Útkeresés és innováció: társadalmi felelősségvállalás a járvány idején

Az idei év mindenki számára hatalmas változásokat hozott. A koronavírus-járvány egy olyan újfajta, eddig ismeretlen helyzetet eredményezett, amely a korábbi tervek átértékelését, a megszokott működési gyakorlatok megváltoztatását, nagyfokú rugalmasságot és innovációt tett szükségessé a vállalatok és a civil szervezetek részéről is. Az Effekteam Egyesület Tudásmegosztás munkacsoportjának november 17-i online megbeszélésén a Tesco, a dm, a Microsoft Magyarország, a Samsung, a Grundfos, a Provident, az UNICEF, a MOL Alapítvány, a United Way Magyarország és az Ökotárs Alapítvány szakemberei osztották meg tapasztalataikat arról, hogy a pandémia miként hatott 2020-as társadalmi felelősségvállalási, fenntarthatósági tevékenységeikre és hogyan befolyásolta terveiket 2021-re vonatkozóan.

Az Effekteam által szervezett eszmecsere résztvevői arról számoltak be, hogy bár az idei év másként alakult, mint tervezték, számos olyan társadalmi felelősségvállalási, fenntarthatósági programot sikerült megvalósítaniuk, amelyekre büszkék lehetnek. Az elképzelések közül természetesen nem mindent tudtak kivitelezni, vagy nem abban a formában, ahogyan azt eredetileg gondolták, de ezekből a tapasztalatokból is sokat tanultak. Mivel egyelőre még a jövő év eleje is meglehetősen bizonytalannak tűnik, a szakemberek szerint továbbra is nagyfokú rugalmasságra és innovációra lesz szükség.

Milyen kezdeményezések kerültek előtérbe a szervezetek 2020-as társadalmi felelősségvállalási, fenntarthatósági tevékenysége terén?

A munkacsoport tagjai egyetértettek abban, hogy a járvány megjelenését követően prioritást kapott a munkatársak testi-lelki védelme, a munkahelyek megőrzése és az üzletfolytonosság fenntartása. A dolgozókat védőfelszerelésekkel, egészségügyi tanácsokkal látták el és bevezették a váltott munkarendet, a tartósan home office-ba kerülők számára pedig online képzéseket és közösségi programokat szerveztek. A Grundfos zárt családi Facebook-csoportot hozott létre, ahol kulturális programokkal, jógaórákkal, hasznos tippekkel és jó gyakorlatokkal igyekeztek támogatni a kollégákat és erősíteni bennük a közösséghez tartozás érzését. A Provident szintén nagy hangsúlyt fektetett a munkatársak mentális egészségére: telefonos krízisvonalat indítottak a dolgozók és családtagjaik részére, gyermekpályázatokat szerveztek, oktatóvideókat készítettek.

A járványügyi korlátozások bevezetésével és a home office munkavégzésre való áttéréssel a személyes kapcsolattartás jelentős része, a találkozók, a megbeszélések és a rendezvények az online térbe terelődtek, ezért a szervezetek számára elengedhetetlen volt a mielőbbi digitális átállás. Az olyan vállalatok esetében, ahol ennek már korábban is megvolt a hagyománya, nem okozott problémát az otthonról történő munkavégzés. Technológiai cégként, a Microsoft Magyarország igyekezett tudásával és technikai lehetőségeivel segíteni az iskolák, a civil szervezetek és a hátrányos helyzetű csoportok digitális felzárkóztatását is. Az iskolák tavaszi bezárását követően egy hétvége alatt létrejött egy Teams-csapat, amelyhez a cég munkavállalóinak fele csatlakozott, hogy közösen segítsék a digitális oktatás bevezetését. Összefogásuk eredményeként mintegy 500 iskolát sikerült felzárkóztatniuk 2 hónapon belül. Más szervezetek, így a Samsung, a United Way Magyarország és az UNICEF Alapítvány digitális eszközökkel, számítógépekkel, laptopokkal járultak hozzá a rászoruló családok támogatásához.

