Csaknem 155 millió forintot fordított 2019-ben társadalmi ügyekre a SPAR

A SPAR 29 éve, a hazai piacra lépése óta összefogásra buzdít azokért, akik nehéz körülmények között élnek. A vállalat az élet számos területén – szociális és az egészséget érintő ügyekben, sportban, kultúrában, oktatásban – nyújt segítő kezet. Értékközpontú családi vállalkozásként olyan programok és kezdeményezések segítője, amelyek százezrek életét teszik jobbá és könnyebbé.

Vállalatunk mélyen átérzi a közösségszolgálat jelentőségét és felelősségét. Széles körű, a vevőközönség bevonásával megvalósított társadalmi aktivitásunknak köszönhetően az elmúlt évben mintegy 154,8 millió forintot fordítottunk közösségi akciókra és jótékonysági célokra, jelentős részben stratégiai partnerünk, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közreműködésével. A vásárlóinkat igyekszünk bevonni a társadalmi programokba, akik így személyesen is részeseivé válhatnak a segítségnyújtásnak. – mondta Maczelka Márk kommunikációs vezető.

Sokszínű stratégiai összefogás a rászorulók érdekében

A SPAR több mint húsz éve támogatja nehéz sorsú embertársainkat a Magyar Máltai Szeretetszolgálaton keresztül. Az Adni Öröm! kezdeményezés keretében 2019 decemberében rekordmennyiségű, 327 tonna tartósélelmiszer-adomány gyűlt össze, melyből több mint 31 ezer élelmiszercsomagot állított össze a szervezet. Ezeket még karácsony előtt eljuttatták a rászoruló családoknak, egyedülálló, beteg időseknek, fogyatékkal élő és hajléktalan embereknek.

A szervezők az Adni Öröm! adománygyűjtő akció keretében arra is felhívták a vásárlók figyelmét, hogy nemcsak karácsonykor, hanem az év minden napján lehetőségük nyílik a SPAR és INTERSPAR áruházak pénztárainál kapható „Máltai Adománykártyák” segítségével támogatást adni a legszegényebb családokban felnövekvő gyermekek számára. 2019-ben az értékesített adománykártyákból 13,21 millió forint folyt be, amelyet teljes egészében megkapott a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. Az üzletekben megvásárolt ingvállas lebomló táska után további 9,9 millió forintot utalt át a SPAR a szervezetnek.

A SPAR és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyik legújabb közös kezdeményezése keretében a jótékonysági szervezet tiszaburai varrodájának vászontáskáit értékesítik az INTERSPAR hálózatban. Az eladások a hátrányos helyzetű falu varróüzemében tevékenykedő asszonyokat és édesanyákat segítik, miközben környezetbarát alternatívát nyújtanak a bevásárlások során. A másik új közös vállalás, hogy az áruházlánc a kijelölt budapesti és vidéki üzleteiben 2019 karácsonya előtt megkezdte a Magyar Máltai Szeretetszolgálat élelmiszereinek forgalmazását. A hibiszkusz tea, a különleges és hagyományos ízesítésű szószok, zöldségkrémek vagy lekvárok értékesítése a jótékonysági szervezet pátyi és gyulaji műhelyeiben dolgozó sérült, illetve szociálisan rászoruló munkavállalóknak jelentenek megélhetést.

Közös támogató akciók a futófesztiválon

Az egészséges életmód népszerűsítése, a sport támogatása és az elesettek segítése a SPAR hitvallásának fontos része. Ezen vállalások találkoztak a 34. SPAR Budapest Maraton® Fesztiválon, hazánk legnagyobb szabadidős rendezvényén. A nagyszabású futóeseményen az indulók mellett a lelkes szurkolók is csatlakozhattak a helyszínen a különböző társadalmi célú kezdeményezésekhez. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR használt, de jó állapotú mesekönyveket is gyűjtött a rendezvényen: a kezdeményezés eredményeképpen közel ezer ajándékkönyv gyűlt össze a rászoruló gyermekek számára.

A két szervezet partnerségének további fontos eleme az a 2017-ben indult akció, amely során az ország több mint 300 kistelepülésére viszik el a játék örömét a Magyar Máltai Szeretetszolgálat mozgó játszóterei. A kezdeményezés a 34. SPAR Budapest Maraton®-on ismét helyet kapott. A rendezvény rajt/cél szakaszán felállított Regnum stand bevételét, 1 millió forintot a játszótér-programra ajánlotta fel a SPAR.

