Ősi emberi átok, a lepra sújtja a vad csimpánzokat

Két nyugat-afrikai terület csimpánzai is leprában szenvednek, egy olyan betegségben, amelyet korábban sosem dokumentáltak vad csimpánzok populációiban.

Kimberley Hockings aggódott. 2017-ben a Bissau-guineai Cantanhez Nemzeti Parkban a kameracsapdák felvételei súlyos sérüléseket fedtek fel a lefotózott csimpánzok arcán. Hockings e-mailt küldött Fabian Leendertz vadállatorvosnak. “SOHA nem láttam ilyesmit csimpánzokon” – válaszolta a berlini Robert Koch Intézetben dolgozó Leendertz. Néhány hónappal később hasonló fotót látott több száz kilométerrel odébb, saját elefántcsontparti kutatásának helyszínén. Vajon ugyanaz a betegség lehet?
A két tudós mostani új tanulmánya meglepő választ ad: mindkét nyugat-afrikai terület csimpánzai leprában szenvednek, egy olyan betegségben, amelyet korábban sosem dokumentáltak vad csimpánzok populációiban. A két park esetei között a jelek szerint nincs összefüggés, és az sem valószínű, hogy az állatok emberekkel való érintkezés során fertőződtek meg, állítják a kutatók. A felfedezés a lepra eddig ismeretlen forrására utalhat, és új nyomokra vezethet a mindmáig titokzatos betegséggel kapcsolatban.

A lepra ősi kór, de eredetének helye és ideje, valamint terjedése meglepően kevéssé ismert. A betegség – és a hozzá kötődő borzalmas stigma – valaha világszerte milliókat sújtott. Azonban miután az 1980-as évekre az antibiotikumok használata általános gyakorlattá vált, az esetek száma visszaesett és a tudományos érdeklődés is csökkent. A lepra tanulmányozásának nehézségeihez hozzájárul a tudományos érdektelenség is – mondja a tanulmány társszerzője, Charlotte Avanzi, a Colorado Állami Egyetem mikrobiológusa. A betegséget okozó baktérium, a Mycobacterium leprae és a nemrégiben felfedezett M. lepromatosis nem tenyészthető ki laboratóriumi körülmények között. A patogén szaporításának egyetlen módja, ha örvösállatokba vagy egerek talpába fecskendezik.
A kutatók évekig azt feltételezték, hogy a lepra csak az embereket támadja meg. Az elmúlt két évtizedben azonban felfedezték, hogy a kórokozó az amerikai kilencöves tatuk és az Egyesült Királyság vörös mókus populációiban is jelen van. Mindkét faj ugyanazt a bakteriális genotípust, a 3I-t hordozza, amely a középkori Európa emberi fertőzéseiért is felelős. Úgy tűnik, mindkét esetben emberről állatra terjedt a kórokozó. A tudósok fogságban tartott állatok, így csimpánzok esetében is beszámoltak néhány elszigetelt fertőzésről.

De a vad csimpánzok története egészen más irányt vesz. Amikor az elefántcsontparti Taï Nemzeti Park Woodstock nevű csimpánza a lepra tüneteit kezdte mutatni, Leendertz elhatározta, hogy elemzés alá veszi a könyvtárában található korábbi leprás esetekhez köthető boncolási és ürülékmintákat. Meg is találta az M. leprae nyomait egy 2009-ben leopárd által elejtett csimpánz mintáiban. A kórokozó genomjának feltérképezése során a kutatók felfedezték, hogy az a ritka, 2F genotípushoz tartozik. A Bissau-guineai tudósok az ürülékminták begyűjtése során szintén sikerrel jártak: az egyik minta elegendő baktériumot tartalmazott a teljes genom szekventálásához, amelyet a szintén ritka 4N/O genotípusként azonosítottak.
Az emberi betegségek katasztrofális következményekkel terjedhetnek a csimpánzok között. De Leendertz úgy véli, nem valószínű, hogy a lepra a közelmúltban ugrott át az emberről, mert a betegség általában csak hosszan tartó, szoros kapcsolat során fertőz, és a helyi kutatók valamint assisztenseik körében nem jelentettek leprás eseteket. (Habár a tudósok legalább hat méteres távolságból figyelik meg a csimpánzokat.) Továbbá a megbetegedésekért felelős mindkét genotípus ritka az embereknél, állítják a kutatók. Leendertz nem zárja ki, hogy két, egymástól független, korai emberi fertőzés bukkant fel.