Az egyéni önkéntesség és az adományozás is fontos szerepet töltött be a járvány negatív hatásainak enyhítésében. A Provident és a Grundfos munkatársai például maszkvarrással, bevásárlással, programok szervezésével segítettek a nehéz helyzetben, míg az UNICEF Alapítvány és a United Way Magyarország – nagyvállalatok és helyi intézmények együttműködésével – termékadományokat juttatott el a rászorulókhoz. A dm olyan felelősségvállalási programokat indított, melyek a jótékonyságot a cég fenntarthatósági törekvéseivel ötvözték, és a hátrányos helyzetű csoportok támogatása mellett a vásárlók edukációját, szemléletformálását is segítették.

Milyen felelősségvállalási, fenntarthatósági aktivitásokat hiúsított meg a járványhelyzet, illetve miben hozott újat?

A személyes érintkezések, találkozások visszaszorítása fontos szerepet tölt be a vírus terjedése elleni védekezésben, ugyanakkor akadályozza a szokásos vállalati rendezvények, nagyszabású események, programok megvalósítását – legalábbis a hagyományos módon. A tapasztalatcsere résztvevői közül többen is beszámoltak olyan, 2020-ra tervezett közösségi programokról, melyek a járvány miatt sajnos elmaradtak, viszont azok az események, melyeket sikerült digitális formában megrendezni, nagyon sok pozitív tapasztalattal szolgáltak a cégek számára. A Microsoft Magyarország például korábban egy személyes élménynap keretében látta vendégül DigiGirlz AI Challenge versenyének legjobbjait, azonban idén csak online módon kerülhetett sor a találkozásra. Az interaktív program így is rendkívül családias hangulatban zajlott és olyan jól sikerült, hogy a vállalat elhatározta, jövőre ismét ebben a formában szervezi meg az eseményt. A koronavírus meghiúsította a MOL Mester-M Díj tavaszi díjátadó ünnepségének megrendezését is, csupán egy virtuális találkozóra kerülhetett sor a győztesekkel. A MOL Alapítvány mégis úgy döntött, hogy a járványhelyzetre reagálva létrehoz egy COVID-19 különdíjat, mellyel azokat a pedagógusokat jutalmazza, akik kimagasló munkát végeztek az online oktatás bevezetése kapcsán. Az Ökotárs Alapítvány is a digitális térbe helyezte tevékenységeit, képzéseit, műhelymunkáit. Az átállás során a munkatársak rengeteg új ismerettel gazdagodtak, és azt is megtapasztalták, hogy a rendszeres online egyeztetések révén a korábbinál sokkal intenzívebb együttműködést tudnak kialakítani a vidéki szervezetekkel.

A fizikai önkéntesség volt a másik olyan terület, ahol a személyes érintkezések korlátozása a leginkább éreztette hatását. A United Way Magyarország tapasztalatai szerint a fizikai segítségnyújtást felváltotta a skill-based volunteering és a pro bono önkéntesség, bár ez utóbbinak itthon még nincsenek meg a kellő hagyományai, ezért egyelőre viszonylag kevés cég mert belevágni. Ugyanakkor örvendetes, hogy a vállalatokon belüli önkéntes tevékenységek, közösségépítő kezdeményezések terén megerősödött a képességalapú segítségnyújtás szerepe. A Grundfos például arról számolt be, hogy idén – a szokásostól eltérően – nem külső cég bevonásával valósították meg a dolgozók gyermekei számára szervezett nyári tábort, hanem a HR vitte végig a teljes programot, amelyhez számos munkatárs csatlakozott önkéntesként különféle foglalkozások (jelnyelvi oktatás, zumba, kézművesség stb.) megtartásával. Mindezek eredményeként, a szokásos 3 hét helyett 8 hétig tudták fogadni a gyermekeket, és a tábor még nagyobb sikert aratott, mint a korábbi években, így a jövőben is folytatni kívánják ezt a gyakorlatot.

Milyen várakozások határozzák meg a cégek jövő évi terveit a felelősségvállalási, fenntarthatósági tevékenységek tekintetében?