Megváltozott munkaképességű, sérült emberek felkarolása

Az esélyegyenlőség iránt elkötelezett SPAR a tótvázsonyi Janka Tanyával 2017 óta működik együtt. A nonprofit szervezet célja olyan napközbeni foglalkozás megvalósítása, ami lehetővé teszi a siker megélését és hozzájárul ahhoz, hogy autista embertársaink a társadalom alkotó részesei legyenek. A vállalat a közös munkáról dokumentumfilmet is készített „Hosszú út” címmel, ami bemutatja a segítő közösségben élő sérült fiatalok mindennapjait is. A félórás kisfilm a beilleszkedés bátorító példája: szakemberek segítségével és megfelelő oktató munkával az autista társaink is teljes életet élhetnek. A civil szervezettel történő együttműködés során a veszprémi INTERSPAR munkatársai heti két-három alkalommal fogadják a fiatalokat, akik fejlesztő pedagógusaik irányításával változatos – árufeltöltői, raktározási – feladatokat látnak el az áruházban. Az általuk készített díszek és használati tárgyak évek óta megvásárolhatók a cég központjában megrendezett karácsonyi és húsvéti vásárokon is.

A Janka Tanya pártfogoltjai mellett az üzletlánc – hasonló feltételekkel és metódus szerint – további két partnerszervezetének fiataljait is segíti: a vállalatnak köszönhetően az Esőemberke Alapítvány a Vas Megyei Autistákért, és a Zala megyei Alapítvány az Autista Gyermekekért pártfogoltjai is lehetőséget kapnak a beilleszkedésre. A tótvázsonyi, vasi és a zalai fiatalok segítése mellett a vállalat nagy figyelmet fordít megváltozott munkaképességű kollégáinakbeilleszkedésére és a hosszú távú foglalkoztatásukra is: munkavállalóinak érzékenyítő tréningeket tart, és esélyegyenlőségi referenst alkalmaz. A SPAR-nál jelenleg 119 megváltozott munkaképességű alkalmazott van, és tíz fő fogyatékkal élő fiatalnak adnak munkát. Az üzletlánc tíz éve árusítóhelyeket biztosít a Szerencsejáték Zrt.-nek, ami által száz szuper- és hipermarketben vásárolhatók sorsjegyek megváltozott munkaképességű emberektől.

A cég 2010-ben kapta meg először a Fogyatékosságbarát Munkahely elismerést, azóta pedig újabb három alkalommal vehette át a díjat, legutóbb 2017-ben, amikor az esélyegyenlőségi pályázaton Befogadó Munkahely különdíjban is részesült a Janka Tanyával megvalósított programja elismeréseként. Az áruházlánc büszke, hogy megfelelő minőségű munkát tud kínálni számukra, és hálás az átlagon felüli hűségükért, példás kitartásukért és szorgalmukért.

A jól lakott gyermekek mosolyáért

A Gyermekétkeztetési Alapítvány 1993 óta segíti a szegénységben élő vagy alultáplált, egysíkúan étkező gyerekeket, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű ételhez jussanak. A szervezet az üzletlánccal 8 éve működik együtt és gyűjt e célra pénzadományt több mint száz áruházában. Tavaly több mint négymillió forintot adományoztak a vásárlók erre a fontos ügyre. Az alapítvány évente közel tízezer gyermeket segít különböző programjaikon keresztül: az élelmiszer-támogatáson kívül gyógyszerrel, ingyen szemüveggel és kulturális programokkal is támogatják őket.

Együtt könnyebb legyőzni a betegséget

A Tegyünk a Leukémiás Gyermekekért és Betegekért Alapítvány évek óta gyűjt adományokat a SPAR áruházaiban. A vásárlók önzetlen támogatását az aktivisták lufiból hajtogatott figurákkal köszönik meg. 2019-ben 23 üzletbe jutottak el 159 alkalommal. Ezek a megjelenések nagymértékben segítik a munkájukat, nemcsak a befolyt adományok miatt, hanem a kapcsolattartás, vagyis az emberekkel való kommunikáció tekintetében is. Az adományokat vérképzőszervi betegek részére juttatják el közvetlenül. A családoknak segítő kezet nyújtanak a diagnosztizálás és az akut kezelések idején is, de ha szükséges, számíthatnak rájuk a rehabilitáció időszakában is.

