Főszerkesztői vállalás: nyaralás önkéntesként

A dm "Kezdd kicsiben!" kezdeményezéséhez a Zöldunió felkérésére zöld portál-főszerkesztőként én is csatlakoztam, és a nyaralás témájában tettem környezettudatos vállalást. Ez nem csak a nyári szezon miatt volt aktuális, hanem azért is, mert idén először döntöttem úgy, hogy egy hetet feláldozok a szabadidőmből arra, hogy önkéntes munkát végezzek. Mivel az utóbbi időben amúgy is igyekszem a nyaralásaim során csökkenteni az ökológiai lábnyomomat, és ezt most is tartottam, fontosnak tartottam, hogy valami pluszt is adjak amellett, hogy én kikapcsolódom. Bár a szakmámtól nem állt távol az, hogy a PET Kupán részt vegyek, azért első hallásra nem sokan mondanák azt, hogy az egy hetes tiszai szemétszedés egy tipikus szabadidős tevékenység, egyenesen nyaralás. Bízom benne, hogy a beszámolóm után többen fogjátok úgy gondolni, hogy érdemes belevágni mind az önkéntesség, mind a környezettudatos nyaralás világába.

Érdekes tény, de turistaként hajlamosabbak vagyunk többet pazarolni, azaz többet fogyasztunk, több hulladékot termelünk. Talán azzal lehet összefüggésben, hogy ha végre sikerül kitörni a szürke hétköznapokból és elszabadulni, akkor úgy érezzük, nekünk áll a világ, eddig dolgoztunk, megérdemeljük a kikapcsolódást. Olyankor pedig jobban elengedjük magunkat. Holott a pazarlás elrontja a nyaralásunkat, ha jobban belegondolunk. Mikor volt utoljára, hogy sikerült úgy elmenni akár a tengerpartra, akár a Balaton partra vagy a hegyekbe, városokba, hogy nem volt minden tele szeméttel? Ugye, hogy a fotókon sem mutat olyan jól, a nyilvánvaló környezetvédelmi kérdésekre ki sem térve. Ezért nem mindegy számunkra, nyaralók számára sem, hogy milyen nyomot hagyunk magunk után. Jó hír viszont, hogy nem kőbe vésett tény a nyaralás és pazarlás kapcsolata, tehát van lehetőség úgy is kikapcsolódni, hogy azzal nem ártunk (a kelleténél többet) a környezetünknek. Arról nem is beszélve, hogy szabadidőnket fordíthatjuk arra is, hogy valamit adunk a világnak.

evezés a Tiszán

"Ringat a víz" - evezés a gyönyörű Tiszán

 

Bár egyre többen vállalnak már hazánkban is önkéntes munkát, azért ez még mindig kevesebb, mint a lakosság harmada, a környezet- és állatvédelem területén pedig még a 100.000 főt sem éri el (KSH, 2017). Az önkéntes munkát a legtöbben azért választják, mert fontosnak tartják más segítését vagy egy konkrét társadalmi ügyet, de az önkéntesség mellett szól az is, hogy ezáltal az ember jobbnak vagy fontosabbnak érzi magát.

A legnagyobb probléma igazából az önkéntes munkával az, hogy benne van az a szó, hogy munka, és ezért már rögtön ellenszenvesnek hangzik. Szabadidőben dolgozni? Még mit nem, így is hulla fáradt vagyok a nap végén, van elég bajom! Ugyanakkor azt gondolom, hogy sok esetben az okozza a legtöbb lelki problémát, hogy az ember úgy érzi, nincs értelme a munkájának vagy egyenesen utálja is, amit napi (jó esetben) 8 órában kell végeznie. Az önkéntes munkában nem a munka a lényeg, hanem az önkéntesség: az, hogy az ember maga dönti el, hogy mikor, mennyi időt és milyen célra fordít. Arról nem is beszélve, hogy közben olyan társaságban töltheti az idejét, akik hasonló gondolkodásúak, és olyan ügyön dolgozhat, ami túlmutat önmagán, és mások hasznára válik.

palack lapítás

Taposom a palackot, hogy több férjen bele a zsákba. Egy idő után arra sem volt idő, annyi szemetet kellett begyűjteni.