Mivel 2021 első féléve továbbra is bizonytalannak tűnik, a szervezetek egyelőre kivárnak és igyekeznek arra fókuszálni, ami az aktuális helyzetben éppen releváns. A dm például átalakította tervezési folyamatait: nem egy teljes évre terveznek, hanem rövidebb időszakokban, negyedéves távlatokban gondolkodnak. A tapasztalatcsere résztvevői valamennyien egyetértettek abban, hogy a túléléshez most nagyfokú rugalmasságra, kreativitásra és sorozatos újratervezésre van szükség.

A pandémia okán hozott megszorítások sajnos sok helyen negatívan érintették a CSR-büdzsét, ezért a vállalatok többsége a már meglévő felelősségvállalási, fenntarthatósági programjainak megőrzésére koncentrál. Jövőre is folytatódnak a jelenleg online formában futó projektek, és fókuszban maradnak az iskolák, a civil szervezetek és a hátrányos helyzetű csoportok digitális felzárkóztatását segítő aktivitások. A járvány kedvezőtlen egészségügyi, szociális és gazdasági hatásainak enyhítésében továbbra is nélkülözhetetlen szerepe lesz az adományozásnak és a különféle jótékonysági akcióknak.

Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!



Kép(ek) forrása
A cikk a következő napon jelent meg: 2020-11-24

2006-os megalakulásunk óta a vállalati felelősségvállalás iránt elkötelezett szakemberek egyik legelismertebb platformjaként dolgozunk azon, hogy a felelősen gondolkodó gazdasági szereplők valódi társadalmi és környezeti hatással bíró kezdeményezéseken keresztül, fenntartható módon teremtsenek értéket a közösségek számára.