Az állatvédelem segítése termékadományokkal

A SPAR 2011-től a szuper- és a hipermarketeiben a feleslegessé váló, kereskedelmi forgalomba nem hozható vagy onnan kivont áruit olyan szervezeteknek, egyesületeknek, állatkerteknek és vadasparkoknak ajánlja fel, melyek állatok gondozásával, megmentésével foglalkoznak. A vállalat emellett egész évben termékadományokkal segíti az Országos Állatvédőrség munkáját: az alapítvány munkatársai és partnerszervezetei 2019-ben több mint 15000 kilogramm száraz eledelt és közel 8600 darab konzervet gyűjtöttek az áruházlánc üzleteiben.

Eszköztámogatás a digitális oktatás fejlesztésére

A széles körű ismeretszerzésnek ma már elengedhetetlen feltétele a számítógép használata. A SPAR a tulajdonában álló, már használaton kívüli laptopokat arra rászoruló szervezeteknek, illetve a közoktatás segítésére adományozta az év során. A karbantartott, jó minőségű gépek előreláthatólag még hosszú évekig szolgálják az oktatási célokat.

A fenntartható jövőn dolgozik a vállalat

Felelős kereskedelmi nagyvállalatként a SPAR régóta aktív és igen változatos tevékenységet végez a fenntarthatósággal kapcsolatos ügyek terén. Az vállalat ezen munkáját szélesítette ki és szervezte egységbe a „SPAR – a fenntartható jövőért” program jegyében. A vállalat azokra a területekre összpontosít, melyek tekintetében eddig is komoly eredményeket ért el vásárlóival és partnereivel együtt: ilyen a környezet, az egészség, az élelmiszer-biztonság, a munkatársak biztonságának ügye és a társadalom hátrányos helyzetű tagjainak segítése. A program pályázati rendszerén keresztül a SPAR tavaly csaknem 5,3 millió forintot adományozott több mint 70 kisebb alapítványnak és egyesületnek, ezzel támogatva a helyi kezdeményezéseket és a jótékony célokat.

A fenntarthatósági program által az áruházlánc fokozottabb jelenléttel, hatékonyabban tudja támogatni a fontos célokat a jövőben. A programról bővebben az üzletlánc fenntarthatósági weboldalán, a www.sparafenntarthatojovoert.hu-n lehet olvasni.

 

Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!



Kép(ek) forrása
  • SPAR
A cikk a következő napon jelent meg: 2020-01-22
Módosítás dátuma: 2020-05-12

A SPAR aktív és úttörő szerepet vállal a Föld jövőjét érintő ügyekben. 2019 őszén ezen tevékenységünket egységes keretbe szerveztük, összekötve a fenntartható fejlődés - számunkra kiemelt - ágait, mint a környezetvédelem, az egészséges életmód támogatása, az élelmiszer-biztonság, a munkatársak támogatása, valamint a társadalmi felelősségvállalás. A fenntarthatósági céljainkat pedig egy új ernyőmárka fémjelzi mostantól, melynek szlogenje: „SPAR - a fenntartható jövőért”.

