Kuala Lumpur: Dr. Jane Goodall, a világ legismertebb főemlőskutatója kimondta, óriási nehézség a fenntartható pálmaolaj-termelésre való buzdítás, miközben az ágazat környezetkárosító hatása továbbra is vita tárgya.
Goodallnak azonban van egy megoldási javaslata: „Hagyjuk abba végre az erdős területek kipusztítását! […] Számolják fel az egykori erdők helyére telepített új ültetvényeket! Engedjék az erdőt újraéledni, ez meg is történik, ha nem túl régen lett kipusztítva” – fejtette ki Goodall száz fős közönség előtt tartott tájékoztatóján.
Az erdőégetés ellen is felszólalt, mondván, az orangutánok és gibbonok pusztulásához vezet. „Arrogánsak vagyunk. Hogy merészeljük felégetni az orangután családok élőhelyét, csak mert pálmaolajra van szükségünk?!”
Az utóbbi időben európai országok törekedni kezdtek a pálmaolajat tartalmazó termékek fogyasztásának visszaszorítására, így lépve fel az erdőirtások ellen.
Dr Mahathir Mohamad, Malajzia miniszterelnöke kedden cáfolta, hogy a pálmaolaj előállítás jelentősen hozzájárulna az erdőirtásokhoz, mivel állítása szerint a növényt kijelölt mezőgazdasági területeken termesztik.
Szeptemberben a Reuters híradása szerint a fenntartható pálmaolaj termelés a világ össz pálmaolaj termelésének egyötödét adja, vagyis, becslés szerint, évi 12.3 millió tonnát.
A tavalyi év végén a Fenntartható Pálmaolaj Kerekasztal (RSPO), az iparág ellenőre, szigorította az iparágra vonatkozó szabályozást: betiltotta a pálmaolaj ültetvények miatti erdőirtást, illetve a tőzeges talaj ültetvénnyé alakítását.
Dr. Goodall, kérdésre válaszolva, a klímaválságot nevezte a környezet számára a legveszélyesebb problémának. „Hiszen mindenhol és mindenkire hatással van.” Ehhez kapcsolódóan arról is beszélt, fontos hogy az emberek megértsék, ők is részei a természetnek, az ökoszisztémának, és a környezet elpusztításával a következő generáció jövője vész oda.
„Meg kell értetnünk, hogy szükségünk van a természetre!”
Dr. Goodall korábban átadta a Roots and Shoots Malaysia Díjat 36 fiatal önkéntesnek, akik a közösségért és a természetért dolgoznak. A Roots and Shoots, egy fiatalok vezette cselekvési program, melyet Dr. Goodall alapított 1991-ben, Tanzániában.
A kula lumpuri előadás megtekinthető a Roots&Shoots Malajzia oldalán.
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Dr. Jane Goodall 1977-ben hozta létre a Jane Goodall Intézetet a csimpánzok és élőhelyük védelmének érdekében. Az azóta eltelt idő alatt pedig már a világ 24 országában alakult Jane Goodall Intézet, s a globális hálózat összesen több mint 110 országot foglal magában. 1991-ben Dr. Goodall, a fiatalságba vetett hite és reménye jeleként útjára indította a Roots & Shoots környezeti nevelési programot, aminek tagjai aktív környezetvédelmi programok által azóta is nap mint nap enyhítik a bolygónkra nehezedő terheket.