A növekvő urbanizáció következtében a helyi friss ételek előállítása egyre sürgetőbbé válik. Erre a kihívásra a növény-felhőkarcolók nyújthatnak megoldást.
A városi környezet zöldítésének elsősorban az az előnye, hogy a növényzet - kiterjedésétől függően persze - javítja a levegő minőségét, másrészt - ahogyan azt például már Japánban is felismerték (lásd Pasona projekt) - friss ételt biztosíthat. A svéd Plantagon ez utóbbira alapozva álmodta meg növény-felhőkarcoló koncepcióját.
A vertikális farmmal kombinált épület prototípusa a svédországi Linköping-ben épül, a 2012-ben megkezdett projekt elkészültét 2020-ra datálják.
A növények táptalaj nélkül, ásványi anyagokban gazdag vízben fognak növekedni. Optimális ellátásukat automatizált rendszer biztosítja majd, mely monitorozza többek közt a tápanyagszintet, a napfényt, a páratartalmat és hőmérsékletet. Környezettudatos és egyúttal praktikus megoldás, hiszen az ott termesztett biotermékeket nem kell szállítani, helyben értékesítik őket. A növények zárt rendszerben növekednek, így gyomírtóra sincs szükség.
A 40 millió dolláros bekerülés hosszútávon kifizetődő lesz, mivel az előzetes számítások szerint több mint 5000 lakos élelmezését lesz képes biztosítani. Nem beszélve az épület energiahatékony működéséről, amely a kiadások további csökkenését fogja eredményezni.
Amennyiben a Plantagon épülete beváltja a hozzá fűzött reményeket, várhatóan több ehhez hasonló épület is megjelenhet Európa-szerte az elkövetkezendő évtizedekben.
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Zöld szemléletformálóként célunk, hogy olvasóinkat informáljuk a világ zöld történéseiről, erősítsük a környezettudatos gondolkodást. Folyamatosan frissülő cikkállományunkban a külföldi zöld oldalak és hírügynökségek fontosabb beszámolói mellett a magazin jellegű saját írások, interjúk és egyedi képes összeállítások is megtalálhatóak. www.ecolounge.hu