“A legvalószínűbb az, hogy valahol létezik a lepra egy egyelőre azonosítatlan forrása” – vonja le a következtetést.

John Spencer, a Colorado Állami Egyetem leprát tanulmányozó immunológusa azt mondja, egyre több a bizonyíték, hogy “a Mycobacterium leprae nem korlátozódik az emberekre, hanem alkalmazkodott más élőlényekhez is.”
Régebbi tanulmányok is utaltak már erre, mondja Anne Stone, az Arizona Állami Egyetem evolúció genetikusa, aki nem vett részt a kutatásban. Már régóta gyanította, hogy a leprabaktérium más forrásokban is fejlődhet, részben a lepra viszonylag kis méretű genomjának és egyéb furcsaságainak köszönhetően. “Ezek mind annak a jelei, hogy más organizmusokban is életképesnek kell lennie” – állítja. Úgy tűnik, a jelek több millió évvel korábbról eredeztethetőek, ami arra utal, hogy a baktériumnak az ember megjelenése előtt is volt gazdateste.

“Az adatok alapján egyre valószínűbb, hogy nem az ember az elsődleges hordozó” –

mondja Stone. Ez lehet egy olyan állat, amelyre a csimpánzok vadásznak, de a leprabaktérium akár a környezetben is élhet.

Stone szerint elsőként a rágcsálókat lehet titokzatos hordozónak tekinteni, habár amőbákat és néhány rovart szintén megfertőztek a laborvizsgálatok során. Leendertz és munkatársai igyekeznek minden lehetőséget figyelembe venni.
Avanzi úgy véli, érdekes új irány ez a lepra kutatásában. “Nagyon bonyolult betegség. Bármilyen nyomát találjuk az állatokban, vagy bárhol, az is óriási segítséget jelent” – mondja.
Pillanatnyilag úgy tűnik, hogy a fertőzött csimpánzok megbirkóznak a betegséggel, bár az egyikük sokat fogyott, közli Hockings. Leendertz szerint kezelni nem igazán lehet őket. “Az embereknek hónapokig kell antibiotikumot szedniük, hogy legyőzzék a leprát. Vadon élő állatoknál ez szóba sem jöhet.” Egyelőre úgy látjuk, a betegség nem veszélyezteti az egész csoportot, teszi hozzá. 

“De a vadorzás, az élőhelyek fogyatkozása és a többi betegség mellett további súlyos fenyegetést jelent.”

Fordította: Megyeri Kata

Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!



Kép(ek) forrása
  • Jane Goodall Intézet
    Eredeti szerző: Bill Wallauer
  • Jane Goodall Intézet
    Eredeti szerző: Nick Riley
  • Tai Chimpanzee Project
Fordítás
A cikk a következő napon jelent meg: 2020-11-19
Módosítás dátuma: 2020-11-25

Dr. Jane Goodall 1977-ben hozta létre a Jane Goodall Intézetet a csimpánzok és élőhelyük védelmének érdekében. Az azóta eltelt idő alatt pedig már a világ 24 országában alakult Jane Goodall Intézet, s a globális hálózat összesen több mint 110 országot foglal magában. 1991-ben Dr. Goodall, a fiatalságba vetett hite és reménye jeleként útjára indította a Roots & Shoots környezeti nevelési programot, aminek tagjai aktív környezetvédelmi programok által azóta is nap mint nap enyhítik a bolygónkra nehezedő terheket.