 

Visszakanyarodva arra, hogy én miért döntöttem úgy, hogy nyaralás címszóval szemetet fogok szedni. Először is, természetesen nem ez volt a fő motivációm. Én nagyon szeretek evezni, és a Tiszához is sok boldog emlék köt. Így, hogy őszinte legyek, elsősorban a tiszai kenuzás miatt mentem. Illetve a hangulat miatt is. Szerencsére egyre többet hallani a PET Kupáról a médiában is, és nagyon vagánynak tartottam mindig is a pillepalackokból és egyéb kreatív megoldásokból készült tutajokon való evezést. Biztos voltam benne, hogy nagyon jó társaságban fogom majd azt az egy hetet tölteni, és természetesen nem kellett csalódnom. Nálam csak másodlagos szempont volt a társadalmi hasznosság, jelen esetben a szemétszedés. Bár szélmalomharcnak tűnik a szemétszedés, és a fő problémát, a féktelen hulladéktermelést sem oldja meg, a 7 év alatt elég sok eredményt tud a PET Kupa csapata felmutatni az összegyűjtött hulladékmennyiségen kívül is (idén ez 8-10 tonnát tett ki). Nemrég adták át például a Felső-Tiszai hulladékmentesítési projekt keretében azt a gépláncot, ami a folyómeder tisztításáról fog gondoskodni hosszú távon. Az alulról jövő, civil kezdeményezéseknek tehát igenis van létjogosultsága, nem szabad a hatásukat lekicsinyíteni.

összegyűjtött szemeteszsákok

A tiszaadonyi lapályról viszi át a Petényi hajó az összegyűjtött zsákokat válogatásra.

 

Mivel a PET Kupa önmagában is egy környezetvédelmi kezdeményezés, a kihívásom további elemeit, azaz a környezettudatos nyaralást könnyen tudtam teljesíteni. A Tivadarba való lejutásomhoz a szervezők segítettek telekocsit találni, hazafelé Záhonyból már könnyedén tudtam vonatozni. Az, hogy ne vigyek magammal sok fölösleges dolgot olyan szempontból nem volt nehéz kivitelezni, hogy amúgy is úgy próbáltam pakolni, hogy minél mobilisabb legyek. Utólag persze kiderült, hogy így is sikerült túlterveznem magam, elvégre nem tudtam, milyen táborozási körülményekre számítsak. Például mosogató felszerelést is vittem magammal, de örömmel konstatáltam, hogy minden táborhelyen került kialakításra mosogatórészleg, ahol ráadásul környezetbarát mosogatószer és eszközök álltak rendelkezésre. Bár nekem már alapnak számít, pozitívumnak vettem azt is, hogy az indulás előtt e-mailben kaptunk egy listát arról, milyen eszközöket vigyünk magunkkal az étkezésekhez, tehát hogy mindenképpen legyen nálunk csajka, étkészlet, bögre, kulacs. Nem meglepő módon, a legtöbb ember hozott is magával, ezzel rengeteg hulladékot megelőzve.

környezetbarát mosogatás

Környezetbarát mosogató szett a táborban.

 

