A koronavírus (COVID) járvány kitörése nyilvánvalóan komoly aggodalomra ad okot. Vajon a keleti gorillák mennyire fogékonyak az új kórokozóval szemben?
A képre kattintva a helyszínen készült videót tudja lejátszani
A koronavírus (COVID) járvány kitörése nyilvánvalóan komoly aggodalomra ad okot és mi is kaptunk már kérdéseket azzal kapcsolatban, hogy a keleti gorillák mennyire fogékonyak az új kórokozóval szemben. A Gorilla Doktorok már 10 éve vesznek részt az állatokat esetlegesen fenyegető és az emberről állatra terjedő járványokkal összefüggő élvonalbeli kutatásokban.
Többek között bevezettük az USAID PREDICT nevű, járványok előfordulásának vizsgálatát célzó projektet, amelynek keretében számos, már ismert és új, vadállatokra is átterjedő koronavírus törzset azonosítottunk. Bár az afrikai kontinensen (konkrétan Algériában és Egyiptomban) eddig csak két laboreredményekkel is igazolt emberi COVID fertőzéses esetről tudunk, a gorillákat naponta látogatják a világ különböző részeiről érkező turisták.
A Gorilla Doktorok a vadvilág védelméért felelős hatóságokkal szoros együttműködésben dolgoznak azon, hogy csökkentsék a megbetegedések gorillákra való átterjedésének kockázatát, legyen szó bármilyen kórokozóról. Létezik néhány egyszerű, de nagyon hatékony óvintézkedés, amelyeket a turisták is megtehetnek az állatok megóvásának érdekében.
A képre kattintva a helyszínen készült videót tudja lejátszani
A gorillák és a betegségek átterjedésének kockázata
A világon élő összesen 1,063 hegyi gorilla körülbelül 60%-a szokott már hozzá a természetvédelmet, a turizmust és a kutatásokat elősegítő emberek jelenlétéhez (pl. park személyzet, turisták, kutatók, állatorvosok, stb.). Ezek a gorillák naponta kerülnek közeli kapcsolatba emberekkel, ezért esetükben az emberi kórokozók átterjedésének kockázata különösen magas.
Ma még nem ismeretes, hogy az emberszabásúak fogékonyak –e a SARS CoV-2 vírusra. Azt viszont tudjuk, hogy a nagy emberszabásúak, beleértve a gorillákat is, hajlamosak emberi légúti megbetegedésekkel való megfertőződésre. 2009-ben az emberi metapneumovírus (HMPV) súlyos légúti megbetegedéseket és két hegyi gorilla halálát okozta. Többek között ugyanennek a vírusnak a felbukkanása a vadon élő csimpánzoknál is megbetegedésekhez és az állatok elhullásához vezetett.
A képre kattintva a helyszínen készült videót tudja lejátszani
Így óvhatjuk meg az állatokat
A SARS CoV-2 vírus (és bármilyen más patogén) állatokra való átvitele úgy előzhető meg a leghatékonyabb módon az emberhez szokott, Ugandában, Ruandában illetve a Kongói Demokratikus Köztársaságban élő keleti (hegyi és Grauer) gorillák esetében, hogy minimalizáljuk a fertőzött személyek és a gorillák közvetett vagy közvetlen érintkezését.
A gorillák látogatását tervező turistáknak az állatok megóvásának érdekében ajánlatos betartani az alább felsorolt óvintézkedéseket.
Ezek az óvintézkedések ránézésre egyszerűnek tűnnek, de igen fontosak lehetnek a fertőzés átadásának megelőzésében, amíg vendégként az állatok otthoni környezetében tartózkodunk:
Kövessük a turizmus általános szabályait: minden esetben tartsunk legalább 7 méter távolságot az állatoktól. Ha a gorillák közelebb mennének, kövessük a vezető utasításait, hogy távolabb húzódjunk. Teljesen érthető, hogy a látogatók szeretnének közel kerülni vagy érintkezni ezekkel a rendkívüli állatokkal, de még ha nem is érezzük, hogy betegek lennénk, előfordulhat, hogy tünetek jelentkezése nélkül hordozunk vírusokat vagy baktériumokat, ezért a gorillákkal való bármilyen érintkezés veszélyes lehet rájuk nézve.
A képre kattintva a helyszínen készült videót tudja lejátszani
Ha valaki beteg, illetve a környezetében betegség fordul elő (pl. köhögés, tüsszögés, láz, torokfájás), ne menjen gorillák közelébe, ne kockáztassa az állatok megfertőzését.
Ha valakinek az állatok közelében tüsszentenie vagy köhögnie kell (még akkor is, ha maszkot visel), takarja el a száját és az orrát a könyökével, de ne használja erre a kezét. Ha mégis a kezét használná, tartson magánál alkohol-tartalmú kézfertőtlenítőt és azonnal fertőtlenítsen.
A Gorilla Doktorok támogatják a gorilla turizmust
Annak ellenére, hogy a gorillákra nézve kockázatos a betegségek átterjedése, a felelős turizmus létfontosságú ezeknek a veszélyeztetett állatoknak a hosszú távú védelmében. Felmerül a kérdés, hogy jobb –e, ha a gorillák nem szoknak hozzá az ember jelenlétéhez, de a tudományos kutatások szerint az emberhez szokott állatok olyan színvonalú védelmet és állatorvosi gondozást kapnak, ami hozzájárult ahhoz, hogy mára ők az egyedüli vadon élő emberszabású faj, amelynek az egyedszáma folyamatosan nő.
A képre kattintva a helyszínen készült videót tudja lejátszani
A Gorilla Doktorok csak az emberhez szokott gorilláknál tudnak aktívan tevékenykedni. Emberhez nem szokott egyedekhez nem tudunk eléggé közel férkőzni, ami azt jelenti, hogy megbetegedések fellépésekor a szakembereink beavatkozásának lehetősége igen korlátozott. Az, hogy a hegyi gorilla populáció 60%-ban hozzászokott az emberhez, lehetővé teszi, hogy betegség vagy sérülés esetén közvetlen állatorvosi segítséget nyújtsunk.
Az érintett csoportokban az éves szaporulat mintegy fele ennek a munkának köszönhető. A körültekintően, biztonságosan vezetett gorilla turizmus jelentős bevételt jelent a parkoknak, amelyet a gorillák védelmének megszervezésére fordítanak. A Gorilla Doktorok támogatják a felelős gorilla turizmust és arra ösztönzik a turistákat, hogy aktívan segítsenek minimalizálni a betegségek átvitelének kockázatát.
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Dr. Jane Goodall 1977-ben hozta létre a Jane Goodall Intézetet a csimpánzok és élőhelyük védelmének érdekében. Az azóta eltelt idő alatt pedig már a világ 24 országában alakult Jane Goodall Intézet, s a globális hálózat összesen több mint 110 országot foglal magában. 1991-ben Dr. Goodall, a fiatalságba vetett hite és reménye jeleként útjára indította a Roots & Shoots környezeti nevelési programot, aminek tagjai aktív környezetvédelmi programok által azóta is nap mint nap enyhítik a bolygónkra nehezedő terheket.