Akkumulátor-újrahasznosítás
Apex hulladéklerakó
Azbeszt
Anaerob
Anyagában történő hasznosítás
Ártalmatlanítás
Átrakóállomás
Biomassza
Biológiailag lebomló hulladék
Biogáz
Elkülönített vagy szelektív gyűjtés
Csurgalékvíz-kezelő rendszer
Csomagolási hulladékok
Deponálás
Depónia
Értéknövelő hasznosítás (Upcycling)
Értékcsökkentő hasznosítás (Downcycling)
Életciklus-szemlélet
Építési hulladék, sitt
Elektromos és elektronikai hulladék (e+e hulladék)
Élelmiszer-hulladék
Fémhulladékok hasznosítása
Globális felmelegedés
Gyűjtősziget
Kiterjesztett gyártói felelősség elve
Hulladékgazdálkodás
Hulladék
Hulladékválogató
Hulladékégető mű (Hulladékégető mű)
Hulladékfajták
Hulladék hasznosítás
Házhoz menő szelektív hulladék gyűjtés
Háztartási hulladék
Hulladékok szelektálása
Hulladékégetés
Hulladékgazdálkodási közszolgáltatás
Hulladékhierarchia (hulladékpiramis)
Hangszennyezés (zajszennyezés) (Közvetlen módon nem csatlakozik a témához)
HDPE (vagy PE-HD, nagy sűrűségű polietilén)
Imisszió
Italos-kartondoboz
Klímaváltozás
Kommunális hulladék (Települési szilárd hulladék)
Kommunális szennyvíz
Kvóta
Kombinált ciklus
Komposztálás
Karbonlábnyom
Közszolgáltató
Környezetvédelmi termékdíj
Környezetvédelmi termékjelek
Elektromos és elektronikai hulladékok
Levegőszennyezés
Lebontók (reducensek)
Lerakás
Lom
Megújuló energia
Italoskarton hulladék
Másodnyersanyag
Metán
Mechanikai-biológiai hulladékkezelés
Nehézfém
Nagy Csendes-óceáni Szemétsziget
Ökológiai lábnyom
Ökoszisztéma
Permakultúra
PVC vagy Polivinil-klorid
Polisztirol
Rekultiváció
Sugárszennyezés (radioaktív szennyezés)
Sugárszennyezés (radioaktív szennyezés)
Savas eső
Szmog
Sugárbetegségek
Tengeri hulladék
Talajszennyezés
Talajvíz
Talajsavasodás
Települési hulladék
Települési szilárd hulladék (TSZH)
Tervezett elavulás
Tidyman
Urbanizáció
Űrszemét
Üvegházhatás
Újrahasználatra előkészítés
Újrahasználat
Üvegházhatású gázok (ÜHG)
Vegyes hulladék
Veszélyeshulladék-égető mű
Vörösiszap
Virtuális hulladék
Vizuális hulladék
Vízszennyezés
Zöldpont
Papírhulladék
Műanyaghulladék
Italos karton hulladék
Üveghulladék
Fémhulladék
Konyhai zöldhulladék
Kerti zöldhulladék
Gumihulladék
Roncsautó, gépjármű-hulladék
Használt olaj és zsiradék
Veszélyes hulladék
Elektromos és elektronikai hulladék
Papírhulladék
Üveghulladék
Fémhulladék
Konyhai zöldhulladék
Kerti zöldhulladék
Gumihulladék
Elektronikai hulladék
Roncsautó, gépjármű-hulladék
Használt olaj és zsíradék
nulla hulladék
Az akkumulátorok és az elemek nehézfémeket és mérgező vegyületeket tartalmaznak, például ...
Apex Regional Landfill/Apex Transfer Station A Las Vegas mellett található Apex a világ egyik legnagyobb - egyben az USA ...
A természetes előfordulású ásványt a 80-as évekig széles körben használták ...
Az anaerob szervezetek életműködésükhöz nem igényelnek oxigént. Jelentős részük ...
Amikor a hulladékot jól azonosítható anyagokra szedik szét, és a hulladék ...
A hulladék hierarchia legalacsonyabb foka. Minden olyan hulladék, amely bármilyen okból nem kerül ...
A települések szilárd hulladékát – a lakossági hulladékot -  a kukásautók ...
Biológiai eredetű szervesanyag-tömeg. Az energetikai szempontú megközelítésben a biomassza az élő ...
Minden szervesanyag-tartalmú hulladék, mely biológiai úton, aerob vagy anaerob módon lebomlik. Lehet állati ...
Szerves anyagok bomlásakor, oxigénmentes körülmények között, mikrobák ...