A másik nagy könnyebbség az volt, hogy minden táborhelyen voltak kihelyezve szelektív kukák, így ha keletkezett is valamilyen hulladék, azt jó esetben volt lehetőségünk szelektíven gyűjteni (szerves hulladékot is!). Az más kérdés, hogy azt is nekünk, önkénteseknek kellett utána átválogatni. :) A legnagyobb érdeme véleményem szerint a PET Kupának az, hogy nem csak abban az értelemben tér el a legtöbb hulladékgyűjtő akciótól, hogy egy jópofa hajós versennyel köti össze, hanem abban is, hogy nagy hangsúlyt fektet arra, hogy minél nagyobb arányban lehessen az összegyűjtött hulladékot még anyagában újrahasznosítani. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy minden egyes zsákot, amit a csapatok összegyűjtöttek, egyesével átválogattunk: a PET palackokat szín szerint 4 felé, külön a lecsavart kupakokat, az egyéb hasznosítható műanyagokat és fémeket. Önkéntesként ez volt a fő feladatom, és volt, hogy azért kellett reggel (nekem inkább hajnali) 6-kor felkelni, hogy az előző napi hulladékokat még időben le tudjuk válogatni, bálázni, és utána útra kelhessünk további szemeteszsákokat megtölteni. Egyébként maga a hulladékválogatás is jó buli volt, sokat tanul közben az ember a hulladékokról, de azért az utolsó napra már én is elfáradtam annyira, hogy már nem bírtam se a kupakokat lecsavarni a palackokról, se a bigbag-ekbe betalálni.

válogatás és bálázás

Bigbag zsákokba válogatják az önkéntesek frakció szerint a hulladékot, háttérben folyik a bálázás. 

 

Nem állítom, hogy nem volt melós az egy hét, nem fáradtam el benne, és csupa móka és kacagás volt, mert ez ilyen formában nem lenne igaz. A rengeteg hulladék látványa is terhelő lelkileg, a sárban, pókhálókban való hajlongás pedig egy idő után különösen. Azonban úgy érzem, hogy abszolút megérte ebben a kalandban részt venni, mert sok olyan jó élményt, új ismeretet és ismeretséget szereztem, ami mellett eltörpül minden negatívum. Ezért buzdítok mindenkit arra, hogy keressen olyan kezdeményezést, civil szervezetet, amelynek céljával egyetért, és szívesen fordítja arra idejét, hogy segítse azt elérni egy kellemes közösségben. Legyen szó pár óráról, napról vagy akár egy hétről is, a befektetett idő mindenképpen hasznosan térül meg, és ki tudja, akár még új barátokra is szert lehet tenni. Ha pedig „klasszikus” nyaralásra vágysz, igyekezz ott is környezettudatos megoldásokat választani.

A dm „Kezdd kicsiben!” felhívással edukációs programot és közösségi kihívást indít, hogy zöldebbek legyenek a hétköznapok. Tedd meg az első lépéseket Te is! Csatlakozz a dm facebook kihívásához, melynek zárt facebook csoportja itt érhető el. A dm a résztvevőket az egyéni elköteleződésen túl is szeretné motiválni: minden csatlakozó személy után 100 forinttal támogatnak egy környezetvédelmi kezdeményezést, a 2020-as Tiszai PET Kupát. Céljuk, hogy 1 millió forinttal segítsék a szemétgyűjtő akció lebonyolítását.

 

Forrás: Urbán Csilla/Humusz Szövetség
Kiemelt forrása: Pexels
További képek forrása: Urbán Csilla
A cikk a Zöldunió - dm Partnersége keretén belül készült

 

Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!



A cikk a következő napon jelent meg: 2019-10-21

Hulladékcsökkentés, tudatos életmód népszerűsítése, szemléletformálás - ezekkel foglalkozik a Humusz Szövetség már több mint 20 éve. Környezetvédelmi civil szervezetként kiemelt céljuk a hulladékmegelőzési és hulladékcsökkentési jógyakorlatok terjesztése, a lakosság környezettudatos életmód felé való irányítása. A nulla hulladék felé tartó úton eszközeik a tájékoztatás, az oktatás és a lakossági tanácsadás, illetve szakmai partnerként a szabályozási keretek kidolgozásában is részt vesznek. Mindez rendkívül széles skálájú programokat jelent; legyen az környezeti nevelési program kicsiknek és nagyoknak, rendezvények szervezése és rajtuk való részvétel, pályázatok, országos és nemzetközi kapcsolati háló vagy a piaci oldal “zöldítése”.