Akkumulátor-újrahasznosítás
Apex hulladéklerakó
Azbeszt
Anaerob
Anyagában történő hasznosítás
Ártalmatlanítás
Biotrágya
Biológiailag lebomló hulladék
Elkülönített vagy szelektív gyűjtés
Csurgalékvíz
Csurgalékvíz-kezelő rendszer
Csomagolási hulladékok
Depónia
Depóniagáz
Értéknövelő hasznosítás (Upcycling)
Értékcsökkentő hasznosítás (Downcycling)
Életciklus-szemlélet
Egészségügyi hulladékok
Építési hulladék, sitt
Elektromos és elektronikai hulladék (e+e hulladék)
Élelmiszer-hulladék
Fertőző hulladék
Fémhulladékok hasznosítása
Fenntartható fejlődés
Globális felmelegedés
Hulladékudvar
Hulladékgazdálkodás
Hulladékgazdálkodási létesítmény
Hulladék
Hulladékválogató
Hulladékégető mű (Hulladékégető mű)
Hulladékhő
Hulladékfajták
Hulladékkezelés
Hulladék hasznosítás
Házhoz menő szelektív hulladék gyűjtés
Háztartási hulladék
Hulladék-előkezelés
Hulladékok szelektálása
Hulladékégetés
Hulladékgazdálkodási közszolgáltatás
Hulladékhierarchia (hulladékpiramis)
Hangszennyezés (zajszennyezés) (Közvetlen módon nem csatlakozik a témához)
HDPE (vagy PE-HD, nagy sűrűségű polietilén)
Imisszió
Kibocsátás (emisszió)
Klímaváltozás
Kommunális hulladék (Települési szilárd hulladék)
Kommunális szennyvíz
Kvóta
Kombinált ciklus
Komposzt
Komposztálás
Karbonlábnyom
Környezetszennyezés
Környezetvédelmi termékdíj
Környezetvédelmi termékjelek
Elektromos és elektronikai hulladékok
Levegőszennyezés
Lebontók (reducensek)
Lerakás
Lom
Megújuló energia
Italoskarton hulladék
Megelőzés
Másodnyersanyag
Metán
Mechanikai-biológiai hulladékkezelés
Nehézfém
Nagy Csendes-óceáni Szemétsziget
Ökológiai lábnyom
Ökoszisztéma
Öko-design
Permakultúra
PVC vagy Polivinil-klorid
Polisztirol
Polipropilén
Polietilén-tereftalát (PET)
RDF
Szárazelem
Szennyvíztisztítás
Szemét
Sugárszennyezés (radioaktív szennyezés)
Sugárszennyezés (radioaktív szennyezés)
Savas eső
Szmog
Sugárbetegségek
Szennyező anyag
Tengeri hulladék
Talajszennyezés
Tájseb
Talajvíz
Talajsavasodás
Települési hulladék
Települési szilárd hulladék (TSZH)
Tervezett elavulás
Tidyman
Urbanizáció
Űrszemét
Üvegházhatás
Újrahasználat
Vegyes hulladék
Veszélyeshulladék-égető mű
Vörösiszap
Virtuális hulladék
Vizuális hulladék
Vízszennyezés
Zöldtrágya
Zöldulladék
Papírhulladék
Műanyaghulladék
Italos karton hulladék
Üveghulladék
Fémhulladék
Konyhai zöldhulladék
Kerti zöldhulladék
Gumihulladék
Roncsautó, gépjármű-hulladék
Használt olaj és zsiradék
Textilhulladék
Veszélyes hulladék
Elektromos és elektronikai hulladék
Papírhulladék
Üveghulladék
Fémhulladék
Konyhai zöldhulladék
Kerti zöldhulladék
Gumihulladék
Elektronikai hulladék
Roncsautó, gépjármű-hulladék
Textilhulladék
Használt olaj és zsíradék
nulla hulladék
Az akkumulátorok és az elemek nehézfémeket és mérgező vegyületeket tartalmaznak, például ...
Apex Regional Landfill/Apex Transfer Station A Las Vegas mellett található Apex a világ egyik legnagyobb - egyben az USA ...
A természetes előfordulású ásványt a 80-as évekig széles körben használták ...
Az anaerob szervezetek életműködésükhöz nem igényelnek oxigént. Jelentős részük ...
Amikor a hulladékot jól azonosítható anyagokra szedik szét, és a hulladék ...
A hulladék hierarchia legalacsonyabb foka. Minden olyan hulladék, amely bármilyen okból nem kerül ...
Az intenzív mezőgazdasági tevékenység hatására a talajban élő mikroorganizmusok száma ...
Minden szervesanyag-tartalmú hulladék, mely biológiai úton, aerob vagy anaerob módon lebomlik. Lehet állati ...
A különböző típusú hulladékok anyagcsoportok szerinti gyűjtése, mely ezáltal lehetővé teszi ...
A hulladéklerakóban keletkező szennyvíz, melynek fő összetevői a hulladék saját nedvességtartalma, a ...
A települési szilárd hulladéklerakók üzemeltetői kötelesek a keletkező csurgalékvizet kezelni. A ...
Kereskedelmi forgalomba kerülő termékek csomagolásából keletkező hulladék. Anyaga lehet például ...