Akkumulátor-újrahasznosítás
Apex hulladéklerakó
Azbeszt
Anaerob
Anyagában történő hasznosítás
Ártalmatlanítás
Átrakóállomás
Biotrágya
Biológiailag lebomló hulladék
Biogáz
Elkülönített vagy szelektív gyűjtés
Csurgalékvíz
Csurgalékvíz-kezelő rendszer
Csomagolási hulladékok
Deponálás
Depónia
Depóniagáz
Életciklus-elemzés (Life Cycle Assessment LCA)
Értéknövelő hasznosítás (Upcycling)
Értékcsökkentő hasznosítás (Downcycling)
Életciklus-szemlélet
Egészségügyi hulladékok
Építési hulladék, sitt
Elektromos és elektronikai hulladék (e+e hulladék)
Élelmiszer-hulladék
Fertőző hulladék
Fémhulladékok hasznosítása
Fenntartható fejlődés
Globális felmelegedés
Gyűjtősziget
Kiterjesztett gyártói felelősség elve
Hulladékgazdálkodás
Hulladékgazdálkodási létesítmény
Hulladék
Hulladékválogató
Hulladékégető mű (Hulladékégető mű)
Hulladékhő
Hulladékfajták
Hulladékkezelés
Használt sütőzsiradék
Házhoz menő szelektív hulladék gyűjtés
Háztartási hulladék
Hulladékok szelektálása
Hulladékégetés
Hulladékgazdálkodási közszolgáltatás
Hulladékhierarchia (hulladékpiramis)
Hangszennyezés (zajszennyezés) (Közvetlen módon nem csatlakozik a témához)
Imisszió
Italos-kartondoboz
Klímaváltozás
Kommunális hulladék (Települési szilárd hulladék)
Kommunális szennyvíz
Kvóta
Komposzt
Komposztálás
Karbonlábnyom
Közszolgáltató
Környezetvédelmi termékdíj
Környezetvédelmi termékjelek
Elektromos és elektronikai hulladékok
Levegőszennyezés
Lebontók (reducensek)
Lerakás
Lom
LDPE (PE-LD vagy kis sűrűségű polietilén)
Megújuló energia
Italoskarton hulladék
Műanyagfajták
Megelőzés
Másodnyersanyag
Metán
Mechanikai-biológiai hulladékkezelés
Nehézfém
Nagy Csendes-óceáni Szemétsziget
Ökológiai lábnyom
Öko-design
Permakultúra
PVC vagy Polivinil-klorid
Polipropilén
RDF
Szárazelem
Szennyvíztisztítás
Sugárszennyezés (radioaktív szennyezés)
Sugárszennyezés (radioaktív szennyezés)
Savas eső
Szmog
Sugárbetegségek
Szennyező anyag
Tengeri hulladék
Tájseb
Talajsavasodás
Települési hulladék
Települési szilárd hulladék (TSZH)
Tervezett elavulás
Tidyman
Urbanizáció
Űrszemét
Üvegházhatás
Újrahasználatra előkészítés
Újrahasználat
Újrahasznosítás
Vegyes hulladék
Veszélyeshulladék-égető mű
Vörösiszap
Virtuális hulladék
Vizuális hulladék
Zöldtrágya
Zöldpont
Papírhulladék
Műanyaghulladék
Italos karton hulladék
Üveghulladék
Fémhulladék
Konyhai zöldhulladék
Kerti zöldhulladék
Gumihulladék
Roncsautó, gépjármű-hulladék
Használt olaj és zsiradék
Textilhulladék
Veszélyes hulladék
Elektromos és elektronikai hulladék
Papírhulladék
Üveghulladék
Fémhulladék
Konyhai zöldhulladék
Kerti zöldhulladék
Gumihulladék
Elektronikai hulladék
Roncsautó, gépjármű-hulladék
Textilhulladék
Használt olaj és zsíradék
nulla hulladék
Az akkumulátorok és az elemek nehézfémeket és mérgező vegyületeket tartalmaznak, például ...
Apex Regional Landfill/Apex Transfer Station A Las Vegas mellett található Apex a világ egyik legnagyobb - egyben az USA ...
A természetes előfordulású ásványt a 80-as évekig széles körben használták ...
Az anaerob szervezetek életműködésükhöz nem igényelnek oxigént. Jelentős részük ...
Amikor a hulladékot jól azonosítható anyagokra szedik szét, és a hulladék ...
A hulladék hierarchia legalacsonyabb foka. Minden olyan hulladék, amely bármilyen okból nem kerül ...
A települések szilárd hulladékát – a lakossági hulladékot -  a kukásautók ...
Az intenzív mezőgazdasági tevékenység hatására a talajban élő mikroorganizmusok száma ...
Minden szervesanyag-tartalmú hulladék, mely biológiai úton, aerob vagy anaerob módon lebomlik. Lehet állati ...
Szerves anyagok bomlásakor, oxigénmentes körülmények között, mikrobák ...
A különböző típusú hulladékok anyagcsoportok szerinti gyűjtése, mely ezáltal lehetővé teszi ...