www.humusz.hu

Akkumulátor-újrahasznosítás
Apex hulladéklerakó
Azbeszt
Anaerob
Anyagában történő hasznosítás
Ártalmatlanítás
Átrakóállomás
Biotrágya
Biológiailag lebomló hulladék
Biohulladék
Biogáz
Elkülönített vagy szelektív gyűjtés
Csurgalékvíz
Csurgalékvíz-kezelő rendszer
Csomagolási hulladékok
Deponálás
Depónia
Depóniagáz
Életciklus-elemzés (Life Cycle Assessment LCA)
Értéknövelő hasznosítás (Upcycling)
Értékcsökkentő hasznosítás (Downcycling)
Életciklus-szemlélet
Egészségügyi hulladékok
Építési hulladék, sitt
Elektromos és elektronikai hulladék (e+e hulladék)
Élelmiszer-hulladék
Fertőző hulladék
Fémhulladékok hasznosítása
Fenntartható fejlődés
Globális felmelegedés
Gyűjtősziget
Kiterjesztett gyártói felelősség elve
Gyűjtőedény
Hulladékudvar
Hulladékgazdálkodás
Hulladékgazdálkodási létesítmény
Hulladék
Hulladékválogató
Hulladékégető mű (Hulladékégető mű)
Hulladékhő
Hulladékfajták
Hulladékkezelés
Hulladék hasznosítás
Házhoz menő szelektív hulladék gyűjtés
Háztartási hulladék
Hulladék-előkezelés
Hulladékok szelektálása
Hulladékégetés
Hulladékgazdálkodási közszolgáltatás
Hulladékhierarchia (hulladékpiramis)
Hangszennyezés (zajszennyezés) (Közvetlen módon nem csatlakozik a témához)
HDPE (vagy PE-HD, nagy sűrűségű polietilén)
Imisszió
Italos-kartondoboz
Kibocsátás (emisszió)
Klímaváltozás
Kommunális hulladék (Települési szilárd hulladék)
Kommunális szennyvíz
Kvóta
Komposztálás
Karbonlábnyom
Közszolgáltató
Környezetvédelmi termékdíj
Környezetvédelmi termékjelek
Elektromos és elektronikai hulladékok
Levegőszennyezés
Lebontók (reducensek)
Lerakás
Lom
Megújuló energia
Italoskarton hulladék
Műanyagfajták
Megelőzés
Másodnyersanyag
Metán
Mechanikai-biológiai hulladékkezelés
Nehézfém
Nagy Csendes-óceáni Szemétsziget
Ökológiai lábnyom
Ökoszisztéma
Öko-design
Permakultúra
PVC vagy Polivinil-klorid
Polisztirol
Polipropilén
Polietilén-tereftalát (PET)
RDF
Rekultiváció
Szárazelem
Szennyvíztisztítás
Szürke víz
Szemét
Sugárszennyezés (radioaktív szennyezés)
Sugárszennyezés (radioaktív szennyezés)
Savas eső
Szmog
Szennyező anyag
Tengeri hulladék
Talajszennyezés
Tájseb
Talajvíz
Talajsavasodás
Települési hulladék
Települési szilárd hulladék (TSZH)
Tervezett elavulás
Urbanizáció
Űrszemét
Üvegházhatás
Újrahasználatra előkészítés
Újrahasználat
Újrahasznosítás
Vegyes hulladék
Veszélyeshulladék-égető mű
Vörösiszap
Virtuális hulladék
Vizuális hulladék
Vízszennyezés
Zöldtrágya
Zöldulladék
Zöldpont
Papírhulladék
Műanyaghulladék
Italos karton hulladék
Üveghulladék
Fémhulladék
Konyhai zöldhulladék
Kerti zöldhulladék
Gumihulladék
Roncsautó, gépjármű-hulladék
Használt olaj és zsiradék
Textilhulladék
Veszélyes hulladék
Elektromos és elektronikai hulladék
Papírhulladék
Üveghulladék
Fémhulladék
Konyhai zöldhulladék
Kerti zöldhulladék
Gumihulladék
Elektronikai hulladék
Roncsautó, gépjármű-hulladék
Textilhulladék
Használt olaj és zsíradék
nulla hulladék
Az akkumulátorok és az elemek nehézfémeket és mérgező vegyületeket tartalmaznak, például ...
Apex Regional Landfill/Apex Transfer Station A Las Vegas mellett található Apex a világ egyik legnagyobb - egyben az USA ...
A természetes előfordulású ásványt a 80-as évekig széles körben használták ...
Az anaerob szervezetek életműködésükhöz nem igényelnek oxigént. Jelentős részük ...
