Érdemes-e januárban epret venni? Mi alapján válasszunk olajat? Melyik halat emeljük le a polcról? Azoknak segítünk, akik az ételek íze és ára mellett azok egészségünkre és a környezetre gyakorolt hatását is figyelembe veszik, mielőtt beteszik azt a bevásárló kocsijukba. Az étkezésünk, az élelmiszereink, a konyha takarítása ugyanis mind-mind meghatározzák ökológiai lábnyomunk méretét, ennek csökkentésében próbálunk segíteni az alábbi néhány tippel.
1. Kezdjük az alap(anyag)okkal!
Nem is gondolnánk, de azzal, hogy milyen ételeket választunk, főzünk otthon, befolyásoljuk a környezetünkre gyakorolt hatásunkat. Ha szeretnénk tenni a klímaváltozás ellen, érdemes a helyi, szezonális alapanyagokat választani, hiszen így megspórolhatjuk a szállításból eredő károsanyag kibocsátást és sok felesleges csomagolást is. Ráadásul minél közelebbről jött zöldséget, gyümölcsöt veszünk, annál frissebb és egészségesebb terményeket ehetünk. Hasznos tehát egy pillantást vetni a származási országra a csomagoláson, hiszen a helyi termékek vásárlásával a helyi gazdaság fellendítését is segíthetjük.
2. Kérjünk segítséget!
Nincs abban semmi kivetni való, ha segítséget kérünk a vásárlás során, például a termékek csomagolásától. Szelektálhatunk az áruk között az alapján, hogy számunkra mik a kiemelten fontos területek – legyen az az állatjólét, a vegyszerek minimalizálása vagy akár a tengeri élővilág megóvása – hiszen több nemzetközi és hazai minősítő szervezet vizsgálja az élelmiszereket különböző szempontok szerint. Hasznos lehet megjegyezni először azt a néhányat, ami már itthon is elterjedt - például a hazai és az Európai Uniós bio minősítések, a fair trade (méltányos kereskedelem) és az MSC/ASC (fenntartható halászat/haltenyésztés) jelzéseit -, majd szépen lassan egyre többet megismerni és beépíteni a vásárlási rutinunkba.
3. Olajos kérdés
Manapság nagyon elterjedtek a mindenféle egzotikus növényi olajak, mint például a kókusz-, vagy pálmaolaj. Ezek mind trópusokon teremnek, így hosszú utat kell megtenniük, míg a konyhánkba kerülnek. Azt javasoljuk, hogy válasszuk a hazánkban is megtermő növények olajait, mint például a napraforgó vagy a repce, vagy süssünk kacsa-, vagy libazsírban. Egészségünk és a Föld szempontjából is akkor tesszük a legjobbat, ha igyekszünk minél kevesebbszer alkalmazni a bőolajban sütést.Ha valamihez mégis sok olajat használtunk, figyeljünk arra is, hogy a fáradt olaj az arra kijelölt gyűjtőhelyen végezze, semmiképp sem a szemétben vagy a lefolyóban.
4. Amit lehet, inkább pucéran
Természetesen nem a vásárlás közbeni öltözékünkre gondolunk! :) A műanyagszennyezés problémájáról mindannyian hallunk nap, mint nap. A szupermarketek kínálatában azonban még mindig az agyoncsomagolt termékek vannak többségben. Sok esetben viszont már van választási lehetőségünk, és azzal is sokat tehetünk, ha az egyszer használatos műanyag helyett inkább az üvegbe csomagolt termékeket vásároljuk, ha pedig lehetőségünk van rá, csomagolásmentesen többször használható edényekbe vigyük haza élelmiszereinket.
5. Tiszta konyha, környezettudatos ház(tartás)
Sajnos a konyhai ügyködés után elkerülhetetlen a takarítás, azonban ezt is végezhetjük úgy, hogy kevésbé ártsunk a környezetnek. Emellett pénzt is spórolhatunk vele, hiszen két, nagyon egyszerű alapanyaggal elvégezhetünk nagyjából mindent, kivéve a mosogatást. Az egyik a szódabikarbóna, ami kitűnő súrolószer, nedvesítve edények, sütő, főzőlap tisztítására is alkalmas. A másik pedig az ecet, ami vízzel hígítva – és ha nem bírjuk a szagát, pár csepp illóolajjal kiegészítve – remek felmosószerként funkcionálhat, magában pedig – különösen legalább 40°C-ra melegítve – jó vízkőoldó. Ha pedig mégis a „bolti” tisztítószerek mellett döntünk, érdemes a termék környezetbarát összetételét garantáló logókat keresni a csomagoláson.
+ 1. A legegyszerűbb és legtudatosabb döntés, ha csak azt vásárolod meg, amire szükséged van. Legyen szó élelmiszerről, háztartási cikkről, kozmetikumról vagy ruháról, vásárlás előtt állj meg egy pillanatra, gondold végig, hogy elfog-e fogyni, használni fogod-e többször, ha határozott igen a válasz, csak akkor vásárolj!