A különböző típusú hulladékok anyagcsoportok szerinti gyűjtése, mely ezáltal lehetővé teszi ...
A települési szilárd hulladéklerakók üzemeltetői kötelesek a keletkező csurgalékvizet kezelni. A ...
Kereskedelmi forgalomba kerülő termékek csomagolásából keletkező hulladék. Anyaga lehet például ...
A települési szilárd hulladék lerakása, megfelelő környezetvédelmi és ...
A települési szilárd hulladék végleges elhelyezésére szolgáló lerakó. ...
Értéknövelő újrahasznosítás során megmarad az eredeti anyag minősége, és minden ...
Ebben az esetben az újrahasznosítás során már nem állítható elő ugyanolyan minőségű ...
Az életciklus szemlélet ma már az élet számos területén elterjedt megközelítési ...
Építkezések, épületek bontása, felújítása során keletkező hulladék, mely ...
A lakossági elektromos és elektronikai berendezések hulladéka, főbb típusai: háztartási ...
Az élelmiszer-hulladéknak az élelmiszeripar emberi fogyasztásra vagy további feldolgozásra alkalmatlan ...
A fémhulladékok tulajdonságai hasznosítás során nem változnak és szinte korlátlan ...
A Föld átlaghőmérsékletének emelkedése. Az amúgy természetes, ciklikus folyamatot az emberi ...
A közterületen elhelyezett szelektív gyűjtőszigetek zárható gyűjtőedényeibe a lakosság által ...
A gyártói felelősség elve értelmében a termék előállítója felelős azért, hogy ...
A hulladékokkal összefüggő tevékenységek rendszerét összefoglaló néven ...
Minden olyan anyag, amely keletkezési helyén feleslegessé vált, tulajdonosa nem tart rá igényt. A ...
Két féle hulladék válogatót ismerünk. Egyrészt hulladékválogatónak nevezzük ...
Olyan létesítmény, amelyben a hulladékokat termikus úton, a bennük rejlő energia kinyerésével ...
A hulladékokat több szempont szerint is csoportosíthatjuk. Anyagukat tekintve lehetnek többek között papír, ...
Mindazon tevékenységek, amelyek a hulladékot visszavezetik a termelés és fogyasztás folyamatába. ...
A szelektív hulladékgyűjtés azon fajtája, mikor a hulladékot közvetlenül a lakosságtól ...
A lakóingatlanoknál keletkező lakossági hulladék, melynek fő összetevői papír, fém, műanyag ...
Hulladékválogatás. A hulladékok szelektálása során a hulladék alapanyag szerint (pl. ...
A hulladék ártalmatlanításának egyik módszere, mely a szilárd hulladék tömegét ...
A helyi önkormányzat hatáskörébe tartozó hulladék átvétele, gyűjtése, ...
Az ötlépcsős hulladékpiramis a hulladékkezelési megoldások prioritásátábrázolja, ...
A környezetet nem csak PET- palackokkal vagy fémdobozokkal szennyezhetjük, hanem fénnyel és a hanggal is. A ...
Az egyik leggyakoribb műanyagfajta. Sűrűsége legalább 0,941 g/cm3. A HDPE-t leggyakrabban termékek csomagolására, ...
Levegőterheltségi szint vagy légszennyezettség, azaz a szennyező anyagok koncentrációja a talajközeli ...
Háromféle anyagból készülő csomagolóanyag, úgynevezett kompozit hulladék. Alkotóelemei: ...
A Föld éghajlatában bekövetkező jelentős és hosszú távú változás, regionális ...
Mindazok a szerves és szervetlen hulladékok, melyek a lakóépületekben, közintézményekben, ...
A lakóházak szennyvizeit és a közintézmények, gazdálkodási szervezetek hasonló jellegű, ...
Engedélyezett mennyiség. Létezik például halászati kvóta, vadászati kvóta és ...
A kombinált ciklusú erőművekben a gázturbinás és a gőzturbinás ciklusok kombinációja ...