Amikor a hulladékot jól azonosítható anyagokra szedik szét, és a hulladék ...
A hulladék hierarchia legalacsonyabb foka. Minden olyan hulladék, amely bármilyen okból nem kerül ...
A települések szilárd hulladékát – a lakossági hulladékot -  a kukásautók ...
Az intenzív mezőgazdasági tevékenység hatására a talajban élő mikroorganizmusok száma ...
Minden szervesanyag-tartalmú hulladék, mely biológiai úton, aerob vagy anaerob módon lebomlik. Lehet állati ...
Háztartásokban, éttermekben, kiskereskedelmi egységekben keletkező konyhai és élelmiszer hulladék. A ...
Szerves anyagok bomlásakor, oxigénmentes körülmények között, mikrobák ...
A különböző típusú hulladékok anyagcsoportok szerinti gyűjtése, mely ezáltal lehetővé teszi ...
A hulladéklerakóban keletkező szennyvíz, melynek fő összetevői a hulladék saját nedvességtartalma, a ...
A települési szilárd hulladéklerakók üzemeltetői kötelesek a keletkező csurgalékvizet kezelni. A ...
Kereskedelmi forgalomba kerülő termékek csomagolásából keletkező hulladék. Anyaga lehet például ...
A települési szilárd hulladék lerakása, megfelelő környezetvédelmi és ...
A települési szilárd hulladék végleges elhelyezésére szolgáló lerakó. ...
A hulladéklerakókon a szerves hulladék bomlása során képződő magas metántartalmú gáz. ...
Egy eszköz, mely környezetvédelmi szempontból vizsgálja egy adott termék életútját, a ...
Értéknövelő újrahasznosítás során megmarad az eredeti anyag minősége, és minden ...
Ebben az esetben az újrahasznosítás során már nem állítható elő ugyanolyan minőségű ...
Az életciklus szemlélet ma már az élet számos területén elterjedt megközelítési ...
A kórházakban, rendelőintézetekben és más egészségügyi intézményekben keletkező, ...
Építkezések, épületek bontása, felújítása során keletkező hulladék, mely ...
A lakossági elektromos és elektronikai berendezések hulladéka, főbb típusai: háztartási ...
Az élelmiszer-hulladéknak az élelmiszeripar emberi fogyasztásra vagy további feldolgozásra alkalmatlan ...
Elsősorban az egészségügyi ellátásban keletkezik. Különleges kezelést igényel. A fertőző ...
A fémhulladékok tulajdonságai hasznosítás során nem változnak és szinte korlátlan ...
A fenntartható fejlődés úgy biztosítja a gazdasági fejlődést, hogy mindeközben a környezeti ...
A Föld átlaghőmérsékletének emelkedése. Az amúgy természetes, ciklikus folyamatot az emberi ...
A közterületen elhelyezett szelektív gyűjtőszigetek zárható gyűjtőedényeibe a lakosság által ...
A gyártói felelősség elve értelmében a termék előállítója felelős azért, hogy ...
Szabványos mérettel rendelkező hulladékgyűjtésre szolgáló edény, zsák, eszköz, ...
A hulladékudvar szakképzett személyzet által működtetett hulladék átvevőhely, ahol a ...
A hulladékokkal összefüggő tevékenységek rendszerét összefoglaló néven ...
Olyan létesítmény vagy telephely, mely alkalmas a hulladékgazdálkodási tevékenységek- ...
Minden olyan anyag, amely keletkezési helyén feleslegessé vált, tulajdonosa nem tart rá igényt. A ...
Két féle hulladék válogatót ismerünk. Egyrészt hulladékválogatónak nevezzük ...
Olyan létesítmény, amelyben a hulladékokat termikus úton, a bennük rejlő energia kinyerésével ...
Különböző technológiai és energetikai folyamatok közben képződő, az adott folyamatban nem hasznosuló ...