A hulladéklerakóban keletkező szennyvíz, melynek fő összetevői a hulladék saját nedvességtartalma, a ...
A települési szilárd hulladéklerakók üzemeltetői kötelesek a keletkező csurgalékvizet kezelni. A ...
Kereskedelmi forgalomba kerülő termékek csomagolásából keletkező hulladék. Anyaga lehet például ...
A települési szilárd hulladék lerakása, megfelelő környezetvédelmi és ...
A települési szilárd hulladék végleges elhelyezésére szolgáló lerakó. ...
A hulladéklerakókon a szerves hulladék bomlása során képződő magas metántartalmú gáz. ...
Egy eszköz, mely környezetvédelmi szempontból vizsgálja egy adott termék életútját, a ...
Értéknövelő újrahasznosítás során megmarad az eredeti anyag minősége, és minden ...
Ebben az esetben az újrahasznosítás során már nem állítható elő ugyanolyan minőségű ...
Az életciklus szemlélet ma már az élet számos területén elterjedt megközelítési ...
A kórházakban, rendelőintézetekben és más egészségügyi intézményekben keletkező, ...
Építkezések, épületek bontása, felújítása során keletkező hulladék, mely ...
A lakossági elektromos és elektronikai berendezések hulladéka, főbb típusai: háztartási ...
Az élelmiszer-hulladéknak az élelmiszeripar emberi fogyasztásra vagy további feldolgozásra alkalmatlan ...
Elsősorban az egészségügyi ellátásban keletkezik. Különleges kezelést igényel. A fertőző ...
A fémhulladékok tulajdonságai hasznosítás során nem változnak és szinte korlátlan ...
A fenntartható fejlődés úgy biztosítja a gazdasági fejlődést, hogy mindeközben a környezeti ...
A Föld átlaghőmérsékletének emelkedése. Az amúgy természetes, ciklikus folyamatot az emberi ...
A közterületen elhelyezett szelektív gyűjtőszigetek zárható gyűjtőedényeibe a lakosság által ...
A gyártói felelősség elve értelmében a termék előállítója felelős azért, hogy ...
A hulladékokkal összefüggő tevékenységek rendszerét összefoglaló néven ...
Olyan létesítmény vagy telephely, mely alkalmas a hulladékgazdálkodási tevékenységek- ...
Minden olyan anyag, amely keletkezési helyén feleslegessé vált, tulajdonosa nem tart rá igényt. A ...
Két féle hulladék válogatót ismerünk. Egyrészt hulladékválogatónak nevezzük ...
Olyan létesítmény, amelyben a hulladékokat termikus úton, a bennük rejlő energia kinyerésével ...
Különböző technológiai és energetikai folyamatok közben képződő, az adott folyamatban nem hasznosuló ...
A hulladékokat több szempont szerint is csoportosíthatjuk. Anyagukat tekintve lehetnek többek között papír, ...
A hulladékkezelés magába foglalja mindazokat a tevékenységeket, amelyeknek célja, hogy a hulladék ...
A háztartásokban főzéshez, sütéshez használt sütőolaj és zsír fogyasztásra ...
A szelektív hulladékgyűjtés azon fajtája, mikor a hulladékot közvetlenül a lakosságtól ...
A lakóingatlanoknál keletkező lakossági hulladék, melynek fő összetevői papír, fém, műanyag ...
Hulladékválogatás. A hulladékok szelektálása során a hulladék alapanyag szerint (pl. ...
A hulladék ártalmatlanításának egyik módszere, mely a szilárd hulladék tömegét ...
A helyi önkormányzat hatáskörébe tartozó hulladék átvétele, gyűjtése, ...
Az ötlépcsős hulladékpiramis a hulladékkezelési megoldások prioritásátábrázolja, ...
A környezetet nem csak PET- palackokkal vagy fémdobozokkal szennyezhetjük, hanem fénnyel és a hanggal is. A ...
Levegőterheltségi szint vagy légszennyezettség, azaz a szennyező anyagok koncentrációja a talajközeli ...
Háromféle anyagból készülő csomagolóanyag, úgynevezett kompozit hulladék. Alkotóelemei: ...
A Föld éghajlatában bekövetkező jelentős és hosszú távú változás, regionális ...
Mindazok a szerves és szervetlen hulladékok, melyek a lakóépületekben, közintézményekben, ...
A lakóházak szennyvizeit és a közintézmények, gazdálkodási szervezetek hasonló jellegű, ...