A komposztálás a szervesanyag-tartalmú hulladékok hasznosításának egyik módszere, melynek ...
A karbonlábnyom megmutatja, hogy egy adott egység, például egy egyén, egy vállalat vagy akár egy ...
Az a nem profit orientált, többségi köztulajdonban álló gazdálkodó szervezet, amely a ...
A kiterjesztett gyártói felelősség elvének gazdasági, pénzügyi oszlopa. Az 1995-ben hozott ...
Az újrahasznosítás folyamatát segítő jelek, melyek a termék összetételére ...
A különböző, jellemzően a lakosság által használt háztartási, szórakoztató ...
Amikor a levegőben szennyező anyagok kerülnek. A szennyező anyagok származhatnak természetes (például ...
Az elhalt állatok és növények szerves anyagait a lebontó szervezetek hasznosítják, és ...
A hulladék ártalmatlanításának leggyakoribb módja. A hulladék anyagi jellemzőinek ...
A háztartások azon, főleg nagyméretű hulladékai, melyek a gyűjtőedényekben nem helyezhetők ki. A ...
Olyan természetes forrásból kinyerhető, környezetbarát energia, mely folyamatosan rendelkezésre áll ...
Kereskedelmi forgalomba kerülő termékek csomagolásából keletkező hulladék. Anyaga lehet például ...
A hulladék újrahasznosítása során keletkező nyersanyag, amelyből új termék ...
Telített szénhidrogén, színtelen, szagtalan gáz. A földgáz fő alkotója, főleg a szerves anyagok ...
A hulladéklerakókba általában olyan kevert hulladék kerül, melynek jelentős része ...
A nehézfémek megnevezést többféle értelmezés szerint is szokták használni. A két ...
A nyugati-hosszúság 135. és 155. illetve az északi-szélesség 35-45. foka között ...
Az ökológiai lábnyom kifejezi, hogy egy adott társadalomnak, országnak, csoportnak vagy egy embernek, az adott ...
A fogalom hazai és nemzetközi meghatározása eltér egymástól. Az ökoszisztéma nyílt ...
A permakultúra fogalmát az ausztrál Bill Mollison alkotta meg. Maga a szó a „permanent agriculture”, azaz az ...
Klórtartalmú, hőre érzékeny, kemény műanyag, számos helyen felhasználják. ...
A polisztirolból sok mindent készítenek, de jellemzően hablemezek, poharak, eldobható ételhordó ...
Az alapvetően emberi tevékenység hatására keletkezett tájsebek-például bányagödrök, ...
Sugárszennyezésről akkor beszélünk, ha a légkörbe jutott radioaktív anyag mennyisége ...
Sugárszennyezésről akkor beszélünk, ha a légkörbe jutott radioaktív anyag mennyisége ...
Savas esőről akkor beszélünk, amikor a csapadék pH-ja erősen savas irányba tolódik el. Ennek lehetnek ...
Szmog vagy füstköd akkor alakul ki, mikor egy adott területen a légszennyező anyagok koncentrációja meghaladja a ...
Az ionizáló sugárzások hatására kialakult szervi elváltozások. A nagy ...
Becslések szerint évente 8 millió tonna műanyag hulladék kerül az óceánokba és tengerekbe, ...
Emberi tevékenység hatására bekövetkező szennyezés, mely történhet például ipari ...
A felszín közelében, a legfelső vízzáró réteg felett található víz, mely teljesen ...
A talaj pH értékének csökkenése, túlzott mértékben a savas tartomány felé ...
A háztartásokban keletkező szilárd vagy folyékony hulladék illetve az ehhez hasonló, és ezzel ...
A háztartási hulladék, a közterületi hulladék és a gazdasági ...
A tervezett elavulás egy elmélet, mely szerint egyes cégek termékeik tervezése, fejlesztése során ...
A világszerte jól ismert figura, mely ott virít a kukákon, és arra buzdít bennünket, hogy ne ...