A hulladékokat több szempont szerint is csoportosíthatjuk. Anyagukat tekintve lehetnek többek között papír, ...
A hulladékkezelés magába foglalja mindazokat a tevékenységeket, amelyeknek célja, hogy a hulladék ...
Mindazon tevékenységek, amelyek a hulladékot visszavezetik a termelés és fogyasztás folyamatába. ...
A szelektív hulladékgyűjtés azon fajtája, mikor a hulladékot közvetlenül a lakosságtól ...
A lakóingatlanoknál keletkező lakossági hulladék, melynek fő összetevői papír, fém, műanyag ...
A hulladék előkészítése a hasznosítás vagy ártalmatlanítás előtt. Főleg mechanikai ...
Hulladékválogatás. A hulladékok szelektálása során a hulladék alapanyag szerint (pl. ...
A hulladék ártalmatlanításának egyik módszere, mely a szilárd hulladék tömegét ...
A helyi önkormányzat hatáskörébe tartozó hulladék átvétele, gyűjtése, ...
Az ötlépcsős hulladékpiramis a hulladékkezelési megoldások prioritásátábrázolja, ...
A környezetet nem csak PET- palackokkal vagy fémdobozokkal szennyezhetjük, hanem fénnyel és a hanggal is. A ...
Az egyik leggyakoribb műanyagfajta. Sűrűsége legalább 0,941 g/cm3. A HDPE-t leggyakrabban termékek csomagolására, ...
Levegőterheltségi szint vagy légszennyezettség, azaz a szennyező anyagok koncentrációja a talajközeli ...
Háromféle anyagból készülő csomagolóanyag, úgynevezett kompozit hulladék. Alkotóelemei: ...
Egy adott légszennyező forrásból meghatározott idő alatt kikerülő szennyező anyagok mennyisége. A ...
A Föld éghajlatában bekövetkező jelentős és hosszú távú változás, regionális ...
Mindazok a szerves és szervetlen hulladékok, melyek a lakóépületekben, közintézményekben, ...
A lakóházak szennyvizeit és a közintézmények, gazdálkodási szervezetek hasonló jellegű, ...
Engedélyezett mennyiség. Létezik például halászati kvóta, vadászati kvóta és ...
A komposztálás a szervesanyag-tartalmú hulladékok hasznosításának egyik módszere, melynek ...
A karbonlábnyom megmutatja, hogy egy adott egység, például egy egyén, egy vállalat vagy akár egy ...
Az a nem profit orientált, többségi köztulajdonban álló gazdálkodó szervezet, amely a ...
A kiterjesztett gyártói felelősség elvének gazdasági, pénzügyi oszlopa. Az 1995-ben hozott ...
Az újrahasznosítás folyamatát segítő jelek, melyek a termék összetételére ...
A különböző, jellemzően a lakosság által használt háztartási, szórakoztató ...
Amikor a levegőben szennyező anyagok kerülnek. A szennyező anyagok származhatnak természetes (például ...
Az elhalt állatok és növények szerves anyagait a lebontó szervezetek hasznosítják, és ...
A hulladék ártalmatlanításának leggyakoribb módja. A hulladék anyagi jellemzőinek ...
A háztartások azon, főleg nagyméretű hulladékai, melyek a gyűjtőedényekben nem helyezhetők ki. A ...
Olyan természetes forrásból kinyerhető, környezetbarát energia, mely folyamatosan rendelkezésre áll ...
Kereskedelmi forgalomba kerülő termékek csomagolásából keletkező hulladék. Anyaga lehet például ...
A műanyagok kőolajból, adalékok hozzáadásával készült mesterséges termékek. ...
A megelőzés azt jelenti, hogy bizonyos intézkedések meghozatalával és végrehajtásával a ...
A hulladék újrahasznosítása során keletkező nyersanyag, amelyből új termék ...
Telített szénhidrogén, színtelen, szagtalan gáz. A földgáz fő alkotója, főleg a szerves anyagok ...
