hiper- és szupermarketek, sőt akár a drogériák vagy bioboltok kínálatát, akkor sajnos elvétve találhatunk olyan terméket, beleértve a natúrkozmetikumokat is, amiben nem szerepel ez az összetevő. Legnagyobb mennyiségben a szappanokban található, de szinte minden samponban, balzsamban, testápolóban, tusfürdőben és sminkszerekben is jelen van.
Rengeteg előnyös tulajdonsága van, ez még tovább bővíti a felhasználási lehetőségeit: E-vitaminban és béta karotinban gazdag, ezért használják öregedést késleltető készítményekben, jót tesz a hajnak, ezért kerül a hajápoló szerekbe. Mindezek mellett hidratáló és ránctalanító hatással is rendelkezik.
A pálmaolaj-mentes termékek felkutatását tovább nehezíti, hogy rengeteg különböző megnevezése van ennek az összetevőnek. Az alábbi felsorolás a leggyakrabban előforduló, közvetlenül vagy közvetve a pálmaolajra utaló összetevőket tartalmazza, de valójában több mint 200 olyan elnevezés létezik, ami a pálmaolaj jelenlétére utalhat egy-egy termékben:
Forrás: http://orangutanfoundation.org.au/palm-oil/
Szerencsére már egyre több cég felismeri a pálmaolaj termelés okozta problémákat, így próbálnak alternatívákat (más növényi olajok, algaolaj) keresni a pálmaolaj helyett. Mindeközben a tudatos vásárló részéről a legtöbb, amit tehet, ha kerüli a pálmaolaj tartalmú termékeket és erre bíztat másokat is.
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Dr. Jane Goodall 1977-ben hozta létre a Jane Goodall Intézetet a csimpánzok és élőhelyük védelmének érdekében. Az azóta eltelt idő alatt pedig már a világ 24 országában alakult Jane Goodall Intézet, s a globális hálózat összesen több mint 110 országot foglal magában. 1991-ben Dr. Goodall, a fiatalságba vetett hite és reménye jeleként útjára indította a Roots & Shoots környezeti nevelési programot, aminek tagjai aktív környezetvédelmi programok által azóta is nap mint nap enyhítik a bolygónkra nehezedő terheket.