Golfrid Siregar, Indonézia legnagyobb zöld civil szervezetének aktivistája, gyanús körülmények közt hunyt el a múlt hónapban.
• Kollégái megkérdőjelezték azt a rendőrségi narratívát, miszerint Golfrid motorkerékpár-baleset vagy erőszakos rablás áldozatává vált. Azt állítják, hogy a bizonyítékok, beleértve a fej súlyos sérüléseit, azt mutatják, hogy a férfit megölték, majd megszabadultak a testétől, hogy elfedjék a bűncselekményt.
• Golfrid jogi segítséget nyújtott a helyi közösségeknek, akik pálmaolaj-társaságokkal kerültek konfliktusba a földhasználat miatt. Halálának idején egy, Észak-Szumátra kormányával szemben indított perben vett részt. A pert azért indították, mert a kormány állítólag csalást követett el egy orángután élőhelyen létesítendő vízerőmű-projekt engedélyezési eljárásában.
• Golfrid halála a legutóbbi, az Indonéziában, az elmúlt időszakban gyanús körülmények közt elhunyt környezetvédőket érintő események sorában.
MEDAN, Indonézia - Indonéziai környezetvédelmi aktivisták gyanúsnak találják jogvédő társuk héten bekövetkezett halálát. Golfrid elkötelezett támogatója volt az olajpálma-ültetvények által fenyegetett közösségeknek.
A 34 éves Golfrid Siregart, aki az Indonéz Környezetvédelmi Fórum (Walhi) észak-szumátrai ágának jogi képviselőcsoportjának tagja volt, október 3-án, a kora reggeli órákban találták meg eszméletlen állapotban a tartományi főváros, Medan egyik közlekedési felüljáróján, és azonnal kórházba szállították. Motorkerékpárja mellett találtak rá, de személyes tárgyai, beleértve a laptopját, a gyűrűjét és a pénztárcáját, hiányoztak.
Golfrid október 6-án hunyt el, súlyos fejsérüléseinek következtében.
A rendőrség előzetes beszámolói szerint Golfrid motorkerékpár-balesetben vagy motoros rablók általi támadásban sérült meg. Azonban a környezetvédelmi aktivisták megkérdőjelezték ezt az elméletet, mondván, hogy egy közlekedési baleset során távolabb esett volna a motorjától, illetve erőszakos lopás esetén a támadók más személyes javai mellett a motorját is elvitték volna. Az aktivisták azt is megjegyzik, hogy a sérülések csak Golfrid fejét érték, testének többi részét nem, így kizárják a motoros balesetet.
"Arra gyanakszunk, hogy az áldozatot egy másik helyen verték halálra" - mondta Roy Lumbangaol, Golfrid kollégája október 7-én az újságíróknak. „Hogy eltűntessék a bizonyítékokat, arra a helyre szállították a testet, ahol végül megtalálták.”
Az Indonéz Környezetvédelmi Fórum felszólította a rendőrséget, hogy alapos és átlátható vizsgálatot folytasson Golfrid halálának kiderítése érdekében. A csoport arra is felkérte az Emberi Jogok Nemzeti Bizottságát, hogy felügyelje a rendőrségi nyomozást.
A munkatársai október 2-án, délután beszéltek utoljára Golfriddel, amikor elhagyta otthonát, hogy elszállítson egy csomagot, és részt vegyen egy találkozón. Este már nem lehetett felvenni vele a kapcsolatot. Október 3-án, hajnal 1-kor egy riksa sofőrje talált rá a testére a felüljárón.
A rendõrség azt mondta, hogy további kihallgatások várhatók, és ellenõrzik azon CCTV kamerák felvételeit, melyeket Golfrid megtalálási helyének közelében telepítettek.
Golfrid leginkább arról volt híres, hogy jogi támogatást nyújtó, és civil társadalmi csoportokkal dolgozott együtt, hogy segítsék a pálmaolaj-társaságokkal a földeket érintő ügyekben konfliktusba került helyi közösségeket.
Legutóbbi munkája során pert indított Észak-Szumátra kormánya ellen, mivel az állítólag meghamisította egy kutató aláírását egy vízerőmű-projekt környezeti hatásvizsgálatában. Az aktivisták azt állítják, hogy a tervezett gát veszélyeztetné a Tapanuli-orángután (Pongo tapanuliensis), egy kritikusan veszélyeztetett faj, egyetlen ismert élőhelyét. Az Indonéz Környezetvédelmi Fórum szerint Golfrid nemrégiben panaszt nyújtott be a Nemzeti Rendőrséghez az észak-szumátrai rendőrség miatt, mivel az úgy döntött, hogy megszűnteti a nyomozást az állítólagos hamisítási üggyel kapcsolatosan.
Golfrid halála a legutóbbi, az Indonéziában, az elmúlt időszakban gyanús körülmények közt elhunyt környezetvédőket érintő események sorában. Ainul Yaqin, az Indonéz Emberi Jogi Alapítvány (YPII) szerint 2010 és 2018 közt 171 olyan esetet rögzítettek, mely során aktivistákat támadtak meg. Az áldozatok többsége környezetvédelmi aktivista volt.
Év elején az Indonéz Környezetvédelmi Fórum Nyugat-Nusa Tenggara ágának vezetője túlélt egy gyújtogatásos támadást. Támadói bezárták a házába és rágyújtották az épületet.
"Az emberi jogok védelmezőinek küzdelme tovább folytatódik" – nyilatkozta az Indonéz Környezetvédelmi Fórum.
Golfrid Siregar, balra, egy a Batang Toru vízerőmű-projekt elleni tüntetésen. A projekt a kritikusan veszélyeztetett Tapanuli-orangután egyetlen ismert élőhelyét fenyegeti. Kép forrása: Indonéz Környezetvédelmi Fórum
"Alkoss az esőerdőkért" képzőművészeti pályázatunkkal is szeretnénk felhívni a figyelmet az esőerdőket, az ott élő állatokat és az erdőkért kiálló aktivistákat fenyegető veszélyekre.
Jelentkezzetek képpel, festménnyel, rajzzal, dallal vagy bármivel az alábbi eseményen keresztül.
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Dr. Jane Goodall 1977-ben hozta létre a Jane Goodall Intézetet a csimpánzok és élőhelyük védelmének érdekében. Az azóta eltelt idő alatt pedig már a világ 24 országában alakult Jane Goodall Intézet, s a globális hálózat összesen több mint 110 országot foglal magában. 1991-ben Dr. Goodall, a fiatalságba vetett hite és reménye jeleként útjára indította a Roots & Shoots környezeti nevelési programot, aminek tagjai aktív környezetvédelmi programok által azóta is nap mint nap enyhítik a bolygónkra nehezedő terheket.