A hulladéklerakókba általában olyan kevert hulladék kerül, melynek jelentős része ...
A nehézfémek megnevezést többféle értelmezés szerint is szokták használni. A két ...
A nyugati-hosszúság 135. és 155. illetve az északi-szélesség 35-45. foka között ...
Az ökológiai lábnyom kifejezi, hogy egy adott társadalomnak, országnak, csoportnak vagy egy embernek, az adott ...
A fogalom hazai és nemzetközi meghatározása eltér egymástól. Az ökoszisztéma nyílt ...
Környezettudatos tervezés, amely törekszik arra, hogy az adott termék környezetbarát (például ...
A permakultúra fogalmát az ausztrál Bill Mollison alkotta meg. Maga a szó a „permanent agriculture”, azaz az ...
Klórtartalmú, hőre érzékeny, kemény műanyag, számos helyen felhasználják. ...
A polisztirolból sok mindent készítenek, de jellemzően hablemezek, poharak, eldobható ételhordó ...
Az élelmiszeriparban széles körben használt csomagolóanyag, alacsony víz-és ...
Az ásványvizes és üdítős palackok leggyakoribb alapanyaga. Az újrahasznosítás során a ...
Refuse Derived Fuel, azaz másodlagos tüzelőanyag, amit a kevert települési hulladék illetve a szelektív ...
Az alapvetően emberi tevékenység hatására keletkezett tájsebek-például bányagödrök, ...
A különböző elemtípusok- ceruza, bébi, góliát, lapos- összefoglaló neve. A szárazelem ...
Fizikai, kémiai és biológia módszerekkel történő víztisztítás, amely után  a ...
Főleg fürdő, zuhanyzó, mosdóvízből származó szennyvíz, mely némi mechanikai szűrés ...
A szemetet tulajdonosa már nem tudja vagy nem akarja használni. Vegyesen gyűjtve lerakóba kerül és nem hasznosul, ...
Sugárszennyezésről akkor beszélünk, ha a légkörbe jutott radioaktív anyag mennyisége ...
Sugárszennyezésről akkor beszélünk, ha a légkörbe jutott radioaktív anyag mennyisége ...
Savas esőről akkor beszélünk, amikor a csapadék pH-ja erősen savas irányba tolódik el. Ennek lehetnek ...
Szmog vagy füstköd akkor alakul ki, mikor egy adott területen a légszennyező anyagok koncentrációja meghaladja a ...
A termelés, a fogyasztás vagy egyéb tevékenység során keletkezett anyag, amely káros hatást ...
Becslések szerint évente 8 millió tonna műanyag hulladék kerül az óceánokba és tengerekbe, ...
Emberi tevékenység hatására bekövetkező szennyezés, mely történhet például ipari ...
A természeti környezet jelentős mértékű változásának maradandó nyoma. Tájseb ...
A felszín közelében, a legfelső vízzáró réteg felett található víz, mely teljesen ...
A talaj pH értékének csökkenése, túlzott mértékben a savas tartomány felé ...
A háztartásokban keletkező szilárd vagy folyékony hulladék illetve az ehhez hasonló, és ezzel ...
A háztartási hulladék, a közterületi hulladék és a gazdasági ...
A tervezett elavulás egy elmélet, mely szerint egyes cégek termékeik tervezése, fejlesztése során ...
A kifejezésnek kétféle jelentése van. Egyrészt jelenti a városiasodást, vagyis a városi ...
Mindazok a mesterséges eredetű – jellemzően az emberiség által az űrbe juttatott - űrobjektumok, amelyek már nem ...
A Napból érkező energia a Föld felszínére érve elnyelődik, majd onnan, már a felszín ...
Az újrahasználatra való előkészítés során a feleslegessé vált terméket ...
Amikor egy adott termék vagy csomagolás jelentősebb átalakítás nélkül újra használatba ...
