Az Ocean Cleanup óceántisztító berendezése hosszú tesztelési időszak és számos kudarc után ezúttal ténylegesen megkezdte a szemétgyűjtést.
Boyan Slat, az "Ocean Cleanup" holland nonprofit szervezet alapítója szinte napra pontosan 7 éve, 2012 októberében mutatta be úttörő koncepcióját egy TEDx konferencián. Az akkor mindössze 18 éves diák egy olyan berendezésről beszélt, mely pusztán a víz sodrását kihasználva felfogja és összegyűjti a tengerben keringő műanyaghulladékot.
A rendszer fejlesztését hamarosan meg is kezdték, ám hosszú éveken át nem értek el vele eredményt. Most azonban a cég bejelentette, hogy sikeresen működik a System 001/B új protopípusa, mely a hulladékkal leginkább borított övezetek egyikében, a nagy csendes-óceáni szemétszigeten végzett munkában bizonyult sikeresnek.
Éles bevetésen, szemétszigetek között
Az említett „sziget“ egy Hawaii és Kalifornia között található terület, melyen a hulladék jóval koncentráltabban van jelen, mint az óceán többi részén. Az itt található szennyeződés nagy részét 5 mm-nél kisebb mikroműanyagok teszik ki, melyek nagyobb darabok elaprózódásával keletkeznek, illetve egyes szépségápolási szerekben, például az arcradírokban mikroszemcsék formájában már eleve megtalálhatók.
A szemétszigetek - merthogy több is van belőlük - a körkörös tengeráramlatok hatására jönnek létre, amik nagyjából egy helyre húzzák a különböző irányból érkező hulladékot. Egy-egy ilyen övezet akár több millió négyzetkilométeres is lehet, és ezen belül a hulladék különböző irányokba mozoghat. Ez jelenti az egyik legnagyobb nehézéget.. Az Ocean Cleanupnak tehát először össze kell gyűjtenie a műanyagokat, hogy lehetővé váljon a kiemelésük.
A cég második prototípusát júniusban bocsátották újra útjára Vancouverből, miután a korábbi tesztek után változtattak rajta, és működése ezúttal nemcsak hogy sikeresnek bizonyult, de még felül is múlta a vele szemben támasztott elvárásokat:
A nagyobb műanyagdarabok és a víz homályában nehezen észrevehető halászháló-maradványok mellett az 1 miliméteres plasztiktörmelékeket is sikerült kiszűrnie.
A zord mélytengeri területeken eltöltött egy tesztelési év azt mutatja, hamarosan megkezdhetjük küldetésünket, melynek célja az óceán megtisztítása. - Boyan Slat.
Így működik az eszköz
A rendszer egy víz felszínén lebegő, 600 méter hosszú, U-alakú műanyagcsőből, valamint a vízfelszín alá 3 méter mélyen belógó, fésűszerű filterből áll. A vízfelszín feletti „perem” feladata az, hogy felfogja a műanyag hulladékot, a víz alatti rész feladata, hogy egy tárolóegységbe vezesse el az összegűjtött szemetet.
Új dizájn, jobb teljesítmény
A System 001/B mostani tesztelésének az volt a célja, hogy kiderüljön, sikerült-e kijavítani a korábbi konstrukciós hibákat. Például a szerkezet sebessége nem állt szinkronban a hulladék mozgásával, ezért le kellett lassítani egy ernyős úszóhorgony segítségével.
A fejlesztőknek megoldást kellett találniuk arra is, hogy a műanyag egyszerűen átúszott a gyűjtőív felett, ezért annak méretét megnövelték.
Mostani becslésük szerint az örvénylő áramlatok természet adta energiáit kihasználó rendszer 1,8 milliárd műanyagdarabot gyűjthet össze.
A munka ezzel persze nem ért véget: az Ocean Cleanup már meg is kezdi a következő prototípus, a System 002 fejlesztését, mely a tervek szerint elődjéhez képest hosszabb időn át lesz képes tárolni a felfogott hulladékot, melyet a szárazföldre szállítva végül újrahasznosítanak.
Kövess minket a facebookon is, likeold oldalunkat!
Olyan korban élünk, amikor egyéni, közösségi és nemzetközi szinten is aktív cselekvésre és összefogásra van szükség annak érdekében, hogy élhetőbb, fenntarthatóbb világot adjunk át gyermekeinknek, unokáinknak. Ezért összehangoltabbá kell tennünk az üzleti és a társadalmi érdekeket, erőteljesebben kell fókuszálnunk az edukációra, a társadalmi szemléletformálásra, így a környezettudatos gondolkodásmód erősítésére is.
A HOLNAPUTÁN rendszere ebben kíván Partner lenni: Tudáscentrumként, tájékozódási pontként és kommunikációs felületként nyújt díjmentes publikációs lehetőségeket a felelősen gondolkodók számára. A Holnapután részletesebb bemutatása ezen az aloldal érhető el.