Engedélyezett mennyiség. Létezik például halászati kvóta, vadászati kvóta és ...
Nagy szervesanyag-tartalmú, földszerű anyag, ami a bio- és zöldhulladékok aerob mikroorganizmusok és ...
A komposztálás a szervesanyag-tartalmú hulladékok hasznosításának egyik módszere, melynek ...
A karbonlábnyom megmutatja, hogy egy adott egység, például egy egyén, egy vállalat vagy akár egy ...
Az a nem profit orientált, többségi köztulajdonban álló gazdálkodó szervezet, amely a ...
A kiterjesztett gyártói felelősség elvének gazdasági, pénzügyi oszlopa. Az 1995-ben hozott ...
Az újrahasznosítás folyamatát segítő jelek, melyek a termék összetételére ...
A különböző, jellemzően a lakosság által használt háztartási, szórakoztató ...
Amikor a levegőben szennyező anyagok kerülnek. A szennyező anyagok származhatnak természetes (például ...
Az elhalt állatok és növények szerves anyagait a lebontó szervezetek hasznosítják, és ...
A hulladék ártalmatlanításának leggyakoribb módja. A hulladék anyagi jellemzőinek ...
A háztartások azon, főleg nagyméretű hulladékai, melyek a gyűjtőedényekben nem helyezhetők ki. A ...
A leggyakrabban használt műanyag típus, melyből főleg fóliát, egyszer használatos nejlonzacskót, ...
Olyan természetes forrásból kinyerhető, környezetbarát energia, mely folyamatosan rendelkezésre áll ...
Kereskedelmi forgalomba kerülő termékek csomagolásából keletkező hulladék. Anyaga lehet például ...
A műanyagok kőolajból, adalékok hozzáadásával készült mesterséges termékek. ...
A megelőzés azt jelenti, hogy bizonyos intézkedések meghozatalával és végrehajtásával a ...
A hulladék újrahasznosítása során keletkező nyersanyag, amelyből új termék ...
Telített szénhidrogén, színtelen, szagtalan gáz. A földgáz fő alkotója, főleg a szerves anyagok ...
A hulladéklerakókba általában olyan kevert hulladék kerül, melynek jelentős része ...
A nehézfémek megnevezést többféle értelmezés szerint is szokták használni. A két ...
A nyugati-hosszúság 135. és 155. illetve az északi-szélesség 35-45. foka között ...
Az ökológiai lábnyom kifejezi, hogy egy adott társadalomnak, országnak, csoportnak vagy egy embernek, az adott ...
Környezettudatos tervezés, amely törekszik arra, hogy az adott termék környezetbarát (például ...
A permakultúra fogalmát az ausztrál Bill Mollison alkotta meg. Maga a szó a „permanent agriculture”, azaz az ...
Klórtartalmú, hőre érzékeny, kemény műanyag, számos helyen felhasználják. ...
Az élelmiszeriparban széles körben használt csomagolóanyag, alacsony víz-és ...
Refuse Derived Fuel, azaz másodlagos tüzelőanyag, amit a kevert települési hulladék illetve a szelektív ...
A különböző elemtípusok- ceruza, bébi, góliát, lapos- összefoglaló neve. A szárazelem ...
Fizikai, kémiai és biológia módszerekkel történő víztisztítás, amely után  a ...
Sugárszennyezésről akkor beszélünk, ha a légkörbe jutott radioaktív anyag mennyisége ...
Sugárszennyezésről akkor beszélünk, ha a légkörbe jutott radioaktív anyag mennyisége ...
Savas esőről akkor beszélünk, amikor a csapadék pH-ja erősen savas irányba tolódik el. Ennek lehetnek ...
Szmog vagy füstköd akkor alakul ki, mikor egy adott területen a légszennyező anyagok koncentrációja meghaladja a ...
Az ionizáló sugárzások hatására kialakult szervi elváltozások. A nagy ...
A termelés, a fogyasztás vagy egyéb tevékenység során keletkezett anyag, amely káros hatást ...
Becslések szerint évente 8 millió tonna műanyag hulladék kerül az óceánokba és tengerekbe, ...
A természeti környezet jelentős mértékű változásának maradandó nyoma. Tájseb ...
A talaj pH értékének csökkenése, túlzott mértékben a savas tartomány felé ...
A háztartásokban keletkező szilárd vagy folyékony hulladék illetve az ehhez hasonló, és ezzel ...
A háztartási hulladék, a közterületi hulladék és a gazdasági ...