A hulladékkezelés egyik módja, ami környezetbarátabb megoldás, mint az égetés vagy a ...
A háztartási hulladék és a háztartási hulladékhoz hasonló hulladéknak azon ...
A veszélyes hulladékok ártalmatlanítására szolgáló égetőmű, ahol speciális ...
Az alumíniumgyártás során keletkező, veszélyes hulladéknak minősülő melléktermék. A ...
A kifejezés alatt az elektronikus postafiókokba érkező kéretlen levelek (spam-ek) sokaságát ...
Az emberi agy számára észlelhető, de kéretlen vizuális anyagok, mint például a körúti ...
A környezetszennyező tevékenység vagy folyamat, amelynek hatására a felszíni vagy felszínalatti vizek ...
A talajba beszántott zöld növények vagy növényi részek, amelyek javítják a talaj ...
Kertekből, parkokból származó növényi hulladék. Például fanyesedék, ág, gally, ...
A Zöld Pont egy nemzetközi védjegy, mely arra utal, hogy az adott termék gyártója pénzügyileg ...
A papírt – illetve annak ősét - már több mint kétezer éve ismerjük, Kínából ...
A műanyagok mesterséges úton előállított szerves polimerek. Az első műanyagot, a PVC-t 1838-ban ...
Italos kartonnal leginkább akkor találkozunk, ha tejet vagy gyümölcslevet iszunk. Ez egy társított ...
Az üveg készítése több ezer éves múltra tekint vissza. Szilíciumban gazdag alapanyagokból- ...
Elsősorban vas, acél illetve alumínium alapanyagú hulladék. Háztartási hulladékként ...
A háztartásokban rengeteg zöldhulladék keletkezik, ez akár a háztartási hulladék 30%-át ...
Ide tartozik minden kertből származó növényi rész, például a lehullott falevelek, a lenyírt fű, ...
A gumi alapanyaga sokáig kizárólag a kaucsukfa nedve, a kaucsuk volt. A növény az Amazonas-medencében ...
Évente mintegy 70 millió gépjárművet gyártanak világszerte. Egyetlen jármű legalább ...
A sütőolaj és a zsír többszöri használat után már alkalmatlan emberi fogyasztásra. A ...
A textil alapanyagát tekintve lehet természetes és mesterséges eredetű. A természetes növényi eredetű ...
A veszélyes hulladékot nem szabad a háztartási hulladékkal együtt kezelni, vagyis ne dobjuk azt a vegyes ...
A XXI. századi életstílusnak köszönhetően gyorsan cserélődő termékek, amelyek ekként gyorsan ...
A papírt – illetve annak ősét - már több mint kétezer éve ismerjük, Kínából ...
Az üveg készítése több ezer éves múltra tekint vissza. Szilíciumban gazdag alapanyagokból- ...
Elsősorban vas, acél illetve alumínium alapanyagú hulladék. Háztartási hulladékként ...
A háztartásokban rengeteg zöldhulladék keletkezik, ez akár a háztartási hulladék 30%-át ...
Ide tartozik minden kertből származó növényi rész, például a lehullott falevelek, a lenyírt fű, ...
A gumi alapanyaga sokáig kizárólag a kaucsukfa nedve, a kaucsuk volt. A növény az Amazonas-medencében ...
A XXI. századi életstílusnak köszönhetően gyorsan cserélődő termékek, amelyek ekként gyorsan ...
Évente mintegy 70 millió gépjárművet gyártanak világszerte. Egyetlen jármű legalább ...
A textil alapanyagát tekintve lehet természetes és mesterséges eredetű. A természetes növényi eredetű ...
A sütőolaj és a zsír többszöri használat után már alkalmatlan emberi fogyasztásra. A feleslegessé vált olaj és zsiradék azonban a környezet is ...
A nulla hulladék célkitűzés egyszerre jövőkép és gyakorlati iránymutatás egy olyan ...