A települési szilárd hulladék végleges elhelyezésére szolgáló lerakó. ...
A hulladéklerakókon a szerves hulladék bomlása során képződő magas metántartalmú gáz. ...
Értéknövelő újrahasznosítás során megmarad az eredeti anyag minősége, és minden ...
Ebben az esetben az újrahasznosítás során már nem állítható elő ugyanolyan minőségű ...
Az életciklus szemlélet ma már az élet számos területén elterjedt megközelítési ...
A kórházakban, rendelőintézetekben és más egészségügyi intézményekben keletkező, ...
Építkezések, épületek bontása, felújítása során keletkező hulladék, mely ...
A lakossági elektromos és elektronikai berendezések hulladéka, főbb típusai: háztartási ...
Az élelmiszer-hulladéknak az élelmiszeripar emberi fogyasztásra vagy további feldolgozásra alkalmatlan ...
Elsősorban az egészségügyi ellátásban keletkezik. Különleges kezelést igényel. A fertőző ...
A fémhulladékok tulajdonságai hasznosítás során nem változnak és szinte korlátlan ...
A fenntartható fejlődés úgy biztosítja a gazdasági fejlődést, hogy mindeközben a környezeti ...
A Föld átlaghőmérsékletének emelkedése. Az amúgy természetes, ciklikus folyamatot az emberi ...
A hulladékudvar szakképzett személyzet által működtetett hulladék átvevőhely, ahol a ...
A hulladékokkal összefüggő tevékenységek rendszerét összefoglaló néven ...
Olyan létesítmény vagy telephely, mely alkalmas a hulladékgazdálkodási tevékenységek- ...
Minden olyan anyag, amely keletkezési helyén feleslegessé vált, tulajdonosa nem tart rá igényt. A ...
Két féle hulladék válogatót ismerünk. Egyrészt hulladékválogatónak nevezzük ...
Olyan létesítmény, amelyben a hulladékokat termikus úton, a bennük rejlő energia kinyerésével ...
Különböző technológiai és energetikai folyamatok közben képződő, az adott folyamatban nem hasznosuló ...
A hulladékokat több szempont szerint is csoportosíthatjuk. Anyagukat tekintve lehetnek többek között papír, ...
A hulladékkezelés magába foglalja mindazokat a tevékenységeket, amelyeknek célja, hogy a hulladék ...
Mindazon tevékenységek, amelyek a hulladékot visszavezetik a termelés és fogyasztás folyamatába. ...
A szelektív hulladékgyűjtés azon fajtája, mikor a hulladékot közvetlenül a lakosságtól ...
A lakóingatlanoknál keletkező lakossági hulladék, melynek fő összetevői papír, fém, műanyag ...
A hulladék előkészítése a hasznosítás vagy ártalmatlanítás előtt. Főleg mechanikai ...
Hulladékválogatás. A hulladékok szelektálása során a hulladék alapanyag szerint (pl. ...
A hulladék ártalmatlanításának egyik módszere, mely a szilárd hulladék tömegét ...
A helyi önkormányzat hatáskörébe tartozó hulladék átvétele, gyűjtése, ...
Az ötlépcsős hulladékpiramis a hulladékkezelési megoldások prioritásátábrázolja, ...
A környezetet nem csak PET- palackokkal vagy fémdobozokkal szennyezhetjük, hanem fénnyel és a hanggal is. A ...
Az egyik leggyakoribb műanyagfajta. Sűrűsége legalább 0,941 g/cm3. A HDPE-t leggyakrabban termékek csomagolására, ...
Levegőterheltségi szint vagy légszennyezettség, azaz a szennyező anyagok koncentrációja a talajközeli ...
Egy adott légszennyező forrásból meghatározott idő alatt kikerülő szennyező anyagok mennyisége. A ...
A Föld éghajlatában bekövetkező jelentős és hosszú távú változás, regionális ...
Mindazok a szerves és szervetlen hulladékok, melyek a lakóépületekben, közintézményekben, ...
A lakóházak szennyvizeit és a közintézmények, gazdálkodási szervezetek hasonló jellegű, ...
Engedélyezett mennyiség. Létezik például halászati kvóta, vadászati kvóta és ...
A kombinált ciklusú erőművekben a gázturbinás és a gőzturbinás ciklusok kombinációja ...
Nagy szervesanyag-tartalmú, földszerű anyag, ami a bio- és zöldhulladékok aerob mikroorganizmusok és ...
