Ezen a napon azért a hatalmas szellemi erőért imádkozom, amelyet oly erősen érzek a vadvilágban, hogy erőt adjon ahhoz, hogy vállaljam a szerepemet azon tudatos szemléletmód terjesztésében, hogy mindnyájunknak szerepe van, hogy minden cselekedet fontos, nem számít, hogy milyen kicsinek is tűnik. Ez az én imám.
Sok évet töltöttem a csimpánzok tanulmányozásával, és bámulatba ejt azon sok hasonlóság, mely közöttünk van (biológiailag DNS felépítésünk alig több mint egy százalékban különbözik egymástól). Azonban egy dologban jelentős a különbség.
Habár a csimpánzok rendkívül intelligensek, még a legélesebb elméjű is nehezen összehasonlítható az emberrel, aki olyan rakétát tud tervezni, amely eléri a Mars bolygót, vagy egy Einsteinnel, vagy akár egy Shakespeare-rel.
Így tehát mélyen megdöbbentő, hogy mi, a legintelligensebb teremtmények, akik valaha a bolygón éltünk, leromboljuk azt. Ez az egyetlen otthonunk, és mindeddig, anélkül, hogy az eljövendő nemzedékekre gondolnánk, az egész földgolyón pusztítjuk a környezetet. Az erdők kiirtásával, a mocsarak lecsapolásával; ahol valaha füves területek és rétek terültek el, ott hatalmas területek kerültek kialakításra a monokultúrában termesztett növények számára.
Még a legsérülékenyebb ökoszisztémákban is bányásszuk a fosszilis tüzelőanyagokat vagy ásványokat. Szennyezzük a földet és a vizet és magát a levegőt is, amelyet belélegzünk mezőgazdasági, ipari és háztartási vegyi mérgekkel, valamint műanyagokkal, amelyek sohasem bomlanak le.
Az emberektől, valamint a nagyüzemi állattartásból származó hulladékot az esőzések bemossák a folyókba és végül bekerülnek az egyre szennyezettebb óceánokba, és mindehhez hozzáadódik a túlhalászás okozta pusztítás. Az üvegházhatású gázok (szén-dioxid, metán és oxigén-nitrát), főként az erdők elpusztításának melléktermékei, a fosszilis tüzelőanyagok nemtörődöm elégetése és az ipari mezőgazdaság, csapdába ejti a nap hőjét.
A klímaváltozás pusztítja a növény- és állatvilágot a melegebb éghajlat és az egyre extrémebb időjárási viszonyok eredményeként. A jég olvad és az óceánok szintje emelkedik, és az örök fagy felolvadásával hatalmas mennyiségű CO2 (szén-dioxid) jut a légkörbe.
Tesszük mindezt, és még sok mást is. Nem csoda, hogy elveszítjük a biodiverzitást. Nem csoda, hogy a 6. nagyméretű növényi és állati kihalás közepén vagyunk. Földanya mindenütt kegyelemért, segítségért kiált. Imádkozom, hogy együttérzést mutassunk a növény- és állatvilág élőlényeiért, a szegénységben élő emberekért, mindazokért, akiket rabszolgává tettek, bántalmaztak, menekülni kényszerültek otthonukból a háború miatt vagy a szegénység vagy a klímaváltozás miatt és a még meg nem született nemzedékekért.
Értünk, akik bolygónk véges természeti erőforrásait gyorsabban használják fel, mint ahogyan az újra pótlódik- és népességünk egyre csak növekszik.
Csatlakozzunk azon emberek növekvő számához, akik a világ csodáinak megmentéséért dolgoznak. Imádkozzunk ama növekvő tudatosságért, mely szerint mindnyájunknak részt kell vállalnia egy jobb világ megteremtésében, mindennapi kis döntéseinkért- mit veszünk, mit eszünk, mit viselünk- melyek jelentéktelennek tűnhetnek, több milliárd ember erkölcsi döntésének felerősödő hatása gyógyítani kezdi a természeti világot.
És imádkozzunk mindazokért, akik minden nap tesznek valamit a rászorulók megsegítéséért, hogy ők is képesek legyenek erkölcsi döntések meghozatalára, mintsem hogy olyan döntéseket hozzanak, melyek a következő nap túléléséről szólnak.
Hiszek az ima erejében. Arra szolgál, hogy megerősítsen saját elhatározásomban, segít abban, hogy tovább folytassam a harcot a természetért még akkor is, ha időnként úgy tűnik, hogy semmi sem győzheti le a kapzsiságot és a hatalmi pozíciókban lévők korrupcióját. Azért is imádkozom, hogy megtaláljuk a módját annak, hogy elérjük a szívüket.
Függetlenül attól, hogy milyenek az eshetőségek ellenünk, folytatnunk kell a küzdelmet azért, hogy minél többet megőrizhessünk mindabból, amit szeretünk- az erdők és erdőségek szépségét, a legelőket és lápokat, a hegyeket és az óceánokat, a parkokat és kerteket és azokat az útszéli sávokat, ahol vad növények nőhetnek, hogy nektárral lássák el a méheket és pillangókat.
Tehát ezen a napon azért a hatalmas szellemi erőért imádkozom, amelyet oly erősen érzek a vadvilágban, hogy erőt adjon ahhoz, hogy vállaljam a szerepemet azon tudatos szemléletmód terjesztésében, hogy mindnyájunknak szerepe van, hogy minden cselekedet fontos, nem számít, hogy milyen kicsinek is tűnik. Ez az én imám.
Szeretettel,
Jane
A Jane Goodall Intézet egy globális természetvédelmi szervezet, amely Dr. Jane Goodall látásmódját és munkáját segíti. A csimpánzok megóvásával és az emberek ösztönzésével azon természeti környezet megóvásáért, melyen mindannyian osztozunk, javítjuk az emberek, az állatok és a környezet életét. Minden kapcsolódik egymáshoz- mindenki tehet a változásért.
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Dr. Jane Goodall 1977-ben hozta létre a Jane Goodall Intézetet a csimpánzok és élőhelyük védelmének érdekében. Az azóta eltelt idő alatt pedig már a világ 24 országában alakult Jane Goodall Intézet, s a globális hálózat összesen több mint 110 országot foglal magában. 1991-ben Dr. Goodall, a fiatalságba vetett hite és reménye jeleként útjára indította a Roots & Shoots környezeti nevelési programot, aminek tagjai aktív környezetvédelmi programok által azóta is nap mint nap enyhítik a bolygónkra nehezedő terheket.