A kifejezésnek kétféle jelentése van. Egyrészt jelenti a városiasodást, vagyis a városi ...
Mindazok a mesterséges eredetű – jellemzően az emberiség által az űrbe juttatott - űrobjektumok, amelyek már nem ...
A Napból érkező energia a Föld felszínére érve elnyelődik, majd onnan, már a felszín ...
Az újrahasználatra való előkészítés során a feleslegessé vált terméket ...
Amikor egy adott termék vagy csomagolás jelentősebb átalakítás nélkül újra használatba ...
A légkör azon gázai, amelyek az üvegházhatás kiváltásáért felelősek. Legfontosabbak ...
A háztartási hulladék és a háztartási hulladékhoz hasonló hulladéknak azon ...
A veszélyes hulladékok ártalmatlanítására szolgáló égetőmű, ahol speciális ...
Az alumíniumgyártás során keletkező, veszélyes hulladéknak minősülő melléktermék. A ...
A kifejezés alatt az elektronikus postafiókokba érkező kéretlen levelek (spam-ek) sokaságát ...
Az emberi agy számára észlelhető, de kéretlen vizuális anyagok, mint például a körúti ...
A környezetszennyező tevékenység vagy folyamat, amelynek hatására a felszíni vagy felszínalatti vizek ...
A Zöld Pont egy nemzetközi védjegy, mely arra utal, hogy az adott termék gyártója pénzügyileg ...
A papírt – illetve annak ősét - már több mint kétezer éve ismerjük, Kínából ...
A műanyagok mesterséges úton előállított szerves polimerek. Az első műanyagot, a PVC-t 1838-ban ...
Italos kartonnal leginkább akkor találkozunk, ha tejet vagy gyümölcslevet iszunk. Ez egy társított ...
Az üveg készítése több ezer éves múltra tekint vissza. Szilíciumban gazdag alapanyagokból- ...
Elsősorban vas, acél illetve alumínium alapanyagú hulladék. Háztartási hulladékként ...
A háztartásokban rengeteg zöldhulladék keletkezik, ez akár a háztartási hulladék 30%-át ...
Ide tartozik minden kertből származó növényi rész, például a lehullott falevelek, a lenyírt fű, ...
A gumi alapanyaga sokáig kizárólag a kaucsukfa nedve, a kaucsuk volt. A növény az Amazonas-medencében ...
Évente mintegy 70 millió gépjárművet gyártanak világszerte. Egyetlen jármű legalább ...
A sütőolaj és a zsír többszöri használat után már alkalmatlan emberi fogyasztásra. A ...
A veszélyes hulladékot nem szabad a háztartási hulladékkal együtt kezelni, vagyis ne dobjuk azt a vegyes ...
A XXI. századi életstílusnak köszönhetően gyorsan cserélődő termékek, amelyek ekként gyorsan ...
A papírt – illetve annak ősét - már több mint kétezer éve ismerjük, Kínából ...
Az üveg készítése több ezer éves múltra tekint vissza. Szilíciumban gazdag alapanyagokból- ...
Elsősorban vas, acél illetve alumínium alapanyagú hulladék. Háztartási hulladékként ...
A háztartásokban rengeteg zöldhulladék keletkezik, ez akár a háztartási hulladék 30%-át ...
Ide tartozik minden kertből származó növényi rész, például a lehullott falevelek, a lenyírt fű, ...
A gumi alapanyaga sokáig kizárólag a kaucsukfa nedve, a kaucsuk volt. A növény az Amazonas-medencében ...
A XXI. századi életstílusnak köszönhetően gyorsan cserélődő termékek, amelyek ekként gyorsan ...
Évente mintegy 70 millió gépjárművet gyártanak világszerte. Egyetlen jármű legalább ...
A sütőolaj és a zsír többszöri használat után már alkalmatlan emberi fogyasztásra. A feleslegessé vált olaj és zsiradék azonban a környezet is ...
A nulla hulladék célkitűzés egyszerre jövőkép és gyakorlati iránymutatás egy olyan ...