Túl vagyunk a Black Friday-őrületen, meggyújthattuk az első gyertyát az adventi koszorún, mindjárt jön a Mikulás… Viharos gyorsasággal közeledik a karácsony. Ilyenkor könnyen elkapja az embert a vásárlási láz, még akkor is, ha megfogadta, idén nem költ annyit. De elég meglátni valakinél egy jópofa ünnepi tárgyat, egy „kihagyhatatlan” akciót, hogy ismét „bűnbe essünk”. Íme 10 jó tanács, hogyan kerülhetők el a tipikus csapdák, hogyan lehet a karácsony is „zöld” és fenntarható.
1. Olcsó húsnak híg a leve! - Ez igaz bizony a karácsonyi dekorációkra is. Érdemes inkább drágább, de minőségibb terméket választani, ami nem megy hamar tönkre, esetleg cserélhető, szerelhető elemekből áll – tipikusan ilyenek például a fényfüzérek, karácsonyi világítások. Csak ellenőrzött helyen vásároljunk – minden évben nagyon sok olyan termék akad fenn a rostán, amit tűzveszélyesnek vagy mérgezőnek találnak a szakemberek.
2. Ne dőljünk be a divatnak! - Minden évben van valami trend, amivel igyekeznek vásárlásra buzdítani az embereket. Hol a lila díszek, hol a fekete és arany az új őrület – most épp szőrös, rózsaszín és unikornisos adventi koszorúk árasztották el a boltokat. Azonban ezek trendek nem hosszú életűek, jövőre már „cikik”. Ha újabb dekorációt (pl. gyertyatartót, terítőt, stb.) szeretnénk vásárolni, inkább válasszunk klasszikus, örökérvényű darabokat, amiket esetleg kis változtatással a következő évben is fel lehet dobni.
3. Vissza a természetbe! - Részesítsük előnyben a kézműves termékeket és a természetes anyagokat! A műanyag díszek is eltörnek, kopnak egyszer, és akkor csak a műanyaghulladékot gyarapítják. Díszeket egyébként olyan dolgokból is készíthetünk, amire elsőre nem is gondolnánk: apró horgolt terítőből „hópehely”, száraztésztából, kekszből, aszalt gyümölcsből angyalkák, állatok születhetnek némi lakk és ragasztó segítségével.
4. Legyünk kreatívak! - Jó móka az otthoni díszkészítés: gyerekekkel, de baráti társasággal is összeülhetünk barkácsolni. Nem kellenek drága alapanyagok: otthon is sok mindent újrahasznosíthatunk. Óvodás koromban papír tojástartóból, sztaniolból készítettünk pici ezüst harangokat, anyuval a séta során gyűjtött tobozokat díszítettük maradék körömlakkokkal. De volt, hogy egyszerűen zsinegre fűztünk néhány habkarikát, mézeskalács-figurát. Ha pedig meguntuk régi díszeinket, egy kis festékkel, csillámmal felújíthatjuk őket.
5. Nem ciki eltenni! - Sokan megmosolyogják azokat, akik elteszik a csomagolópapírokat, szalagokat, pedig nem szégyen! Mindamellett, hogy igyekezzünk kevesebb csomagolóanyagot venni, érdemes minél több papírt megmenteni a kidobástól. Ha csomagolásra már nem is alkalmasak, dekorációkhoz felhasználhatjuk. Például a kivágott figurákat, képeket szalvétatechnikával applikálhatjuk rá a kívánt tárgyakra, képeslapokra. De nekem a mostani költözésnél is jól jöttek csomagolásra a félretett csomagolópapírok.
6. Tasakoljunk! - Ugyanígy érdemes vigyázni az ajándéktasakokra is, amiket később akár otthon, a háztartásban is újrahasználhatunk például rendszerezésre, tárolásra, ajándékozásra. A mi ajándékainknak pedig varrhatunk/vásárolhatunk textilből készült zsákot, szütyőt.