A komposztálás a szervesanyag-tartalmú hulladékok hasznosításának egyik módszere, melynek ...
A karbonlábnyom megmutatja, hogy egy adott egység, például egy egyén, egy vállalat vagy akár egy ...
A környezeti elemek megváltozását, minőségének romlását okozó tevékenység. ...
A kiterjesztett gyártói felelősség elvének gazdasági, pénzügyi oszlopa. Az 1995-ben hozott ...
Az újrahasznosítás folyamatát segítő jelek, melyek a termék összetételére ...
A különböző, jellemzően a lakosság által használt háztartási, szórakoztató ...
Amikor a levegőben szennyező anyagok kerülnek. A szennyező anyagok származhatnak természetes (például ...
Az elhalt állatok és növények szerves anyagait a lebontó szervezetek hasznosítják, és ...
A hulladék ártalmatlanításának leggyakoribb módja. A hulladék anyagi jellemzőinek ...
A háztartások azon, főleg nagyméretű hulladékai, melyek a gyűjtőedényekben nem helyezhetők ki. A ...
Olyan természetes forrásból kinyerhető, környezetbarát energia, mely folyamatosan rendelkezésre áll ...
Kereskedelmi forgalomba kerülő termékek csomagolásából keletkező hulladék. Anyaga lehet például ...
A megelőzés azt jelenti, hogy bizonyos intézkedések meghozatalával és végrehajtásával a ...
A hulladék újrahasznosítása során keletkező nyersanyag, amelyből új termék ...
Telített szénhidrogén, színtelen, szagtalan gáz. A földgáz fő alkotója, főleg a szerves anyagok ...
A hulladéklerakókba általában olyan kevert hulladék kerül, melynek jelentős része ...
A nehézfémek megnevezést többféle értelmezés szerint is szokták használni. A két ...
A nyugati-hosszúság 135. és 155. illetve az északi-szélesség 35-45. foka között ...
Az ökológiai lábnyom kifejezi, hogy egy adott társadalomnak, országnak, csoportnak vagy egy embernek, az adott ...
A fogalom hazai és nemzetközi meghatározása eltér egymástól. Az ökoszisztéma nyílt ...
Környezettudatos tervezés, amely törekszik arra, hogy az adott termék környezetbarát (például ...
A permakultúra fogalmát az ausztrál Bill Mollison alkotta meg. Maga a szó a „permanent agriculture”, azaz az ...
Klórtartalmú, hőre érzékeny, kemény műanyag, számos helyen felhasználják. ...
A polisztirolból sok mindent készítenek, de jellemzően hablemezek, poharak, eldobható ételhordó ...
Az élelmiszeriparban széles körben használt csomagolóanyag, alacsony víz-és ...
Az ásványvizes és üdítős palackok leggyakoribb alapanyaga. Az újrahasznosítás során a ...
Refuse Derived Fuel, azaz másodlagos tüzelőanyag, amit a kevert települési hulladék illetve a szelektív ...
A különböző elemtípusok- ceruza, bébi, góliát, lapos- összefoglaló neve. A szárazelem ...
Fizikai, kémiai és biológia módszerekkel történő víztisztítás, amely után  a ...
A szemetet tulajdonosa már nem tudja vagy nem akarja használni. Vegyesen gyűjtve lerakóba kerül és nem hasznosul, ...
Sugárszennyezésről akkor beszélünk, ha a légkörbe jutott radioaktív anyag mennyisége ...
Sugárszennyezésről akkor beszélünk, ha a légkörbe jutott radioaktív anyag mennyisége ...
Savas esőről akkor beszélünk, amikor a csapadék pH-ja erősen savas irányba tolódik el. Ennek lehetnek ...
Szmog vagy füstköd akkor alakul ki, mikor egy adott területen a légszennyező anyagok koncentrációja meghaladja a ...
Az ionizáló sugárzások hatására kialakult szervi elváltozások. A nagy ...
A termelés, a fogyasztás vagy egyéb tevékenység során keletkezett anyag, amely káros hatást ...
Becslések szerint évente 8 millió tonna műanyag hulladék kerül az óceánokba és tengerekbe, ...
Emberi tevékenység hatására bekövetkező szennyezés, mely történhet például ipari ...
A természeti környezet jelentős mértékű változásának maradandó nyoma. Tájseb ...
A felszín közelében, a legfelső vízzáró réteg felett található víz, mely teljesen ...
A talaj pH értékének csökkenése, túlzott mértékben a savas tartomány felé ...