A tervezett elavulás egy elmélet, mely szerint egyes cégek termékeik tervezése, fejlesztése során ...
A világszerte jól ismert figura, mely ott virít a kukákon, és arra buzdít bennünket, hogy ne ...
A kifejezésnek kétféle jelentése van. Egyrészt jelenti a városiasodást, vagyis a városi ...
Mindazok a mesterséges eredetű – jellemzően az emberiség által az űrbe juttatott - űrobjektumok, amelyek már nem ...
A Napból érkező energia a Föld felszínére érve elnyelődik, majd onnan, már a felszín ...
Az újrahasználatra való előkészítés során a feleslegessé vált terméket ...
Amikor egy adott termék vagy csomagolás jelentősebb átalakítás nélkül újra használatba ...
A hulladékkezelés egyik módja, ami környezetbarátabb megoldás, mint az égetés vagy a ...
A háztartási hulladék és a háztartási hulladékhoz hasonló hulladéknak azon ...
A veszélyes hulladékok ártalmatlanítására szolgáló égetőmű, ahol speciális ...
Az alumíniumgyártás során keletkező, veszélyes hulladéknak minősülő melléktermék. A ...
A kifejezés alatt az elektronikus postafiókokba érkező kéretlen levelek (spam-ek) sokaságát ...
Az emberi agy számára észlelhető, de kéretlen vizuális anyagok, mint például a körúti ...
A talajba beszántott zöld növények vagy növényi részek, amelyek javítják a talaj ...
A Zöld Pont egy nemzetközi védjegy, mely arra utal, hogy az adott termék gyártója pénzügyileg ...
A papírt – illetve annak ősét - már több mint kétezer éve ismerjük, Kínából ...
A műanyagok mesterséges úton előállított szerves polimerek. Az első műanyagot, a PVC-t 1838-ban ...
Italos kartonnal leginkább akkor találkozunk, ha tejet vagy gyümölcslevet iszunk. Ez egy társított ...
Az üveg készítése több ezer éves múltra tekint vissza. Szilíciumban gazdag alapanyagokból- ...
Elsősorban vas, acél illetve alumínium alapanyagú hulladék. Háztartási hulladékként ...
A háztartásokban rengeteg zöldhulladék keletkezik, ez akár a háztartási hulladék 30%-át ...
Ide tartozik minden kertből származó növényi rész, például a lehullott falevelek, a lenyírt fű, ...
A gumi alapanyaga sokáig kizárólag a kaucsukfa nedve, a kaucsuk volt. A növény az Amazonas-medencében ...
Évente mintegy 70 millió gépjárművet gyártanak világszerte. Egyetlen jármű legalább ...
A sütőolaj és a zsír többszöri használat után már alkalmatlan emberi fogyasztásra. A ...
A textil alapanyagát tekintve lehet természetes és mesterséges eredetű. A természetes növényi eredetű ...
A veszélyes hulladékot nem szabad a háztartási hulladékkal együtt kezelni, vagyis ne dobjuk azt a vegyes ...
A XXI. századi életstílusnak köszönhetően gyorsan cserélődő termékek, amelyek ekként gyorsan ...
A papírt – illetve annak ősét - már több mint kétezer éve ismerjük, Kínából ...
Az üveg készítése több ezer éves múltra tekint vissza. Szilíciumban gazdag alapanyagokból- ...
Elsősorban vas, acél illetve alumínium alapanyagú hulladék. Háztartási hulladékként ...
A háztartásokban rengeteg zöldhulladék keletkezik, ez akár a háztartási hulladék 30%-át ...
Ide tartozik minden kertből származó növényi rész, például a lehullott falevelek, a lenyírt fű, ...
A gumi alapanyaga sokáig kizárólag a kaucsukfa nedve, a kaucsuk volt. A növény az Amazonas-medencében ...
A XXI. századi életstílusnak köszönhetően gyorsan cserélődő termékek, amelyek ekként gyorsan ...
Évente mintegy 70 millió gépjárművet gyártanak világszerte. Egyetlen jármű legalább ...
A textil alapanyagát tekintve lehet természetes és mesterséges eredetű. A természetes növényi eredetű ...
A sütőolaj és a zsír többszöri használat után már alkalmatlan emberi fogyasztásra. A feleslegessé vált olaj és zsiradék azonban a környezet is ...
A nulla hulladék célkitűzés egyszerre jövőkép és gyakorlati iránymutatás egy olyan ...