7. Rend a lelke mindennek! - Sokszor előfordult velem, hogy ugyan szépen elraktam a díszeket, adventi koszorúhoz való anyagokat, de nem emlékeztem, hova. És csak akkor kerültek elő, ünnepek után, amikor már rég vettem helyette másikat. Ezt érdemes megelőzni: rendszeresítsünk egy állandó dobozt, táskát a karácsonyi cuccoknak, és mindig tegyük ugyanoda, ill. írjuk rá, mi van benne. Így nem lesz feleslegesen 3 darab semmiből.
8. Hagyjuk élni a fákat! - Sokáig jómagam is idegenkedtem a műfenyőktől, de mára beláttam: értelmetlen minden évben egy fát kivágatni azért, hogy 1-2 hétig a szobában álljon. Persze létezik földlabdás fenyő is, azonban az élő fenyők nagy része nem éli túl a „klímaváltozást”, a száraz, meleg szobában töltött időszakot, és a kiültetés sem mindig sikeres. Gondoljuk át, megéri-e kísérletezni?
9. Ajándékba hasznosat! - Sokan ódzkodnak attól, hogy megkérdezzék, mit szeretne a másik ajándékba, pedig bizony sokkal jobb, ha valami olyasmit veszünk, aminek a másik valóban örül, ahelyett, hogy a felesleges holmik számát gyarapítanánk. De ha nem túl közeli ismerőst kell megajándékoznunk, akkor sem kötelező a „jópofa” bögre vagy az agyoncsomagolt bonbon. Egyrészt ma már számos fenntartható márka közül választhatunk: biotermékek, kézműves édességek, natúr kozmetikumok, természetes anyagokból készült játékok, ruhák várják, hogy a fa alá kerüljenek. Másrészt egyre népszerűbb az is, hogy élményt ajándékozunk egymásnak, és ebben a nemzeti parkok, természetvédő egyesületek is segítenek: számos programot, túrát kínálnak. Sőt! Egyre többen kérik, hogy ajándék gyanánt valamilyen nemes célt támogassanak az ajándékozók, pl. adományozzanak egy menhely számára.
10. Előzzük meg a túlfogyasztást! - Karácsonykor hajlamosak vagyunk élelmiszerekből is jóval többet vásárolni. Ilyenkor elengedjük magunkat, rengeteg édességet eszünk, vendégeket várunk, mégis előfordul, hogy sok étel a kukában végzi, vagy a kényelem miatt sok félkész, túlcsomagolt ételt veszünk. A karácsonyi lázban sokszor teszünk meggondolatlanul sok terméket a kosarakba, „hiszen ünnep van”! Próbáljunk meg reálisak maradni, felkészülni, mennyi hozzávaló kell a karácsonyi menühöz, mi az, amit valóban el fogunk készíteni, és el fog fogyni. (Én például mindig nagy sütés-főzésre készülök, ami többnyire csak álom marad.) A boltok két ünnep között is nyitva lesznek, csak olyasmit raktározzunk be, amit hosszabb ideig is tudunk tárolni.
Ha csak párat megfogadunk a fenti tanácsokból, nem pusztán sok bosszúságtól kímálhetjük meg magunkat, de az ünnepeket is zöldebbé és fenntartatóbbá tehetjük. Hiszen a karácsony nem a vásárlásról szól! Szervezzünk ehelyett nyugodt, közös családi programokat, barkácsolós, készülődős estéket, szabadban töltött kirándulásokat, ahol együtt lehetünk szeretteinkkel.
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Az ELTÉ-n végeztem magyar-esztetika szakon, ma íróként, költőként, kutatóként tevékenykedek. A természet, az élővilág szeretete gyermekkorom óta meghatározó része az életemnek, inspirálója alkotásaimnak. Az emberi tudás hatalom, amellyel lehet élni és visszaélni is - felnőve egyre fontosabbá vált számomra, hogy felelősséget vállaljak, képességeimhez mérten minél többet tegyek szűkebb és tágabb környezetemért: akár az állatmentés, akár az ismeretterjesztés, akár a hétköznapi, apró cselekedeteink révén.
"Ha elkezdünk gondolkozni a napi döntéseink következményeiről, etikusabb döntéseket fogunk hozni. (...) Életünk minden napján hatással vagyunk, és a döntéseinken múlik, hogy milyennel."
Jane Goodall