Tippek egy zöldebb élethez
Következzen néhány “zöld” lépés, melyeket pénztárcától függetlenül bárki megtehet.
Kezdjük a változtatást rögtön a vásárlásnál!
Vásárolni mindenképp kell, csak nem mindegy hogy mit, és mennyit.
• Élelmiszerek esetén próbáljunk meg minél nagyobb kiszerelésű terméket vásárolni, ezzel a csomagolási hulladék termelését is csökkentjük, ugyanakkor spórolunk is.
• Vásárlásunkat tervezzük meg, ehhez készítsünk bevásárló-listát, melyhez tartsuk is magunkat, ezáltal kíméljük pénztárcánkat és csökkentjük háztartásunk élelmiszerhulladékát.
• Műszaki cikkek vásárlásakor legyen szempont a termék energetikai besorolása.Az EU területén megvásárolható műszaki termékeket ún. energiaosztályokba sorolják, melyek az adott gép energiafelhasználását mutatják. A már nem használt készüléket adjuk vagy ajándékozzuk el, a működésképtelen eszközt - mint elektronikai hulladékot - a vásárlás helyére vigyük vissza (ugyanis a műszaki cikket árusító boltok kötelesek átvenni az ott vásárolt használt berendezéseket, hogy gondoskodjanak a hulladék szakszerű kezeléséről.
Változtassunk hulladékkezelési szokásunkon: szelektáljunk!
Ha már a hulladékoknál tartunk, meg kell jegyeznünk, hogy bár egyre több helyen van lehetőség szelektív hulladékgyűjtésre, a hulladékkezelés problémája nem a kukánál kezdődik. Bár a legjobb hulladék a "nem keletkező hulladék", természetesen minden háztartásban óhatatlanul keletkezik valamennyi.
Amíg a hulladékkezelési közszolgáltatás megszervezése, működtetése az önkormányzatok kötelessége, addig a miénk, lakosoké az, hogy ezen szolgáltatásokat igénybe vegyük. Keressük fel a hozzánk legközelebb működtetett hulladékudvart, ahol a szelektíven válogatott hulladékot ingyenesen elhelyezhetjük. Éljünk ezzel a lehetőséggel is, legyünk ebben a tekintetben is válogatósak és kezdjünk hozzá szemetünk szétválogatásához! Ha ezt megtesszük, akkor elmondhatjuk magunkról, hogy egy lépéssel előrébb vagyunk egy tisztább és egészségesebb környezet megteremtése felé.A háztartási, avagy kommunális hulladék jelentős része bár a környezetet szennyezi, az egészségre nem veszélyes, ilyen pl. a komposztálható konyhai és zöldhulladék (erről majd egy következő cikkben), az üveg, a műanyag, a papír, míg egy csekélyebb hányada veszélyt jelent az egészségre is, így pl. a szárazelemek és a különböző gyógyszerek, vegyszerek, de megoldás természetesen ezekre is létezik.
A lakossági gyógyszerhulladék szelektív gyűjtésére csaknem a legtöbb patikákban és benzinkutaknál találhatók gyűjtőkonténerek szerte az országban, amelyekbe bárki bedobhatja lejárt vagy feleslegessé vált gyógyszereit. Aki kicsit is igényes magára és környezetére, az veszi a fáradtságot és elviszi ilyen jellegű szemetét a hozzá legközelebbi gyűjtőhelyre. Ugyanez igaz a - nehézfémeket tartalmazó - szárazelemek, akkumulátorok gyűjtésére is, a Javasolt egyébként a szárazelemeket újratölthető akkumulátorokkal helyettesíteni, hiszenakár ezerszer is újratölthetőek, így használatukkal kevesebb hulladékot is termelünk.
Környezetbarát otthon
A környezettudatos gondolkodás természetesen a rendelkezésre álló erőforrások “ökos” felhasználásában is meg kell hogy nyilvánuljon. Pénztárcánkra is tekintettel vagyunk, ha odafigyelünk a napi vízhasználatra, az energiatakarékosabb eszközök használatával az áramfogyasztásra, a fűtésre. Ha például csupán két fokkal lejjebb vesszük a hőmérsékletet, akár 10 százalékkal is csökkenthető az energiaigény. Nem beszélve az egészségügyi szempontokról is, hiszen az ideális szobahőmérséklet 21 fok.
Tartozunk annyival magunknak és a jövő generációinak, hogy ne pazaroljuk feleslegesen a szűkös természeti erőforrásokat.
Változtassunk közlekedési szokásainkon is!
A tiszta és egészséges környezetet közlekedési szokásaink is befolyásolják, gondoljunk a városi életet megkeserítő, dízel- és benzinüzemű gépkocsik okozta, zaj- és levegőszennyezésre, a a túlzsúfoltságról nem is beszélve.Ezek a gépkocsik - jelentősen károsítva a klímánkat - széndioxidot nitrogén-oxidot, valamint a légzőszervekre ártalmas apró méretű szállóport bocsátanak ki. Ezért lehetőség szerint használjuk a tömegközeledési lehetőségeket, a közösségi autómegosztó szolgáltatásokat, illetve gyalogoljunk, sétáljunk, és kerékpározzunk. Nyugat-Európában a biciklis közlekedés már rég túlmutat a hobbi kategórián, és a tömegközlekedéssel valamint az autóval megfelelően kombinálva a városi közlekedés optimális alternatívájá vált.
Egyre fontosabb, hogy egyre többen tanulják meg, hogy mit tehetünk egyéni szinten a klímaváltozás ellen, hogyan viselkedhetünk a természetben, hogy kövessük Friedensreich Hundertwassert, aki szerint:
„Vendég vagy a természetben - viselkedj!”
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Havasi Patrícia, okleveles környezetmérnök és aromaterápiás tanácsadó vagyok.
1. Imádom a természetet, a növényeket és az állatokat.
2. Hobbim a természetes alapú kozmetikumok készítése és rabja vagyok az etikus, fenntartható ökodivatnak.
3. Szenvedélyem az írás és az utazás. Természetesen természetközeli helyekre és olyan városokba látogatok el, melyek sokat tettek a környezetvédelem érdekében.
4. Munkán a környezetvédelemhez kapcsolódik: főként megújuló energiák hasznosításával és klímastratégiák készítésével.foglalkozom.
5. Minden maradék időmet a természetes gyógymódok tanulmányozására fordítom, szentül hiszek a gyógynövények "csodájában".
Ezt az ÖT erősségemet egyesítettem és hoztam létre az ÖkoTrendet(ÖT), mely a környezetbarát életvitelt hozza közelebb Hozzád! Legyél Te is Ökotrendy!
https://www.facebook.com/Hogyanlegyekokotrendy/