A háztartásokban keletkező szilárd vagy folyékony hulladék illetve az ehhez hasonló, és ezzel ...
A háztartási hulladék, a közterületi hulladék és a gazdasági ...
A tervezett elavulás egy elmélet, mely szerint egyes cégek termékeik tervezése, fejlesztése során ...
A világszerte jól ismert figura, mely ott virít a kukákon, és arra buzdít bennünket, hogy ne ...
A kifejezésnek kétféle jelentése van. Egyrészt jelenti a városiasodást, vagyis a városi ...
Mindazok a mesterséges eredetű – jellemzően az emberiség által az űrbe juttatott - űrobjektumok, amelyek már nem ...
A Napból érkező energia a Föld felszínére érve elnyelődik, majd onnan, már a felszín ...
Amikor egy adott termék vagy csomagolás jelentősebb átalakítás nélkül újra használatba ...
A háztartási hulladék és a háztartási hulladékhoz hasonló hulladéknak azon ...
A veszélyes hulladékok ártalmatlanítására szolgáló égetőmű, ahol speciális ...
Az alumíniumgyártás során keletkező, veszélyes hulladéknak minősülő melléktermék. A ...
A kifejezés alatt az elektronikus postafiókokba érkező kéretlen levelek (spam-ek) sokaságát ...
Az emberi agy számára észlelhető, de kéretlen vizuális anyagok, mint például a körúti ...
A környezetszennyező tevékenység vagy folyamat, amelynek hatására a felszíni vagy felszínalatti vizek ...
A talajba beszántott zöld növények vagy növényi részek, amelyek javítják a talaj ...
Kertekből, parkokból származó növényi hulladék. Például fanyesedék, ág, gally, ...
A papírt – illetve annak ősét - már több mint kétezer éve ismerjük, Kínából ...
A műanyagok mesterséges úton előállított szerves polimerek. Az első műanyagot, a PVC-t 1838-ban ...
Italos kartonnal leginkább akkor találkozunk, ha tejet vagy gyümölcslevet iszunk. Ez egy társított ...
Az üveg készítése több ezer éves múltra tekint vissza. Szilíciumban gazdag alapanyagokból- ...
Elsősorban vas, acél illetve alumínium alapanyagú hulladék. Háztartási hulladékként ...
A háztartásokban rengeteg zöldhulladék keletkezik, ez akár a háztartási hulladék 30%-át ...
Ide tartozik minden kertből származó növényi rész, például a lehullott falevelek, a lenyírt fű, ...
A gumi alapanyaga sokáig kizárólag a kaucsukfa nedve, a kaucsuk volt. A növény az Amazonas-medencében ...
Évente mintegy 70 millió gépjárművet gyártanak világszerte. Egyetlen jármű legalább ...
A sütőolaj és a zsír többszöri használat után már alkalmatlan emberi fogyasztásra. A ...
A textil alapanyagát tekintve lehet természetes és mesterséges eredetű. A természetes növényi eredetű ...
A veszélyes hulladékot nem szabad a háztartási hulladékkal együtt kezelni, vagyis ne dobjuk azt a vegyes ...
A XXI. századi életstílusnak köszönhetően gyorsan cserélődő termékek, amelyek ekként gyorsan ...
A papírt – illetve annak ősét - már több mint kétezer éve ismerjük, Kínából ...
Az üveg készítése több ezer éves múltra tekint vissza. Szilíciumban gazdag alapanyagokból- ...
Elsősorban vas, acél illetve alumínium alapanyagú hulladék. Háztartási hulladékként ...
A háztartásokban rengeteg zöldhulladék keletkezik, ez akár a háztartási hulladék 30%-át ...
Ide tartozik minden kertből származó növényi rész, például a lehullott falevelek, a lenyírt fű, ...
A gumi alapanyaga sokáig kizárólag a kaucsukfa nedve, a kaucsuk volt. A növény az Amazonas-medencében ...
A XXI. századi életstílusnak köszönhetően gyorsan cserélődő termékek, amelyek ekként gyorsan ...
Évente mintegy 70 millió gépjárművet gyártanak világszerte. Egyetlen jármű legalább ...
A textil alapanyagát tekintve lehet természetes és mesterséges eredetű. A természetes növényi eredetű ...
A sütőolaj és a zsír többszöri használat után már alkalmatlan emberi fogyasztásra. A feleslegessé vált olaj és zsiradék azonban a környezet is ...
A nulla hulladék célkitűzés egyszerre jövőkép és gyakorlati iránymutatás egy olyan ...